Hlavní navigace

Názory k článku Přísný metr na "oběti" virů

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 4. 2001 7:10

  Nemo (neregistrovaný)
  Kdyz mi prijde zavirovanej mail od zakaznika, tam toho vyuziju k tomu, abych si u nej zvysil svuj kredit, ze je to pako vim uz davno :-)

  Jednou se neco podobnyho zazil a ten clovek reagoval slovy: "To je z toho mailu co mi prisel vcera, ja nevedel proc mi to posila, co mi to TA BLBA KRAVA poslala ..." Pritom ta dotycna neudelala vetsi chybu nez on sam.
  Ci podobne na konferenci nejakej nestastnik poslal mail s virem, par BFU se nakazilo a strasne mu tam pak nadavali :)

  Zaver: pocitacova negramotnost neni zlocin, zajimavejsi je nasledna reakce, ktera umoznuje lepe dotycnyho poznat. Nejsou ty viry nakonec uzitecny?
 • 23. 4. 2001 21:14

  Ondrej Sury (neregistrovaný)
  Ja nevim, ze s tim tolik nadelate ;-), my jsme koupili dve licence (jednu do firmy, jednu na zakaznicky server) k AVP pro Linux, pak jsem byl donucen napsat patch do qmail-local, protoze to co dodava Kaspersky je nejake nefunkcni a od te doby jsem emailovy virus nevidel. Samozrejme nic neni 100%, ale alespon uz pak lidi tolik nevolaj ;-).
 • 20. 4. 2001 11:10

  JF (neregistrovaný)
  Pracuji jako novinář a můžu s klidným svědomím říci, že policisti rozhodně nebyli první. Nedávno mi přišel virus z tiskového odboru prezidentské kanceláře ...
 • 20. 4. 2001 12:02

  Josef Šumfrle (neregistrovaný)
  Je to něco jako jízda s autem. Pokud s ním chci jezdit, musím se řídit základními bezpečnostními pravidly (byťv případě virů v běžném použití obvykle nejde o život).
  Kliknout bezmyšlenkovitě na jakékoli *.exe které mi přijde od známé e-mailové adresy považuji za trestuhodné, stejně jako nechránit se proti virům.
 • 20. 4. 2001 12:18

  Vetinari (neregistrovaný)
  Ja bych zase tak moc nedaval vinu prostym uzivatelum. Treba ma sestra ani nevi co nejaky VB skript je a co se s nim da napachat.

  Problem emailovych viru bych spise hledal ve firme MS. proc treba neni defaultne nastaven zakaz nekterych (ci vsech) funkci, které se daji takto spustit?

  --
  To je jako tato blazniva predstava:

  Mam nove a super chytre auto. Tak si tak jezdim az jednou vezmu stopare. Jenze po nejake dobe jizdy stoparovi zazvoni telefon a auto zastavi. Zastavi v tak nevhodnou dobu, ze tim zpusobim dopravni nehodu. Vsechno je to tim, ze moje chytre auto proste zastavi, kdyz v jeho prostoru zavoni telefon (nemuzu prece telefonovat za jizdy). Buhuzel jsem obychejny ridic a nikdo z prodejcu me na to neupozornil a ani nevim, jak tuto funkci vypnout.

  Kdo za tuto nehodu muze? Ja? Clovek co telefonuje? Nebo vyrobce auta? .... muze takoveho to vyrobce ospravedlnit to, ze bude tvrdit "Je to super funkce. Kdyz vam zazvoni mobil a vy za jizdy telefonovat nemuzete, tak chytre auto samo zastavi."

  --
  Mozna by se mel tam nekdo u MS zamyslet, jestli jsou vsechny funkce uzivateli k uzitku nebo ho spis poskozuji. Nebo je nechteji vypnout jen proto, ze je hodlaji sami zneuzit (napr. proti nelegalnim kopiim sveho softwaru)?


  Diky, ze jste byli tak trpelivi a precetli to cele ;-)
 • 20. 4. 2001 12:39

  Pepa Kokes (neregistrovaný)
  No jasne, ze v zasade na to BFU vyrobce neupozornil, a ze by to vyrobce mohl nastavit chytreji. Samozrejme uplne nejlepsi by bylo pouzivat nejakej program, kterej neni standardni (tudiz netrpi beznyma, vseobecne znamyma slabinama), ale prinejmensim by si snad i BFU mohl vyhradit ty dve hodiny na precteni manualu/helpu (coz ostatne plati i o tom superchytrym aute ve tvym prikladu).

  Ale tohle vsechno je relativni malickost proti tomu, ze o techto virech se bezne pise v novinach a mluvi v televizi uz minimalne rok a pul. Pokud nekdo nepostrehl a/nebo nepochopil ten obrovskej povyk, co se strhl kolem I Love You a nejakych jeho variant, tak je to blbec, kterej nema narok zivit se praci s pocitacem. Tady proste "ja nic, ja blbec" neni omluva a nezaslouzi si shovivavost. Naopak.
 • 6. 5. 2001 18:16

  Anderson (neregistrovaný)
  Naprosto s Vámi souhlasím, nicméně takto se čeká chování uživatelů, kteří se "živí prací s počítačem", jenže je spousta lidí, kteří prostě s počítačem začínají a celkem pochopitelně se nemohou ihned prokousat horou všelijakých manuálů kterými je zahrnují výrobci programů. Navíc takový začátečník je zcela poplatný různým pokynům objevujících se mu na monitoru. Nebylo by od věci uložit dostributorům, či výrobcům software povinnost v manuálu tučně nebo jinak viditelně zdůraznit nebezpečí, které se může vyskytnout. tak jak tuto povinnost mají výrobci nebezpečných látek a výrobků (tím nechci tvrdit že je takový internet).nakonec i v jejich zájmu je rozšiřování řad uživatelů bez potíží.
  Anderson
 • 23. 4. 2001 13:38

  Pichi (neregistrovaný)
  Vir: Sekvence prikazu (program, skript apod.) ktera napadaji jinou sekvenci prikazu (program, script apod.) kterou prepise (nebo se zapise do ni), tak aby pri jejim spusteni doslo k aktivaci viru (dalsimu sireni a jine akci).
  Cerv: Sekvence prikazu, ktera vyuziva vlastnosti jineho programu, nebo entity (cloveka) tak aby ho tento program (entita) predala dal. Napr. v posledni dobe tak rozsirene e-mail cervy vyuzivaji vlastnosti (hlouposti) cloveka, tak aby je clovek spustil a pak vyuziji vlastnosti e-mail clienta k rozeslani dalsim obetem.
  Cervovir: Pod timto ptydepe pojmem autor patrne mysli cerva, ktery zaroven funguje jako droper viru. Tedy siri se objema zpusoby. Napr. vir sirici se ve scriptech aplikace M$ Office vyuzije vlastnosti e-mail clienat ke svemu rozesilani dalsim obetem (pachatelum ?), ktere kdyz maji pozadovanou vlastnost (blbost) ho spusti a umozni mu se dal sirit jako virus (ve scriptech M$ Office) i jako cerv (rozesle se postou).
 • 20. 4. 2001 13:46

  Petr Hrůzek (neregistrovaný)
  "Dokud byla hromadná doprava novinka, dalo se asi smířit s tím, že ne všichni jsou obeznámeni s pravidly slušného a bezpečného chování během jízdy. Dnes už vás ale skutečnost, že jako rodilý vysokohorský pastevec jedete metrem poprvé, omlouvat nebude."

  Vy se dle mého soudu pane Litváku hluboce mýlite ve svém předpokladu, že s rostoucím časem "počítačová gramotnost" uživatelů počítačů roste. Ve skutečnosti je to právě naopak. V dávných dobách, kdy bylo v celé republice pět počítačů, které obsluhovalo dohromady 50 inženýrů, byla ona "počítačová gramotnost" (podotýkám, že stále hovořím o počítačové gramotnosti uživatelů počítače, tedy těch, kteří nás zajímají, ne celého národa) na tak vysoké úrovni, jaká již nikdy nebude. Každý z těchto inženýrů znal ve svém počítači každý šroubek. Od těch dob už počítačová gramotnost pouze klesá a klesat stále bude.

  Běží reklamní kampaně, které přesvědčují nejrůznější menšiny (např. důchodci - jistě sám znáte průzkumy, které zaznamenávají, jak s příchodem internetu vzrostl počet uživatelů počítače právě z jejich řad) o tom, že internet je pro každého, tedy i pro ně. Přitom jde o lidi, které se s počítačem nikdy v životě nesetkali!!! A všichni tito nově příchozí nám tu počítačovou gramotnost pěkně "naředí". Copak byste skutečně chtěl obviňovat 70ti letou babičku z neetického chování, když otevře při čtení svého e-mailu soubor obsahující vir?

  Mi nevadí, když ke mně příjde návštěva v zablácených botech, u nás je zvykem se přede dveřmi zouvat, kdybyste podobnou praktiku zavedl i Vy, nemusel byste pak své hosty obviňovat, ze Vám našlapali v obýváku :-).
 • 20. 4. 2001 13:58

  Petr Hrůzek (neregistrovaný)
  Teď jsem si ještě všiml pane Litváku úryvku věty z Vašeho profilu na Lupe: "osobním autorovým cílem je neztratit ze zřetele schopnosti, možnosti a potřeby průměrného domácího internetisty" a obávám se, že při psaní tohoto članku jste ony schpnosti ze zřetele ztratil.