Hlavní navigace

Přístup Primy a Novy k satelitu? Nebe a dudy. Zoom tam bude, Smíchov chybí

14. 1. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Zatímco Nova se o náklady na distribuci programů na satelitu dělila s operátory, případně si je hradila sama, Prima má u všech stanic model jednotný

Smíchov na satelitu není a možná ani nebude

Doufáte, že se nový program televize Nova s názvem Smíchov objeví na satelitu? Není vyloučeno, že se ho nemusíte vůbec dočkat. Jak zástupci stanice, tak i samotný operátor Skylink, který by mohl být jeho distributorem z družice, totiž trvají stále na svém. Zařazení Smíchova je rozhodnutí jednotlivých operátorů, jeho signál je volně k dispozici a operátoři jej mohou na území ČR volně šířit jako převzaté vysílání, znělo prosincové stanovisko Marie Fianové z tiskového oddělení Novy, které bylo poskytnuto hned několika webům. Ani v lednu letošního roku se postoj zástupců televize nemění.

Jak lze vyjádření Novy interpretovat? Například tak, že mediální skupina nemá absolutně žádný problém s tím, že operátoři projeví o signál zájem, naopak bude velmi ráda, ale náklady na jeho distribuci už si budou muset hradit společnosti samy. A to je klíčové například právě pro Skylink, který na tuto podmínku nehodlá přistoupit. Ano, Nova chce, abychom šířili tento program na vlastní náklady, tak to je, potvrdil serveru DigiZone.cz Jaromír Glisník z M7 Group, která je kromě jiných zahraničních služeb provozovatelem satelitních služeb Skylink a CS Link.

Chystaná stanice Smíchov už od čtvrtka rotuje promo smyčku v multiplexu 3.
Autor: repro foto Smíchov

Satelitní diváci se zatím součástí obce Smíchov nestali. Program na družici chybí.

Možnost šíření Smíchova je i mimo Skylink

Teď trochu jinak. Skylink, respektive M7 Group, není jedinou společností, se kterou musí mít Nova smlouvu na distribuci signálu prostřednictvím satelitní pozice 23,5 stupně východně. Jsou zde i jiné subjekty, což dává divákům naději. Nova může uzavřít mj. dohodu se společností Media Broadcast, která je mimo jiné i distributorem signálu ČT 1 HD a komerční mediální skupina už přes něho šíří Fandu a nedávno se na jednu z jeho frekvencí (transpondér) rozhodla přesunout i Novu Cinema. Co ji k tomuto kroku vedlo? To našemu webu osvětlila opět Marie Fianová z tiskového oddělení Novy.

Pro danou službu nám se Skylinkem skončila smlouva, pro další období jsme vypsali výběrové řízení, ve kterém zvítězila nabídka společnosti Media Broadcast. Jedná se o standardní proces, konstatovala Fianová. V případě, že by se Nova v budoucnu rozhodla šířit signály svých dalších kanálů přes jiného operátora, není vyloučen pochopitelně ani přesun těchto stanic. Media Broadcast by navíc mohla televizní skupině nabídnout i šíření z jediného kmitočtu, což by mohlo být pochopitelně zajímavé i pro televizní diváky. To už bychom ale zbytečně spekulovali, což není cílem tohoto článku.

Logo stanice je umístěno do pravého horního rohu.
Repro foto: Fanda

Nova nemusí při distribuci signálu Smíchova spoléhat pouze na Skylink, resp. jeho partnerské společnosti. Například Fandu šíří přes německou společnost Media Broadcast.

Odlišný přístup Novy a Primy k satelitní distribuci

Zástupci Novy odmítají komentovat, zda se náklady na distribuci jejího signálu dělí mezi ni a společnosti, které signál distribuují, nebo si tato mediální skupina platí šíření programů sama. Marie Fianová odpověděla na tuto otázku opět obligátně: Tyto informace jsou součástí našich obchodních jednání a jako takové jsou součástí obchodního tajemství. Zástupci Skylinku už ale několikrát deklarovali a bylo to zmiňováno například i na setkáních obchodních partnerů, že Nova přistupuje k šíření svých programů v několika rovinách.

U různých programů je to různě, uvedl stručně Jaromír Glisník z M7 Group s tím, že by nerad komentoval, které programy jsou šířeny na jednom modelu a které na druhém. Naopak Prima Group je v přístupu k šíření programů na satelitní pozici 23,5 stupně východně vstřícnější. Prima si veškerou distribuci související se satelitním šířením hradí sama a programy jsou na družici od té doby, kdy získaly satelitní licenci, konstatoval Glisník. Pozorní diváci si jistě mohli všimnout na obrazovce Primy family reklamy na Skylink. Nejde prý ale o žádný barter, tedy obousměrně výhodný obchod. Inzerci na Primě jsme uhradili v plné výši v hotovosti, čili žádný barter to nebyl, sdělil Glisník.


Repro foto: TV Nova

Diváci si museli na signál Novy ze satelitu počkat poměrně dlouho.

Přístup k distribuci Novou nebyl nikdy jednoznačný

Šéf Skylinku a CS Linku DigiZone.cz řekl, že politika Novy v oblasti šíření signálu prostřednictvím satelitu je již od počátku neměnná. Neřekl bych, že se politika Novy změnila. Nikdy nebyla jednoznačná. Jak jsem už uvedl, Nova využívá obojí model. Buď si hradí distribuci signálu plně sama, nebo se o ni dělí. Nova měla od počátku stoprocentní pokrytí terestrickým signálem, takže atraktivita satelitního vysílání pro ni nebyla tak velká, konstatoval Glisník s tím, že nedokáže odhadnout, zda se podaří změnit přístup k programu Smíchov.

Podle Glisníka možná Nova spoléhá na to, že se multiplex 4, v němž je program Smíchov primárně šířen, podaří dobudovat a satelitní distribuci nebude nutné využívat. Je to pochopitelně ale záležitost každého vysílatele. Nevidím v tom žádný problém, dodal šéf Skylinku a CS Linku. Překvapivé ale je právě to, že Nova platí za zemské šíření, které je mnohonásobně dražší než to satelitní (celoplošné v řádech milionů), kdežto na družici se Smíchov ještě neobjevil a šíření by vyšlo „jen“ na několik set tisíc měsíčně. Důvodem může být podle Glisníka i to, že „pozemský divák“ má menší výběr stanic než na satelitu a tudíž je větší šance, že bude sledovat pouze programy Novy.

BRAND


Zdroj: Digital Broadcasting

Multiplex 4 pokrývá svým signálem teoreticky už téměř celou republiku.

Prima Zoom ve Skylinku vystřídá Novu Cinema

Jaromír Glisník potvrdil pro DigiZone.cz informace, které se již v minulých dnech objevily na internetu, tedy, že nový „dokumentární“ kanál Prima Zoom bude šířen na dosavadní programové pozici Novy Cinema u Skylinku. Je to výhoda pro naše zákazníky, že už mají nový program naladěn, takže nemusí nic mazat ani přilaďovat. To je rozhodně velká výhoda, uvedl šéf Skylinku a CS Linku. Prima navíc v tiskové zprávě uvedla, že program bude dostupný jak na kartách nových (Irdeto, ICE), tak i těch původních (CryptoWorks), čili přístup k němu budou mít zákazníci i se základní programovou nabídkou. Vysílací práva jsou ovšem omezena pouze na Českou republiku.

M7 Group počítá s tím, že v době od 20. ledna, kdy na této programové pozici skončí Nova Cinema, do 1. února, kdy startuje Prima Zoom, sem nasadí informační obrazovku. Bude informovat o tom, že na této pozici brzy začne vysílat nový program a nebudou tu pochopitelně chybět ani informace pro naladění nových parametrů Novy Cinema. Zákazníci, kteří na předvolbu kliknou, budou vědět, že mají přeladit, uvedl Glisník a dodal: Přejmenujeme také předvolbu v programovém průvodci EPG. Jde o ideální způsob, jak zákazníky informovat. Ne každý sleduje web a náš magazín.

Prima Zoom bude vítaným rozšířením základních programových nabídek operátorů Skylink a CS Link.
Autor: FTV Prima

Prima Zoom bude vítaným rozšířením základních programových nabídek operátorů Skylink a CS Link. Oficiálně by měl být dostupný pouze na kartách v České republice.

Uvítali byste vstup Smíchova na satelit Astra?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).