Hlavní navigace

Proč nepoužívám Facebook

5. 3. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 21971
Mnoho lidí si již nedokáže svůj život bez Facebooku vůbec představit. Každý den, každou hodinu, každou minutu a každou vteřinu miliony uživatelů sledují, co nového se na této sociální síti událo. Přesto i v současnosti existují lidé, které nechává Facebook chladnými. Mají k tomu několik dobrých důvodů.

Komunikace je již od pradávna samozřejmou součástí našich životů. Jelikož si chceme náš vzájemný kontakt co možná nejvíce usnadnit, využíváme stále novější a účinnější prostředky, které nám umožňují komunikovat s ostatními rychleji, efektivněji a zábavnější formou. Hitem poslední doby jsou bezesporu sociální sítě. Ty nabízejí snadný způsob propojení s přáteli, rodinou, spolupracovníky, nebo s obchodními partnery. Nejznámější a nejpoužívanější sociální sítí současnosti je samozřejmě Facebook.

Kdo na něm dnes nemá svůj profil, ten jako by vůbec neexistoval. Já osobně, ač jsem zastáncem současných trendů, moderních technologií a nových postupů, doposud Facebook aktivně nepoužívám. Mnoho mých známých a přátel mne kvůli tomu zatracuje a považuje za někoho, kdo snad ještě neopustil jeskyni, nebo stále loví mamuty. Řada z nich se mne navíc snaží přesvědčit o nutnosti začít tuto sociální síť používat.

Je jasné, že Facebook skýtá široké možnosti pro udržování vazeb mezi lidmi, na druhou stranu ale může být příčinou řady životních komplikací. Proto je nutné položit si základní otázku: Proč vlastně lidé odmítají Facebook používat, v čem nám může být přínosný a v jakém ohledu nám naopak může uškodit? Pokusme se tedy nyní shrnout důvody, které vedou uživatele, mezi něž také patřím, k rozhodnutí prozatím Facebook, i přes jeho nesporné výhody, nepoužívat.

„Žrout" času

Jedním z mnoha důvodů, které vedou lidi k odmítání Facebooku, je jeho značná časová náročnost. Ač to řada mých známých nahlas nepřizná, tráví na Facebooku neskutečně mnoho času. Většinou se tito lidé věnují udržování svého profilu, psaní statusů, čtení vzkazů od ostatních, chatování s přáteli, nebo prohlížení fotek a videí. Virtuální svět se pro ně pomalu stává druhým domovem, který je pozvolna pohlcuje.

Je jasné, že čas věnovaný aktivitám na Facebooku pak tito lidé nutně musí postrádat v reálném životě při práci nebo odpočinku. Samotnou kapitolou z hlediska času obětovaného Facebooku je pak hraní her. Hry totiž některým lidem zabírají skutečně nemalou část jejich denního programu a řada přátel jim nezřídka podřizuje své další aktivity z reálného světa. O tom si však povíme více trochu později.

Ochrana soukromí

Dalším důležitým hlediskem při rozhodování, zda Facebook používat (či nikoliv), je ochrana soukromí. Facebook nabízí celou řadu nástrojů a cest, jak vybrané informace zpřístupnit pouze určitým osobám. Mnoho uživatelů však těchto cest nevyužívá, nebo o nich ani neví, a údaje o svých soukromých záležitostech sděluje prakticky každému ze svých virtuálních přátel. Nepříjemnosti na sebe pak nemusí nechat dlouho čekat. Navíc i když budete pečlivě informace filtrovat a snažit se je zpřístupňovat pouze příslušným lidem, může se stát, že se o nich dozví i ti, kterým měly zůstat navždy skryty.

Na vině tentokrát samozřejmě nebude systém, ale lidská nepozornost či omyl. Důsledky takového nedopatření si může každý sám domyslet. V případě Facebooku je tedy jistě na místě dbát o ochranu svého soukromí. Nedávno si jeden můj známý stěžoval na způsob označování osob zachycených na fotografiích. Snímky chtěl uchovat v tajnosti jako neveřejné, ovšem zapomněl na skutečnost, že když na nich ostatní osoby označí, pak budou tyto snímky viditelné. Nevím jak vás, ale mne příliš neláká neustálé přemýšlení o tom, komu mám jaký obsah zpřístupnit.

„Právě jsem se učesala“

Bez povšimnutí samozřejmě nemůže zůstat ani „úroveň“ informací, které se na Facebooku objevují. Pokud odhlédneme od nejrůznějších profesionálních zdrojů, které používají Facebook jako další distribuční kanál pro komunikaci se čtenáři a zákazníky, pak bývá často úroveň příspěvků různorodá. Mnoho lidí na Facebooku uvádí své aktuální pocity, nálady, stavy, činnosti, plány do budoucna, apod. Jistě, všichni máme potřebu podělit se s ostatními o své radosti a strasti, ovšem vzkazy typu „právě jsem se učesala“, „mám vyčištěné zoubky“, „dávám si svačinu“, nebo „jdu koukat na Ordinaci v růžové zahradě“, každého příliš nenadchnou. Na druhou stranu plně chápu, že řadě lidí se tento způsob sdílení jejich pocitů může zamlouvat.

S výše popsaným tématem kvality příspěvků souvisí i skutečnost, že mnoho lidí zde zcela dobrovolně a veřejně rozebírá také své intimní záležitosti. Někomu to může připadat zajímavé, ovšem je nutné si uvědomit, že z adresátů vašich zpráv se stávají nevědomky voyueři, kterými třeba ani být nechtějí. Jsou do této pozice více méně nedobrovolně vtahováni. Trochu mi situace na Facebooku připomíná hru na Velkého bratra, který vše vidí.

Lidé se sice na jedné straně bouří proti kamerovým systémům ve městech, které mají za úkol chránit jejich bezpečnost, na druhou stranu o sobě na Facebooku prozradí prakticky úplně všechno. Při rozhodování, zda je skutečně rozumné Facebook používat, bychom se proto měli zamyslet nad možnými dopady naší přítomnosti na této sociální síti. Sdělujeme zde totiž řadu informací ostatním a může se tak stát, že určité údaje zde zveřejněné mohou vyvolat reakci, kterou jsme původně vůbec nepředpokládali.

Za rozchody a výpovědi Facebook nemůže

V médiích se často objevují statistiky o velkém množství rozvodů, výpovědí z práce a kdoví čeho všeho dalšího, za nimiž údajně stojí Facebook. Domnívám se, že samotný Facebook za zmíněné problémy nemůže. Sociální síť je v tomto případě pouhým prostředkem, který nám umožní realizovat naše záměry. Dříve byla nevěra a pomlouvání nadřízených zřejmě stejně častým problémem, jen k jejich uskutečnění lidé používali odlišné technologie, například chat, SMS zprávy, e-maily, instant-messaging, apod. V této otázce se tak opět jedná hlavně o lidskou neopatrnost, naivitu nebo laxnost. Lidé si totiž stále neuvědomují, jaká rizika jim mohou sociální sítě přinést, pokud nebudou opatrní, a své informace zpřístupní všem.

Samotnou kapitolou v otázce „Proč nepoužívat Facebook?“ jsou hry, jež tato sociální síť nabízí. Ze svého okolí znám několik lidí, kteří jim doslova podlehli. Kupříkladu sklízení plodin ve velmi populární hře FarmVille se pak věnují bez ohledu na běžný reálný život. Skutečnost, že hry dostupné na této sociální síti jsou skutečným fenoménem, dokládá příklad jedné mé známé, která mne uprostřed návštěvy požádala, zda by mohla využít můj počítač, aby z pole sklidila mrkev. Její totální závislost bohužel jistě není ojedinělá.

KL23 hlasovani

Facebook oslovil, ale dosud nepřesvědčil

Bylo by chybné zmiňovat pouze možná „úskalí“ Facebooku. Tato sociální síť má mnoho předností, které oslovily nejen mne, ale i mnoho dalších potenciálních uživatelů. Za všechny je vhodné jmenovat snadné sdílení obrázků a videí s kamarády. Celá řada přátel mi sdělila, že Facebook je více méně nechává chladnými a využívají jej pouze za účelem sdílení fotografií.

Ačkoliv lze podle předchozích řádků usuzovat, že jsem nepřítelem Facebooku, opak je pravdou. Této sociální síti přikládám veliký význam. Doposud mne však nedokázala přesvědčit o tom, že bych bez ní nemohl existovat. Ale kdo ví, třeba se na Facebooku jednou potkáme.

Používáte Facebook?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je redaktorem sesterského serveru Slunečnice.cz a zabývá se děním okolo softwaru.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).