Hlavní navigace

Proč bude mít multiplex 3 na Bukové hoře desetkrát nižší výkon?

4. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

4. 11. 2008

Až v prosinci, zřejmě ještě před Vánoci, odstartuje zemský digitální multiplex 3 z ústeckého vysílače Buková hora, bude vysílat desetkrát nižším výkonem než stávající multiplexy 1 a 2. Tedy 10 kW oproti 100 kW u zbývajících dvou digitálních sítí. Jak je to možné? Podle Tomáše Vlčka, technického ředitele společnosti Czech Digital Group (CDG), která je operátorem multiplexu, je důvodem obava z rušení analogového vysílání Primy na jáchymovském vysílači Klínovec.

K TÉMATU: Podrobnosti o digitálním vysílání na Ústecku a jeho technické parametry

Multiplex 3 využije na Bukové hoře kanál 55, analogová Prima na Klínovci vysílá na stejném kanálu. Multiplex 3 na Bukovce se ruší s kanálem 55 na Klínovci, kde analogově vysílá Prima. Takže tam se musí vyjet nejdříve opatrně s malým výkonem, který ale stejně postačí k dobrému digitálnímu pokrytí a rušení by nemělo být nijak významné, řekl Vlček serveru DigiZone.cz. Firma si poté vzájemné rušení vyhodnotí a pokud nebude nijak významné, mohla by výkon multiplexu 3 z Bukové hory zvýšit.

Pokud by rušení bylo významné, počkali bychom až na definitivní termín spuštění plného výkonu. Podobným způsobem začínal multiplex 3 na kanále 59 v Brně a vyhodnocovalo se rušení analogového vysílání na jihlavské Javořici, vysvětlil Vlček. Podle harmonogramu Českých Radiokomunikací, které budou pro CDG provozovat všechny základní vysílače multiplexu včetně Bukové hory, se s plným výkonem 100 kW u Bukové hory počítá od září 2009. Právě v té době má analogová Prima ukončit vysílání na Klínovci.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.