Hlavní navigace

Prima začne od pátku vysílat některé pořady širokoúhle

29. 5. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
29. 5. 2008

Diváci televize Prima se od tohoto pátku dočkají částečného vysílání v širokoúhlém formátu 16:9. Ve všech digitálních platformách se takto objeví motoristický magazín Autosalon, který dosud Prima širokoúhle vysílala pouze v přechodném zemském digitálním multiplexu B v Praze.

Rádi bychom spustili vysílání některých programů, u kterých to má opodstatnění a máme je k dispozici ve formátu 16:9, souběžně s Eurem 2008. Širokoúhlé vysílání půjde pouze do digitálních sítí, tedy na satelit a DVB-T. Na analogových vysílačích se objeví formát 4:3 letterbox, řekl už před týdnem v rozhovoru pro server DigiZone.cz technický ředitel Primy Patrik Slavík.

Content tip EARLY

V širokoúhlém formátu nabídne Prima také všechny plánované přenosy z fotbalového Eura 2008 nebo seriál Velmi křehké vztahy. Divákům by měl formát 16:9 na obrazovce naskakovat automaticky, určité potíže ale mohou nastat u zákazníků menších kabelových operátorů. Týká se to především firem, které do kabelových rozvodů převádějí signál Primy ze satelitu a k jeho příjmu používají starší satelitní set-top-boxy Philips, které obraz 16:9 deformují tím, že obraz ze stran ořezávají.

Vysílání Primy ve formátu 16:9 předcházela rozsáhlá výměna satelitních přijímačů Philips na pozemních vysílačích, které tato televize využívá pro šíření pozemního signálu. Je to zhruba 140 vysílačů a dosavadní satelitní přijímače na těchto vysílačích nejsou schopny kvalitně zpracovat signál v 16:9, přiblížil Slavík.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).