Hlavní navigace

Zdeněk Zajíček: Prima může sdílení kmitočtů vyřešit novou licencí

16. 10. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
16. 10. 2007

Televize Prima by mohla prekérní situaci se zachováním podmínky sdílení kmitočtů s regionálními televizi i v digitálním vysílání vyřešit žádostí o přidělení nové licence pro celoplošné zemské digitální vysílání. Na jednání senátní mediální komise to dnes prohlásil náměstek ministra vnitra pro informatiku a hlavní vyjednavač diginovely Zdeněk Zajíček.

Prima kritizuje současnou podobu diginovely, protože podle výkonného ředitele stanice Petra Chajdy nereflektovala všechny problematické body, zejména právě sdílení kmitočtů Primy s regiony. Pro to není podle Chajdy v digitální éře, kdy bude dostatek kmitočtů pro všechny, důvod. Současná licence Primy pro analogové vysílání, kterou chce stanice překlopit do digitálního vysílání, ale obsahuje podmínku sdílení kmitočtů a ta má podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) platit i nadále.

ICTZ23

Zajíček dnes na senátní mediální komisi prosazoval, aby Prima nezkoušela narušit poslaneckou verzi diginovely pozměňovacím návrhem od některého ze senátorů. Hybridní licence je problém. Předpokládá se, že si Prima zaregistruje novou licenci a ze současné sdílené licence by se stal jakýsi „druhý program“. To by mohlo spornou situaci vyřešit, cituje Zajíčka server Česká média.

Licence Primy totiž neříká, že regionální televize mají vysílat na společných frekvencích s televizí Prima, ale s celoplošným programem provozovaným společností FTV Prima. Část regionálních televizí, které sdílí analogové kmitočty s Primou a jsou sdružené v Regionální televizní agentuře (RTA) Jaroslava Berky, ale tuto interpretaci doposud odmítala.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.