Hlavní navigace

Proč bude Prima Zoom dokumentárním kanálem? Protože Viasat

5. 11. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Švédský spolumajitel Primy, mediální dům MTG, provozuje úspěšné dokumentární kanály Viasat, i našim divákům známé kabelové a satelitní televize

Úspěch ČT 2 nedá Primě spát

Poněkud překvapivě může znít rozhodnutí FTV Primy, že její čtvrtý celoplošný kanál bude zaměřený výhradně na dokumenty. Vždyť dokumentům se komerční televize, a zvlášť ty volně šířené, prakticky vyhýbají. Sice se tu a tam objeví na plnoformátovém kanálu v nějakém odlehčeném čase, ideálně v neděli ráno nebo okolo poledne, ale do prime time je komerční televize nedávají. A Prima chce najednou na dokumentech vystavět celý nový kanál, který bude vysílat celoplošně z pozemních vysílačů. Nesmyslně to ale vypadá jen na první pohled.

Prima sama přiznává, že ji hodně inspiroval úspěch druhého programu České televize, který dokumentům věnuje každý den v týdnu od 20 hodin, a často i pozdější časy. Zejména páteční blok přírodovědného dokumentu a cyklu Vesmír dosahuje silně nadprůměrných výsledků, oba dokumenty po sobě oslovují nad 300 tisíc dospělých diváků, čímž se ČT 2 blíží sledovanosti velkých komerčních televizí. Navíc dokumenty od osmé večer působí každý den jako zajímavá alternativa k seriálové nadprodukci všech tří největších českých televizí. Divák, který nechce ve všední den večer sledovat seriál ani film, moc dalších příležitostí nemá.


Foto: Česká televize

ČT 2 se daří především s pátečními dokumenty o přírodě a vesmíru. Oslovuje jimi víc než 300 tisíc diváků, což se tematickým kanálům Primy daří jen málokdy.

Bude Prima Zoom nakupovat práva společně s Viasaty?

Prima navíc s dokumenty už experimentuje, a zdá se, že se jí daří. Vždyť série o druhé světové válce, kterou před časem protočila v nedělních dopoledních časech na svém hlavním kanálu, nyní dosahuje v prime time na Primě Cool dvousettisícové sledovanosti. Prima love se soustředí na dokumenty cílené spíš na ženské publikum, ode dneška začíná v sedm hodin večer vysílat francouzský cyklus o nejkrásnějších hotelech světa a už dříve začala do hlavních vysílacích časů umisťovat kontroverzní dokumenty o vzácných lidských chorobách a postiženích, jimž se rovněž mimořádně daří.

Nový kanál Prima Zoom by mohl využít zázemí švédského mediálního koncernu Modern Times Group (MTG), který je polovičním vlastníkem FTV Primy a provozuje placené dokumentární kanály Viasat History, Viasat Explorer a Viasat Nature. Diváků kabelové a satelitní televize nejsou tyto programy neznámé, nabízí je prakticky každý operátor placených televizních služeb v Česku. Těžko si samozřejmě představit, že Viasaty uvolní pro Primu Zoom unikátní dokumentární série, MTG by ale mohla výrazně pomoci při nákupu akvizičních titulů. Jednoduše tak, že by společně s vysílacími právy pro placené kanály kupovala i práva pro volné vysílání – ideálně pro více teritorií najednou.


Zdroj: MTG

Primu a dokumentární kanály Viasat pojí stejný majitel, švédská mediální skupina MTG. Využijí toho?

Proč dokumenty? Jsou nejlevnější

Ostatně, podobným způsobem už MTG pro Primu získala před čtyřmi lety fotbalové Euro. Zaplatila za něj sice nekřesťanské peníze, které po vydělení částky za vysílání v České republice vyšly na nejvyšší sumu za Euro v historii tuzemského televizního vysílání, ale jde o princip: nakupování práv pro více zemí najednou by mělo být výhodnější, navíc kupující dané tituly zablokuje pro případnou konkurenci. Dokumentární tvorba je velmi široká a pokud se Prima Zoom nesoustředí jen na jistoty v podobě válečných titulů a dokumentů o přírodě, mohl by se divák dočkat i zajímavých překvapení.

Sestavit program pro celodenní vysílání dokumentárního kanálu ale bude těžké. Prima Zoom se zcela jistě nevyhne značnému podílu repríz, navíc ji Prima bude jistě využívat i pro druhé runy dokumentů a dokumentárních cyklů, které odvysílá v premiéře na některém ze svých dalších kanálů. Smyslem tohoto kanálu bude především nabízet alternativu divákům Primy family, Primy Cool a Primy love, aby neodcházeli od programů skupiny Prima, když u jmenovaných tří kanálů nenajdou nic, co by chtěli sledovat. Žánrově mohla Prima jít kromě dokumentů ještě do sportu, zpravodajství, dětské tvorby nebo čistě filmového kanálu.

KL23 hlasovani


Foto: downeu.net

Všechny dokumentární kanály nejraději sahají po dokumentech o druhé světové válce a Adolfu Hitlerovi. Je to sázka na jistotu. Půjde touto cestou i Prima Zoom?

Start do několika dní nebo na jaře

Sport a zpravodajství jsou příliš drahé, navíc na trhu existuje již osm česky vysílajících sportovních stanic a vysílací práva pro zajímavé sportovní události jsou dávno rozebraná (nemluvě o tom, že Prima před časem úplně zrušila svoji sportovní redakci i Sportovní deník). Dětská tvorba je drahá a program zaměřený na děti intenzivně připravuje Česká televize. Filmových kanálů jsou na trhu mraky, ale zájem o ně spíše klesá, protože doplácejí na stahování filmů z internetu, případně na legální placené videotéky typu Topfun a Voyo.cz. Dokumenty jako nepříliš nákladný program tedy vyšly jako jednoznačný vítěz.

Teď jde o to, na jaký typ dokumentů se Prima Zoom zaměří a zda se pustí do boje s ČT 2, nebo si najde nějakou svoji vlastní cestu. Přeplácení při nákupu akvizic může fungovat jen po nějakou omezenou dobu, a nový kanál Primy jistě nevzniká s představou, že bude delší dobu silně prodělečný. Právě naopak: má jít o další reklamní nosič, rozšíření reklamní plochy televizních kanálů Primy. Jako takový bude těžko startovat do slabé reklamní sezóny, takže buď ho Prima spustí velmi rychle během několika následujících dní, nebo až na jaře příštího roku. Nutno dodat, že předchozí dva tematické kanály Primy startovaly na jaře: Prima Cool v dubnu a Prima love v květnu.

Vítáte rozhodnutí Primy spustit v pozemním vysílání dokumentární kanál?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).