Hlavní navigace

Prima brzy nabídne vysílání ve formátu 16:9, HDTV nechystá

19. 5. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
19. 5. 2008

Televize Prima se připravuje na postupné zavádění širokoúhlého vysílání ve formátu 16:9. Diváci by se ho měli dočkat již během červnového Mistrovství Evropy v kopané, které českým divákům neplacených televizí zprostředkuje právě Prima. Rádi bychom spustili vysílání některých programů, u kterých to má opodstatnění a máme je k dispozici ve formátu 16:9, souběžně s Eurem 2008, řekl serveru DigiZone.cz technický ředitel Primy Patrik Slavík.

Širokoúhlé vysílání Primy naladí pouze diváci s digitálním příjmem televize, a to pozemním i satelitním. V analogové distribuci bude Prima vysílat v klasickém formátu 4:3 nebo letterbox. Vysílání ve formátu 16:9 pro nás znamená poměrně velký zásah do naší distribuční sítě, ve které šíříme signál přes satelit na menší vysílače. Je to zhruba 140 kmitočtů a současné satelitní přijímače na těchto vysílačích nejsou schopny kvalitně zpracovat signál v 16:9, vysvětlil Slavík.

KL22 hlasovani

Vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV), které dosud testuje první program České televize a televize Nova, druhá tuzemská komerční televize zatím neplánuje. HDTV nejspíš asi je budoucností televize, ale z našeho pohledu ne akutní, prohlásil v rozhovoru pro server DigiZone.cz generální ředitel Primy Marek Singer. Připustil však, že uvnitř televize probíhají diskuse, kdy a jak začít natáčet pořady v HD kvalitě. Není to ale tak, že bychom už zítra spouštěli tři piloty. Myslím si, že je trošku přepilotováno, do­dal.

Rozhovor s generálním ředitelem televize Prima Markem Singerem a šéfem techniky Patrikem Slavíkem čtěte zítra na DigiZone.cz

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.