Hlavní navigace

Přinese spolupráce ČT a Novy zrychlení digitalizace?

2. 9. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
2. 9. 2009

Česká televize a TV Nova se chtějí aktivně podílet na urychlení procesu digitalizace v Ústecké a Plzeňské oblasti. ČT a Nova předloží Českému telekomunikačnímu úřadu a Českým Radiokomunikacím návrh na řešení situace vyplývající ze změn v dosahu vysílání ze stanoviště Liberec – Ještěd a z kolize stávajícího analogového a budoucího digitálního zemského vysílání v Krušnohoří a přilehlých oblastech. Cílem návrhu je umožnit přechod digitálního vysílání sítě 2 z vysílačů Cheb – Zelená hora a Jáchymov – Klínovec na definitivní kanál 35 ještě letos místo přechodného 66. kanálu, který měl být v provozu do srpna 2010.

Podle stanoviska TV Nova je přechodné využití 66. kanálu pro digitální zemské vysílání v síti 2 z vysílačů Cheb – Zelená hora a Jáchymov – Klínovec v období do srpna 2010 pro diváky s ohledem na plánované ukončení analogového zemského vysílání z dominantních vysílačů v Plzeňské oblasti v září 2009 krajně nevýhodné. Proto TV Nova pro své digitální zemské vysílání v rámci sítě 2 z těchto stanovišť požaduje přímý přechod na konečný kanál 35. Je kvůli tomu ochotna ukončit analogové vysílání na 21. kanále z vysílače Chomutov – Jedlová hora současně s ukončením analogového zemského vysílání z dominantních vysílačů v územní oblasti Plzeň, které je dle Technického plánu přechodu plánováno k 30. září 2009. Podmínkou je, aby Česká televize rovněž ukončila analogové vysílání programu ČT 1 na zmíněném 35. kanále z Jedlové hory, čímž by se uvolnil tento kanál pro digitální vysílání multiplexu 2.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).