Hlavní navigace

Prima: úvahy o odejmutí pásma 700 MHz jsou předčasné, je třeba řešit DVB-T2

23. 6. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Další česká komerční televize okomentovala vládou schválenou Strategii správy rádiového spektra. Požaduje urychlené jednání o přechodných kmitočtech pro sítě DVB-T2.

Česká republika by neměla řešit otázku odejmutí pásma 700 MHz zemskému televiznímu vysílání, ale urychleně řešit otázku zavedení přechodných sítí pro zemskou digitální televizi nové generace DVB-T2. Serveru DigiZone.cz to v reakci na vládou schválenou Strategii správy rádiového spektra sdělila mluvčí televize Prima Marie Fianová. V současné době považujeme úvahy o využití pásma nad 700 MHz za předčasné. Tím, co je velice aktuální, je konkrétní postoj České republiky k přechodu na DVB-T2, který považujeme za stěžejní výchozí bod pro další plánování využití spektra, uvedla.

BRAND23 Workshop

K TÉMATU: Na DVB-T2 musí přejít všechny televize najednou, žádá Nova. Náklady nechce platit

V závěru letošního roku se uskuteční světová radiokomunikační konference WRC 2015, na které se budou záměry pro využití frekvenčních pásem projednávat. Věříme, že tam zástupci České republiky prosadí takové řešení, které terestrické platformě v České republice umožní další rozvoj jejího potenciálu, a že Český telekomunikační úřad následně urychleně přidělí nutné přechodové frekvence, dodala Fianová. Urychlený přechod na DVB-T2 podporuje i konkurenční televizní skupina Nova. Její mluvčí Anna Suchá ale serveru DigiZone.cz řekla, že přechod nesmí být diskriminační a musí se jej zúčastnit všechny české televizní stanice najednou. Nova zároveň odmítla hradit náklady spojené s přechodem svého vysílání ze sítí DVB-T do sítí DVB-T2.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).