Hlavní navigace

Proboha, který blázen si vymyslel tuhle nesmyslně dlouhou adresu?

9. 3. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Lup ho, stačí jeden nevinný titulek, a už mám málem na krku porušení druhého přikázání. Boží jméno však tentokrát nadarmo neberu - jen doslova cituji, co se také může objevit v DNS, konkrétně jako doména druhé úrovně pod .cz. Občas by možná neuškodilo projít celé DNS a vydat potom veselé historky z natáčení.

V souvislosti s jednou z nových informačních stránek, které pro vás chystáme na Lupě, jsem si minulý týden všiml velmi zvláštního přírůstku v RIPE. O pár dní později jsem na něj byl ještě zvlášť upozorněn dvěma našimi čtenáři, což je obzvláště povzbuzující: jednak mne vždy potěší, když mi někdo pošle podobný tip či informaci, jednak je úžasné, že nejsem sám, kdo se tímto způsobem hrabe v databázích typu RIPE.

Dotčená doména se jmenuje opravdu pěkně: probohakterybla­zensivymyslel­tuhlenesmyslne­dlouhouadresu­.cz. Musím přiznat, že mi to evokuje vzpomínku na Wales, kde jsem před pár lety strávil část léta. Měli tam totiž úžasnou vesnici s patrně nejdelším názvem na světě. To nezapomenutelné jméno ve velštině jsem bohužel dávno zapomněl, ale odpovidalo zhruba rozsáhlému souvětí o čtyřech větách a jen stěží se vešlo na pohled. Ostatně i tamní nádraží muselo být poněkud atypicky protáhnuté, aby se tam ta cedule vešla. Kdo si to vymyslel, se asi neví, ale na otázku, která je vtělená do zmiňované domény, dává RIPE celkem uspokojivou odpověď.

Tedy, který blázen si vymyslel tuhle nesmyslně dlouhou adresu?

descr:   Robert Stipek
descr:   Praha
admin-c:  RS4294-RIPE
tech-c:   MK2547-RIPE
zone-c:   MK2547-RIPE
nserver:  www.navrcholu.cz server1.gts.cz
mnt-by:   CZ-DOMREG
change:   root@Czechia.EU.net 19990302
source:   RIPE
person:   Robert Stipek
address:   Dedinova 2008
address:   Praha 4
address:   140 00
address:   Czech Republic
phone:    +420 603 523657
e-mail:   robert@xmagazin.cz
nic-hdl:   RS4294-RIPE
changed:   mike@navrcholu.cz 19990204
source:   RIPE

Když si zkusíte na doménu www.probohakte­ryblazensivymys­leltuhlenesmys­lnedlouhouadre­su.cz kliknout, sami uvidíte, kam se dostanete. Pokud tahle príma recese přinese panu Štípkovi nějakou propagaci jeho magazínu, bude to rozhodně zasloužené.

MM socky3

V úvodu jsem poznamenal, že DNS ukrývá i řadu dalších vtipných adres. Nemám jich v rukávu příliš mnoho, ale živě si pamatuji, jak mne před časem dostali správci z firmy LUKO Czech-Net. Zkoušel jsem nějaký traceroute z jejich či do jejich sítě a jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že jeden z routerů na cestě se jmenuje kram.jeden.blbej­.czech.net (jen přibližně, teď už ho ve výpisu domény nemohu najít, přestože je možné, že v reverzním DNS je i nadále). Takové věci rozhodně zpestřují náš všední Internetový život, takže jen houšť a větší kapky. Ostatně pokud znáte nějaký podobný případ, neváhejte a přispějte.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.