Hlavní navigace

Problém s volbou operátora?

11. 2. 2002
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Už i Česká televize si povšimla, že na 300.000 zákazníků Českého Telecomu, kteří zvolili program HOME MINI, nebude mít přístup k výhodám konkurence skrze tzv. volbu operátora. Pozastavuje se nad tím ale i Český telekomunikační úřad, který právě toto omezení Českému Telecomu schválil.

V sobotu večer, v rámci své hlavní večerní zpravodajské relace, odvysílala Česká televize reportáž o tom, jak 300.000 zákazníků Českého Telecomu, kteří sáhli po cenovém programu HOME MINI, nebude moci využít tzv. volby operátora, která by u nás měla být k dispozici nejpozději k 1.7.2002 (ve své nejjednodušší podobě). Komentátor k tomu doslova řekl:

Další vlna liberalizace českých telekomunikací se tak některých zákazníků vůbec nebude týkat.

Celá reportáž se pak nesla v duchu toho, že Český Telecom má ze zákona povinnost zavést tyto volbu ve své síti. Na to se ČT1 zeptala předsedy Českého telekomunikačního úřadu Davida Stádníka, který k tomu řekl:

Český Telecom ze zákona má povinnost tuto službu zavést ve své síti, to znamená že každý uživatel který bude mít o tuto službu zájem bude moci o ní Český Telecom požádat (…).

Slovo dostala i kritizovaná strana, mluvčí Telecomu k tomu řekl:

Ten cenový program HOME MINI je svým způsobem ze sociálních důvodů dotovaný, tak předpokládáme, že součástí tohoto programu volba operátora nebude (…).

Reportáž dále pokračovala tím, že zákazníci Českého Telecomu nebyli o této skutečnosti informováni, když moderátor řekl že:

Omezení se týká asi 300.000 zákazníků, ti se o něm zatím nedozvěděli, Český Telecom má přitom povinnost o svých službách a jejich změnách informovat.

Redaktoři ČT1 zřejmě zapátrali na WWW stránkách Českého Telecomu, dokonce si zavolali i na jejich infolinku, ale nikde se o tomto omezení nic konkrétního nedozvěděli:

Na internetových stránkách Českého Telecomu ani v oficiálním ceníku ale upozornění na toto omezení není, žádné informace nemají k dispozici ani operátoři infolinky.

Už se o tom psalo

Trochu neskromně si dovolím připomenout, že na „zaraženou volbu operátora“ v rámci tarifu HOME MINI jsem upozorňoval zde na Lupě již dříve, konkrétně v článcích:

Efekt volby operátora, resp. jejího zákazu, jsem podrobněji rozebíral v článku Nové tarify a volba operátora.

Dovolím si proto jen stručně připomenout, oč tady jde (alespoň z mého pohledu): Český Telecom se snaží vyhnat co možná nejvýše fixní měsíční složku svých výnosů z pevných linek, která není závislá na způsobu využití. Vlastně tím „rebalancuje“ pevnou a proměnnou složku svých výnosů, jak jsem se snažil ukázat v článku Kolik si Telecom vybalancoval. Jedním z důvodů, proč tak dělá, je to, aby co nejvíce zúžil prostor pro působení své konkurence, právě v souvislosti s nadcházející volbou operátora.

Tarif HOME MINI je z tohoto pohledu skutečně určitou výjimkou. Jeho měsíční paušál je jen o 15 korun vyšší než byl standardní paušál pro domácí linky ještě v loňském roce 2001 (kdy měl Český Telecom čistý zisk ve výši několik miliard a dostal se do doslova „excelentní finanční situace“, jak s oblibou říká jeho generální ředitel). Navíc je HOME MINI deklarován jako cenový program pro ty, kteří sami téměř nevolají (což jsou z pohledu Českého Telecomu zřejmě sociální případy, když jejich tiskový mluvčí hovoří o „dotování ze sociálních důvodů“). Všechny ostatní cenové programy mají měsíční paušál vyšší minimálně o 100 korun.

Jak jsem se snažil popsat v článku Nové tarify a volba operátora, zavedení volby operátora umožní majiteli pevné linky od Českého Telecomu platit tomuto operátorovi pouze měsíční paušál, ale veškeré hovory realizovat skrze jiného operátora a jemu také platit veškeré hovorné (ovšem již za konkurenční ceny, a ne za ceny stanovené dominantním operátorem, u HOME MINI, navíc vyhnané do výše dvojnásobku).

Takže: kdyby byla možná volba operátora u tarifu HOME MINI, platil by volající měsíčně paušál 190 korun Českému Telecomu, ale veškeré hovorné by již mohl platit jinému operátorovi. Jelikož bude volba operátora u tarifu HOME MINI zakázána, je „nejbližší“ další možností tarif HOME STANDARD – což znamená, že volající zaplatí Českému Telecomu 299 korun měsíčně a pak hovorné tomu operátorovi, pro kterého se rozhodne. Už tušíte proč Český Telecom nechce, aby mu zákazníci mohli „utéci“ jen při stálé měsíční platbě 190 korun měsíčně?

Svou roli samozřejmě sehrává i volný kredit, zahrnutý v měsíčním paušálu. Ten má dále tlumit zájem volajících přecházet k jiným operátorům prostřednictvím volby operátora. Když už jste jednou zaplatili Českému Telecomu určitou částku navíc, kterou můžete provolat (ne proto, že jste si tuto formu předplatného sami zvolili, ale proto, že jste neměli jinou možnost), proč ji nechat a platit místo toho někomu jinému?

Co mne zaráží?

Rád bych se ještě vrátil k sobotní reportáži České televize, konkrétně k tomu jak se ptala předsedy Českého telekomunikačního úřadu Davida Stádníka. Připomínám, že on na kameru řekl:

Český Telecom ze zákona má povinnost tuto službu zavést ve své síti, to znamená že každý uživatel který bude mít o tuto službu zájem bude moci o ní Český Telecom požádat (…).

K tomu považuji za potřebné dodat, že cenový program HOME MINI patří mezi regulované tarify (v rámci tzv. univerzální služby), a Český Telecom si jej neurčuje tak, jak by sám chtěl. Konkrétní podobu takto regulovaných tarifů (mj. HOME MINI a HOME STANDARD) stanovuje svým cenovým rozhodnutí právě Český telekomunikační úřad, jako nezávislý regulátor telekomunikačního trhu – byť zřejmě na návrh samotného Českého Telecomu.

ebf 24 - tip duben

No a právě Český telekomunikační úřad ve svém cenovém rozhodnutí č. 01/2002 (s přílohou), rozhodl takto (v části IV, bod 13):

U cenového plánu HOME MINI nelze poskytnout služby volba, resp. předvolba operátora (Carrier Selection, Carrier Preselection).

Jak to tedy je? Má Český Telecom povinnost zavést tuto službu ve své síti všude (resp. tak aby každý zájemce o ní mohl požádat, jak říká předseda Českého telekomunikačního úřadu), nebo Český Telecom nemusí poskytovat tuto službu u tarifu HOME MINI, jak říká verdikt Českého telekomunikač­níh úřadu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl dlouho nezávislým konzultantem a publicistou, od 8.6.2015 je členem Rady ČTÚ. 35 let působil také jako pedagog na MFF UK v Praze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).