Hlavní navigace

Prodej padělků softwaru je problém i v České republice

10. 12. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Microsoft při zahajování protipirátské kampaně Customer Action Day zveřejnil některé zajímavé informace týkající se kauz okolo prodeje pirátských verzí počítačových programů v České republice. Cílem zmíněné nadnárodní kampaně je zapojit uživatele do odhalování prodejců tzv. padělaného softwaru. Jde tedy o případy, kdy zákazník žije v domnění, že zaplatil za legální licenci třeba k MS Windows, ale ve skutečnosti mu podvodník prodal pirátskou verzi. Český Microsoft prozradil, že aktuálně běží…

Microsoft při zahajování protipirátské kampaně Customer Action Day zveřejnil některé zajímavé informace týkající se kauz okolo prodeje pirátských verzí počítačových programů v České republice. Cílem zmíněné nadnárodní kampaně je zapojit uživatele do odhalování prodejců tzv. padělaného softwaru. Jde tedy o případy, kdy zákazník žije v domnění, že zaplatil za legální licenci třeba k MS Windows, ale ve skutečnosti mu podvodník prodal pirátskou verzi. Český Microsoft prozradil, že aktuálně běží přibližně sto trestních řízení proti nečestným prodejcům softwaru, která inicioval právě Microsoft, potažmo uživatelé jeho produktů.

MM socky3

Díky upozornění zákazníků společnosti Microsoft provedla Policie ČR v tomto roce několik desítek prohlídek bytů a nebytových prostor. Vyšetřování ve většině případů končí úspěšně a mezi postihy pro podvodníky patří i povinnost nahradit způsobené škody, potvrzuje Karel Kuchařík, vedoucí oddělení informační kriminality Policejního prezidia ČR. Poněkud kuriózní je, že mezi podvodníky se objevila i nejmenovaná společnost, která je partnerem Microsoftu. Obě firmy se nakonec dohodly na mimosoudním vyrovnání a kontrole všech prodaných počítačů s tím, že podvedeným klientům nekale obchodující firma dodá řádné licence.

Obyčejný zákazník na první pohled u padělků často nepozná, že nejde o originální software. Stejně tak je obtížné zjistit, že počítač s předinstalovaným softwarem neobsahuje platné licence, ale že podvodníci přelepili identifikační štítky ze starších vyřazených počítačů, upozorňuje Markéta Kuklová, tisková mluvčí české pobočky společnosti Microsoft. Redmondský softwarový gigant proto uživatelům doporučuje využít online nástroj pro ověření pravosti kopie. (Tisková zpráva)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.