Hlavní navigace

Prima protestuje vůči pokutám za sponzoring reklamních znělek

27. 3. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
27. 3. 2009

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na úterním zasedání uložila televizi Prima pokuty v celkové výši 14,3 mil. Kč za neoddělenou reklamu v souvislosti se sponzorováním reklamních znělek. Provozovatel televize se vůči tomuto kroku ostře ohradil a připravuje podání celé věci na příslušný soud. Informovala nás o tom mluvčí televize Prima Jana Kocová.

KL22 hlasovani

FTV Prima (držitel licence) s rozhodnutím RRTV ostře nesouhlasí. Oznámení o sponzorování, na rozdíl od reklamy, není obchodním sdělením, jehož cílem je vybízení k nákupu produktů. Pro oznámení o sponzorování zákon stanoví jiná pravidla než ta, která RRTV aplikuje,“ uvádí Kocová. „Oznámení o sponzorování pořadů je možné odvysílat libovolný počet. Zcela jistě je také možné sponzorovat časomíru či jiné servisní informace; dle názoru FTV Prima tedy také znělku, která obsahuje informaci, jež slouží divákům k tomu, aby věděli, že ve vysílání následuje reklama. V právním státě platí zásada „co není zakázáno, je dovoleno“. Žádný zákaz sponzorování reklamních znělek v zákoně obsažen není.

Vedení televize je přesvědčené, že v případě sponzorování reklamních znělek televize nepochybila. I přesto se rozhodla vyjít regulátorovi vstříc a přestala vysílat sponzoring reklamních znělek. Nahradila ho sponzoringem časomíry před reklamní znělkou. „O to více nás nepříjemně překvapily pokuty v celkové výši 14,3 mil. Kč, o kterých RRTV rozhodla. Rozhodnutí Rady pokládáme za nezákonné a nesprávné. Výše pokut navíc vůbec neodpovídá tomu, že se ve společnosti a v televizním vysílání jedná o zcela okrajovou záležitost. Proti takovýmto nezákonným a naprosto nepřiměřeným pokutám se budeme bránit všemi prostředky, které nám právní řád poskytuje. Věříme, že soud posoudí celou věc s rozvahou a rozhodne dle platných zákonů,“ uvedl generální ředitel televize Prima Marek Singer.