Hlavní navigace

Případ Steinbauer: kdo se skrývá za neznámým telekomunikačním expertem?

25. 2. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Česko je zemí samozvaných expertů na ledacos. Některým se občas podaří proniknout i na stránky specializovaných webů. Poslední případ nese krycí jméno Steinbauer.

Neomezené tarify jsou zlo, které táhne operátory ke dnu. Jako první z velké trojky by měl mít pod hladinu nasměrováno Vodafone. “Pokud agresivní cenovou politikou nedokázal operátor získat dostatek nových zákazníků a významně zvýšit svůj tržní podíl, měla vůbec smysl? Krátkodobě ušetřila peníze zákazníkům, ale akcionářům nic nepřinesla. A v dlouhodobém horizontu budou trpět nedostatkem peněz na investice opět zákazníci,” psal Martin Steinbauer na stránkách Investičního webu, za kterým stojí makléřský Brokerjet, potažmo Česká spořitelna.

Autor, který sám sebe popisoval jako “obchodního konzultanta v oboru telekomunikací”, vydal svou první analýzu v okamžiku, kdy se v mediálním prostoru přetřásalo téma zpoplatnění frekvencí pro Wi-Fi. S druhým textem přispěchal už před dvěma týdny, kdy z ČTÚ zazněla vize předsedy Jaromíra Nováka o levnějším internetu. 

Martin Steinbauer, nebo spíš e-mailová schránka m.steinbauer@email.cz, neúspěšně nabízel svůj text i Lupě, přičemž se opíral o to, že jeho texty už vyšly v jiném médiu. “Roky pracuji v oblasti telekomunikací, mobilního volání a připojení k internetu. V současnosti se rozhořela debata o podpoře širokopásmového připojení 14 mld. z EU fondů, ČTÚ chce daleko více regulovat než dříve a docílit tak levnějších sazeb za připojení a vyšších investic do sítí. No a to vše mě přimělo napsat krátký komentář, protože s názory ČTÚ nemohu souhlasit a pokud říká, že regulací něčeho takového docílí, asi nemá základní povědomí o dopadu regulačních opatření na trhy,” psal v doprovodném e-mailu. Nakonec ale uspěl opět jen na Investičním webu

Dnes už ale podpis odborníka na telekomunikace, který po sobě dosud na internetu nezanechal žádnou stopu, u článku nenajdete. Stal se z něj redakční text. Stejně tak ze stránek Investičního webu zmizel i jeho profil. Do pátrání po tajemném bojovníkovi, vyzbrojeném argumenty operátorů, se pustil i Ondřej Malý, člen Rady Českého telekomunikačního úřadu.  

To, že Malý se Steinbauerem, dnes už tedy jen Redakcí, nemusí souhlasit, protože používají argumenty z opačných stran, není problém. Problémem ale může být to, že analytik Steinbauer se zjevně dokonale skrývá před internetem – nebo prostě neexistuje a prostřednictvím Investičního webu se jen někdo snaží vypouštět názory vydávající se za nezávislý analytický hlas. Astroturfing v praxi. Koneckonců, není to poprvé, ani naposledy. 

Samozřejmě pořád může jít o pseudonym výše postaveného manažera, ale proč by se nakonec vzdal autorství svých článků? Vyjádření Investičního webu se nám získat nepodařilo, protože šéfredaktor Petr Novotný je na dovolené.

Při troše pokročilejšího pátrání lze ale o existenci a identitě Martina Steinbauera zapochybovat. “Pan Steinbauer nám ukázal naštěstí nejen to, jak se jmenuje, ale i svou usměvavou tvář. A tam už jsme se dostali poněkud dále. Dokonce až za oceán, na Dukovu univerzitu, kde je na Sanford School of Public Policy zaměstnaný jistý Richard Mitchell,” píše Malý na svém blogu.  

KL22 hlasovani

Jméno Steinbauer zatím neznají ani na tiskových odděleních operátorů. “Bohužel, pana Steinbauera neznáme, ani jako novináře, ani jako analytika,” tvrdí mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová. Až v monitoringu médií se s ním podle Lukáše Hrabala setkali i v T-Mobilu. “Článek se nám dostal do monitoringu, protože nás zmiňuje, ale nevíme, o koho jde,” dodává Lucie Jungmannová z O2.   

Rockoví klasici Smokie se v jednom ze svých hitů ptali, kdože je ta Alice. Podobně je na místě otázka, kdo je tedy Martin Steinbauer?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.