Hlavní navigace

Proč nás má Václav Klaus rád? Nevím, říká moderátor Partie na Primě

29. 6. 2010
Doba čtení: 15 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Loni na podzim se prakticky ze dne na den ujal moderování nedělního diskusního pořadu Partie na televizi Prima. Do té doby televizně neznámý Jan Punčochář působil spíše v rozhlasu: moderoval denní zpravodajský souhrn Stalo se na Radiožurnálu a Kávu o čtvrté na stanici Praha. Právě šéfka této stanice Jitka Obzinová si Jana Punčocháře odvedla z Českého rozhlasu do televize Prima, kde loni v létě vystřídala na pozici šéfredaktora zpravodajství Pavla Zunu. „Už tehdy se tak nějak počítalo s tím, že časem budu moderovat nějaký diskusní pořad,“ říká Jan Punčochář v rozhovoru pro server DigiZone.cz.

Loni na podzim jste vystřídal v moderování nedělní Partie na Primě Milana Šímu. Bylo těžké naskočit do zavedeného diskusního pořadu, když jste předtím žádnou televizní debatu nemoderoval?

Ještě před rokem a půl jsem říkal, že bych nechtěl do televize a vystupovat na obrazovce, protože pro to nemám obličej. Poměrně rychle jsem musel změnit názor. Bylo to takové nouzové, provizorní řešení, musel jsem se rozhodnout velice rychle a jednoznačně. Zkušenosti s moderováním jako takovým jsem měl už z rozhlasu, takže formulace otázek jsem se nebál. Ale je pravda, že se člověk s televizí nějakou dobu sžívá. Za normálních okolností bych si vše nacvičil na kamerových zkouškách, ale u Partie to šlo poněkud rychleji.

Jan Punčochář - 2

Kolik jste měl vlastně času na přípravu od chvíle, kdy jste se dozvěděl, že Partii budete moderovat vy, do prvního živého vysílání?

O tom, že budu moderovat v neděli, jsem se dozvěděl ve středu téhož týdne. Takže jsem měl nějaké tři čtyři dny na nácvik, kamerové zkoušky, výběr oblečení a vlastní přípravu.

Hosta jste si do první Partie vybíral sám, nebo ho domluvil dramaturg pořadu?

Vzhledem k tomu, že jsem v pozici zástupce šéfredaktorky zpravodajství Primy, mám poměrně velký vliv na to, jaké hosty do Partie zveme. Takže to byla dvojice hostů vybraná po dohodě.

Co pro vás bylo na přípravě k moderování Partie nejtěžší?

Asi to, že jsem vůbec nevěděl, do čeho jdu. Bylo to pro mě úplně nové prostředí. Pokud bych teď v Partii změnil dekoraci, také mi bude trvat dvě nebo tři vysílání, než bych si zvykl na to, kam se mám dívat na kameru a na co si mám dávat pozor. Jde o banální věci, které se člověk jinak naučí velice rychle, jako že nesmíte uhýbat očima ve chvíli, kdy se díváte na čtecí zařízení. Jsou to elementární prvky moderátorského řemesla, a to mi chvilku trvalo. Vlastně to bylo na celém moderování nejtěžší. Pokud jde o hosty, u těch nemám důvod se bát.

Jak jste vlastně dospěli k tomu, že jste Partii začal moderovat zrovna vy? Měli jste v záloze nějaké další alternativy?

Bylo to poměrně jednoduché v tom, že když mě šéfredaktorka Jitka Obzinová brala sebou z Českého rozhlasu na Primu, už počítala s tím, že pokud nastane vhodná situace, využije moji moderátorskou zkušenost z rádia a mohl bych nějaký podobný pořad moderovat. Takže tato situace nastala neplánovaně trošku dřív.

Říkáte, že jste do Primy přišel z Českého rozhlasu. Co jste v něm konkrétně dělal?

Do rozhlasu jsem přišel už v osmnácti letech, takže těch konkrétních rolí bylo poměrně dost. Naposledy byl mojí hlavní pracovní náplní pořad Stalo se, zpravodajsko-publicistický přehled, který vysílá Radiožurnál každý den v devět hodin večer. Předtím jsem dělal Kávu o čtvrté na stanici Praha, což byly skoro hodinové diskuse, a průběžně jsem dělal diskuse a příležitostné komentáře pro Český rozhlas 6. Předtím to bylo poměrně dlouho zpravodajství.

Váš předchůdce Milan Šíma měl moderovat Partii do konce loňského roku, odešel ale předčasně – údajně kvůli zasahování vedení televize do obsazení debaty. Vy jste nějaké zasahování do výběru hostů nezaznamenal?

Jsem součástí vedení televize, takže už ze své pozice žádný takový tlak necítím. Obecně považuji za naprosto normální, že subjekt, který před zákonem odpovídá za obsah vysílání, má zájem se na tomto vysílání podílet. Pokud se ale podíváte do monitoringu médií, zjistíte, že například Miloš Zeman, kterého si chtěl Milan Šíma pozval do Partie (vedení Primy loni na podzim zakázalo Milanu Šímovi pozvat do Partie v určitý termín Miloše Zemana, protože zastupoval neparlamentní stranu SPO, pozn. red.), v tomto pořadu loni na podzim vystupoval.

Konzultujete tedy obsazení Partie se svými nadřízenými z vedení Primy?

Pro mě je v tomto případě partnerem šéfredaktorka zpravodajství Jitka Obzinová. K hostům dospíváme v konsensu mezi třemi lidmi: Jitkou Obzinovou, mým dramaturgem Alešem Heřmánkem a mnou. Nedochází mezi námi ke sporům.

Čili si můžete do Partie pozvat kohokoli?

Můžu si pozvat toho, koho považuji za důležitého a inspirativního, prostě podle novinářského uvážení. Pokud se ale podíváme na dobu před parlamentními volbami, tam byla situace poněkud jiná. Zvolili jsme určitý klíč, podle kterého jsme si zvali hosty. Bylo přeci jenom potřeba, aby to matematicky sedělo. Naplánovali jsme si nějakých šest nebo sedm pořadů dopředu podle stranických sestav. Bavili jsme se zástupci parlamentních stran, tedy těch, které mají reálnou politickou odpovědnost. Bylo možné je konfrontovat s tím, co slibovali, že udělají a co navrhují do budoucna. Rozdělili jsme je na většinové strany ODS a ČSSD, jejichž zástupci vystoupili třikrát, a menší strany, což byla KDU-ČSL a KSČM, které byly v Partii dvakrát. S něčím podobným počítáme i před podzimními senátními volbami, kdy zřejmě vybereme nejzajímavější duely. Samozřejmě nemáme ambici nabídnout k senátním volbám 27 Partií, každou k jednomu volebnímu okrsku, to bychom nestihli.

Mimo předvolební období si poměrné zastoupení jednotlivých stran v Partii nehlídáte?

Nebojím se toho, že bychom někomu dávali viditelně větší prostor, nicméně vyvažování je vždycky dlouhodobější záležitost. Nemůžete vyvažovat na ploše čtrnácti dnů. Jestliže teď probíhá jednání o vládě, a sociální demokracie a komunisté do něj prakticky nezasahují, nemá až tak velký smysl bavit se s politiky KSČM a ČSSD. Zveme vyjednavače budoucích koaličních stran a ptáme se jich, co bude v příštích letech ovlivňovat tuto zemi. To ale nelze vnímat jako nevyváženost směrem k podpoře pravice nebo vládní koalice. Jakmile bude ustavena vláda, standardní sestava Partie bude ministr a jeho stínový protějšek.

Vedle Otázek Václava Moravce je Partie jedinou nedělní televizní debatou na českých televizích. Nevyhnete se tedy srovnání. Co si myslíte o konkurenčním pořadu? A máte vůbec ambice mu konkurovat?

Otázky Václava Moravce nesleduji úplně pravidelně. Stejně tak si myslím, že Václav Moravec nesleduje Partii, protože se oba tyto pořady časově potkávají a není moc příležitostí před nebo bezprostředně po vlastním pořadu sledovat ještě další. Podstatné je, že Prima jako soukromá televize plní trochu jiné cíle než televize veřejné služby. Samozřejmě mě zajímá, koho si Václav Moravec pozve a samozřejmě skrytě soutěžím v tom, zda budu mít lepší hosty, ale to je spíš taková přirozená řevnivost, než že bychom se nenáviděli. Myslím si, že podobně je na tom i Václav Moravec. Jinak se tolik s konkurencí nepoměřuji.

Jan Punčochář - 4

Daří se vám v konkurenci Otázek získávat hosty, o které máte zájem? Když ještě existovala Sedmička na Nově, její poslední moderátor Martin Veselovský si stěžoval, že mu Václav Moravec přetahoval již domluvené hosty k sobě do ČT.

Pokud jde o nás, snažíme se být nekonfliktní. Politici celkem ctí zásadu, že komu slíbí účast v pořadu jako první, tam přijdou. Z ohlasů, které se mi od politiků dostávají, berou oba pořady jako rovnocenné. Takže je to spíš soutěž o to, koho dřív napadne pozvat konkrétního hosta, nabídne mu termín a „zabukuje“ si ho, než že bychom se přetahovali. Jediná výjimka byla těsně po volbách, kdy nám slíbili předsedové obou velkých stran, že pokud vyhrají, přijdou do Partie. Udělali jsme to tak, že jsme vysílání s těmito hosty zkrátili na půlhodinu, aby měli čas přejet na Kavčí hory do Otázek Václava Moravce. Nevidím důvod blokovat někomu hosta, pokud je to organizačně možné nějak vyřešit.

Stává se častěji, že by z Partie na Primě někdo rychle odjížděl do Otázek Václava Moravce na České televizi?

Stalo se mi to zatím jednou, teď po volbách.

Jak se vám daří přesvědčovat prezidenta Václava Klause, že pravidelně chodí do speciálních vydání Partie? Do konkurenčních Otázek Václava Moravce dosud nikdy nepřišel. Je to ze strany prezidenta animozita vůči Václavu Moravcovi, České televizi, nebo naopak má rád Primu?

S prezidentem jsme nikdy neměli žádný speciál, vždycky to je řádná Partie, byť je samozřejmě u nějaké slavnostnější příležitosti. Byla někdy okolo loňských Vánoc, a teď v neděli byla znovu, šlo o poslední Partii před prázdninovou přestávkou. Těžko můžu komentovat důvody, proč prezident nechodí do Otázek Václava Moravce, ale do České televize jako takové chodí. Viděl jsem tam s ním rozhovor. Proč si vybral Primu a chodí do Partie, to je spíš otázka na pana prezidenta.

Je lehké sehnat Václava Klause do Partie? Jak jste už řekl, měli jste ho v pořadu už podruhé za poslední půlrok.

Řekl bych, že prezident je poměrně vytížený člověk a má samozřejmě velmi profesionální tým, který hlídá frekvenci jeho mediálních vystoupení. To znamená, že častěji bychom prezidenta určitě nesehnali. Je to otázka vyjednávání na měsíc nebo půldruhého měsíce dopředu, kdy hledáme vhodný termín. Není to tak, že bychom zavolali na tiskový odbor Kanceláře prezidenta republiky, aby k nám prezident přišel příští neděli. Tak to rozhodně nefunguje.

Liší se nějak příprava prezidentské Partie od klasického vysílání tohoto pořadu?

V podobné situaci se vždycky snažím říkat, že nejsou hosté, na které bych se nepřipravoval. Samozřejmě, že se nechci dostat do situace, kdy mě host jako je Václav Klaus bude školit ze znalostí. O to jsem pečlivější, ale stejně tak se nechci nechat nachytat od kohokoli z hostů. My ostatně běžně i s ostatními hosty konzultujeme témata, respektive jim říkáme, o čem bychom se rádi bavili. V případě prezidenta je určitá spolupráce na tom, že si dohodneme tematické okruhy. Nejde o typ hosta, kterého chceme nějak zaskočit tématem, na které nebude připraven.

Ostatním hostům tedy okruhy témat nedáváte?

Určitě dáváme, ale ne konkrétní otázky. Je to tak, že ostatním nadiktujeme, jaké okruhy jsme pro tu Partii zvolili a oni se tomu přizpůsobí. Směrem k prezidentovi je ta vstřícnost přinejmenším v tom, že diskutujeme o tom, jakou formou se debata povede, zda se bude vysílat od nás z Primy nebo zda zvolíme jiné prostředí. Vrací se nám to třeba v tom, že nám pan prezident například podepsal v přímém přenosu zákon o státním rozpočtu, což se, myslím, nikdy v historii zatím nestalo. Je tam tedy oboustranný zájem na tom, aby ten pořad vypadal dobře.

Václav Klaus si tedy může sám vybrat některá témata, o kterých bude v Partii hovořit?

Ne, není to určování, je to záležitost aktuálních témat. Na druhou stranu, my jsme před loňskými Vánoci přišli se seznamem témat, na kterých jsme se s panem prezidentem shodli. Není to tak, že by mi zavolali z Hradu a řekli, že by se mnou pan prezident v Partii rád mluvil o tom a o tom, a abych si to poznamenal.

K tomu podepisování zákona o státním rozpočtu v Partii došlo jak? Byla to iniciativa z vaší strany, nebo od Václava Klause?

Byl to okamžitý nápad pana prezidenta. Myslím, že něco podobného nás napadlo jenom jako hezký sen a pan prezident nám to ve chvíli, kdy jsme dorazili s celým štábem na Pražský hrad, nabídl jako takový hezký vánoční dárek.

Kolik lidí se vlastně podílí na přípravě Partie?

Pokud jde o obsahovou přípravu, tedy výběr hostů, jde o tříčlennou sestavu, kterou jsem již zmínil. Hosty shání a komunikuje s nimi dramaturg. Témata dáváme dohromady standardně s dramaturgem. Takový ten základní tým je tedy dvou- až tříčlenný.

Jaká je průměrná sledovanost Partií a jak se vyvíjí od doby, kdy jste převzal moderování tohoto pořadu?

Nejsem si jistý, zda chceme zveřejňovat čísla, a asi je ani zveřejňovat nebudu. Nemohu říci, že bych byl úplně spokojen. Samozřejmě mám ambici získat co nejvíc diváků, ale pokud se podíváte na Otázky Václava Moravce, také jim trvalo nějaké dva tři roky, než si získaly publikum, které mají teď.

Když Prima nevysílá Partii kvůli lepší sledovanosti, proč ji tedy vysílá?

Partie vykazuje stabilní sledovanost a je pro nás určitou prestiží. Myslíme si, že komerční televize má mít takový pořad, ve kterém ukáže, že má ambici komentovat to, co se děje ve veřejné sféře.

Televize Nova takový pořad také měla, ale nakonec ho zrušila právě z důvodu malé sledovanosti.

Nečekáte, že budu komentovat rozhodnutí televize Nova? To nám určitě nepřísluší.

Jan Punčochář - 3

Ne, zajímá mne pouze to, že když Nova svůj diskusní pořad, který byl rozhodně sledovanější než Partie na Primě, zrušila, proč si jej Prima vydržuje dál? Zda je jeho prestiž skutečně tak velká, že se jej vyplatí vysílat v neděli před polednem místo nějakého zahraničního seriálu, který by byl levnější a možná by dělal vyšší čísla sledovanosti.

To je otázka na programového nebo generálního ředitele Primy. Vzhledem k tomu, že si ten pořad ponecháváme, je vidět, že máme zájem na tom, aby existoval. Nicméně pokud vedení televize Prima usoudí, že už tento pořad není pro naše diváky přínosný, zruší ho a já budu dělat pouze zástupce šéfredaktorky zpravodajství.

Podle čeho vlastně hodnotíte úspěšnost Partie, když ne podle sledovanosti? Podle počtu citací v médiích?

Samozřejmě sleduji, kolik se na něj dívá lidí. Jsme komerční televize. Samozřejmě, že mě zajímá, jak je Partie citovaná, zda se mi podaří udat informaci, která tam zazní primárně. Nicméně bavíme se o pořadu, který se vysílá v off prime, a není tak dramaticky exponovaný, aby mělo smysl se jím tak podrobně zabývat. U zpráv mě budou jednotlivá čísla, která je popisují, zajímat mnohem více.

Uvažujete o nějaké změně formátu nebo vysílacího času Partie?

Uvažuji o spoustě změn, ale některé neovlivním.

Které ovlivníte?

Můžu samozřejmě do jisté míry ovlivnit to, zda Partie bude ve formátu jeden proti dvěma, nebo jeden proti jednomu. Sám na to nemám úplně vyhraněný názor. Partie byla dlouho dělaná tak, že proti moderátorovi seděl jeden host. Připadá mi to trošku nudné, ale můžeme se bavit o větším zapojování diváků, můžeme se teoreticky bavit o změně designu tohoto pořadu, ale tyto věci jsou v tuto chvíli daleko a neřešíme je.

Co třeba přechod k virtuálnímu studiu, které používají Otázky Václava Moravce? Partie se vysílá z reálných dekorací.

Ano, máme reálné dekorace a neuvažujeme o tom, že bychom je vyměnili za virtuální studio.

Pojďme obecněji ke zpravodajství Primy. Jste zástupcem šéfredaktorky Jitky Obzinové, čili musíte komunikovat i s externími dodavateli zpravodajských příspěvků z regionů. Zhruba před měsícem jste od nich začali požadovat, aby tyto příspěvky dodávali v širokoúhlém formátu 16:9. Zároveň předěláváte studio Zpráv TV Prima tak, aby jste mohli plně přejít na širokoúhlý formát. Kdy se tak stane?

Celá Prima postupně převádí své pořady na formát 16:9. Zpravodajství, které patří mezi nejúspěšnější formáty televize Prima, logicky nemůže zůstat pozadu. Takže připravujeme tento přechod a poprvé se tato změna projeví ve vysílání 11. července.

Souvisí to i se startem pořadu VIP zprávy, který začnete vysílat od 12. července?

Souvisí to s celkovými změnami, které ve zpravodajství chystáme, mezi něž patří i zavedení nového formátu VIP zpráv, ale v tuto chvíli je ještě nemůžu komentovat.

Budete měnit i grafiku hlavní zpravodajské relace?

Je celkem logické, že pokud je nějaká grafika postavena na formátu 4:3 a změníte formát, že musíte změnit i grafiku. Na to byste asi přišel sám.

To jistě, ale zajímá mě, zda se nějak zásadně změní barvy nebo hlavní grafické prvky zpravodajství.

To je příliš velký detail, který teď nebudu komentovat.

Takže to nevylučujete.

Nevylučuji, ale ani nepotvrzuji.

Dotkla se nějak zpravodajství Primy ekonomická krize? Museli jste propouštět nějaké zaměstnance, redaktory?

Myslím, že v České republice není médium, kterého by se nedotkla krize. My jsme měli poměrně velkou výhodu v tom, že jsme se na krizi začali připravovat už v loňském roce a přistoupili jsme k plánování financí ve zpravodajství poměrně dost obezřetně. Podařilo se nám nějakými prvky zefektivnění, dejme tomu redukce zbytečných procesů, dosáhnout toho, že jsme se obešli bez propouštění, a neplánujeme ho ani do budoucna. Samozřejmě, pokud se něco dramatického nezmění na celém trhu.

Neplánujete ani nábor nových redaktorů? Nova teď propouštěla poměrně dost zajímavých redaktorů.

To je dost široká otázka. Je jasné, že pokud připravujeme nový zpravodajský formát, neobejde se to bez nových lidí.

VIP zprávy jsou ale spíš bulvární formát než klasické zpravodajství, ne?

Neřekl bych, že to bude bulvár. Jsou to zprávy ze společnosti, které mají blíž ke klasickému zpravodajství. Jedna věc je samozřejmě téma. Pokud natáčíte o celebritách a společenském životě, může to mít určitý tematický nádech bulvárnosti, ale zpracování těchto příspěvků bude záměrně koncipované zpravodajsky. Jedná se o pravidelný společenský zpravodaj.

Kolik lidí budete nabírat kvůli VIP zprávám?

Přiznám se, že to z hlavy nevím, ale z mého pohledu je to optimální počet.

To znamená co? Dva, tři…?

To je interní záležitost.

Kolik lidí teď vlastně pracuje v redakci zpravodajství Pri­my?

To je zase velice široká otázka. Kolik se jich objevuje na obrazovce, si můžete spočítat sám. A kompletní počet budeme přirozeně tajit.

Jan Punčochář - 1

Pojďme si tedy spočítat ty na obrazovce. Kolik jich je?

Přiznám se, že to z hlavy nedám.

Chystáte se nějak měnit spolupráci s externími regionálními štáby? V části regionů máte vlastní televizní studia, sdružená pod hlavičkou televize R1, ale v řadě míst taková studia nejsou a příspěvky musíte nakupovat od nezávislých producentů. Budete síť R1 rozšiřovat i do dalších regionů, nebo ty externí štáby převedete na interní zaměstnance zpravodajství?

Pojmenoval jste to poměrně přesně. V tuto chvíli odebíráme zpravodajství od televizí, které vlastníme a jsou sdružené v síti R1, a od externích dodavatelů. Samozřejmě nevylučujeme další změny.

Takže v místech, kde R1 nemá vlastní regionální studia, vzniknou nové regionální televize s tímto názvem?

To je věc, kterou nemohu komentovat.

Pojďme ke sledovanosti Zpráv TV Prima. Poměrně často šlapete na paty Událostem České televize. Jak se tato sledovanost vyvíjí a v jakých cílových skupinách diváků se vám nejvíc daří?

Není to tak, že bychom úspěšně šlapali na paty Událostem ČT. Pravidla Asociace televizních organizací nám bohužel neumožňují komentovat sledovanost našich konkurentů, nicméně musím říct, že v přímém střetu, tedy v době, kdy vysíláme naše zprávy, jsme standardně a dlouhodobě druhá nejsledovanější televize na trhu po televizi Nova. Se sledovaností jsme velmi spokojeni. Za květen a červen jsme o dvě až tři procenta výš než za stejnou dobu v loňském roce. Myslíme si, že to je výsledek práce, kterou tady děláme.

Jak jste spokojeni s výsledky Krimi zpráv, které jste zavedli poměrně nedávno jako doplněk hlavních zpráv?

Krimi zprávy jsou formát, který se pořád ještě zabíhá, nicméně dělají čísla, s nimiž jsme velmi spokojeni. Zejména ve skupině diváků od 15 do 54 let, na kterou se snažíme cílit. Hlavní zprávy jsou v této cílové skupině občas poraženy Krimi zprávami.

Jakých výsledků byste chtěli dosáhnout s VIP zprávami, které poběží po hlavních zprávách, sportu a Krimi zprávách?

KL23 hlasovani

Myslím, že si jako komerční televize můžeme dovolit ten luxus neříkat, jaká čísla projektujeme a jaká bychom si představovali.

Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Sledujete nedělní Partii na Primě?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).