1) max. rychlost uzivatele je stejna jako maximalni rychlost pripojeni hotspotu k internetu. A to je 2MBit/s.
Rychlost se rovnomerne deli mezi pripojene uzivatele podle aktualniho zatizeni
V siti neni aplikovana predem definovana User Fair policy, tzn. nedochazi ke snizeni rychlosti po stazeni nejakeho mnozstvi dat. Na druhou stranu si k tomu eurotel nechava v podminkach prostor.
2) eurotel aplikuje - pro me ZCELA NEPOCHOPITELNE - v siti SMTP transparentni proxy. Neboli - pokud odesilate mail, vzdy se odesila z smtp.etmail.cz, i kdyz mate nastaveno odeslani pres jiny SMTP server.
problem je v tom, ze eurotel ma tento server jiz pres mesic na SPAM RBL Listech, takze na spoustu server po svete a velkou vetsinu akademicke site proste email neposlete.
A nejlepsi je, ze je to eurotelu uplne jedno. Upozornoval jsem je na to jiz 2x, bez jakehokoliv efektu a tiskova mluvci (ktera jedina odpovedela) odpovedela obecnym cancem bez vetsiho vyznamu
3) ve vecernich hodinach sit obcas stavkuji - presneji obcas odpojuje otevrena TCP spojeni. Je to neprijemne a opakuje se to skoro denne. Eurotel opet bez reakce a napravy
4) ac to ze slov vyse nevypada, v oblasti kde jsem je to nejlepsi (a nejkvalitnejsi) propojovatel internetu.
Ono to asi Eurotelu není jedno. Jenže tyhle blacklisty fungují tak tupě, že správce podobného mailserveru dřív zešediví, než aby ho z nich dostal.. :o( Teoreticky je to sice moc pěkně vymyšleno, ale praxe je o dost smutnější.
presne, to je jadro problemu.
Ja samozrejme moc dobre vim, jak je snadne se tam dostat (a vetsinou na falesny mail) ale jak nesnadno ven.
proc ale ty magori vnucuji vsem jejich vlastni SMTP, i kdyz chteji pouzivat jine, to uz chapu o poznani mene (jako sluzba uzivateli je to fajn, ale je to jen na obtiz)
Zdeno, oni to rychle vypnou, je to blbost ktera mela pomoci Zacatecnikum, pri setupovani outgoing SMTP adresy, kterej je v jine nez Eurotel siti. Takto se nepotrebujou s nikim dohadovat o platnosti jejich IP rozsahu proti cizimu SMTP serveru (akce: pomoc Zacatecnikovi).
Je kravina ze doba na kupon bezi neustale. Kdykoli se lze pripojit, odpojit a odecita se adekvatni castka z Go kuponu. Tudiz pouzivat lze na nekolikrat....
Autor predpoklada, ze WiFi Hotspoty budou pouzivat uzivatele, kteri chteji "usporu". Budiz pro autora nametem k premysleni, ze infrastruktura hotspotu je budovana pro nomady, kteri pripojeni potrebuji.
Autor by se nemel nechat zmast tim, ze v nasem zapadakove je WiFi nejcastejsim FWA pristupem. To je dano zaostalosti mistniho trhu v oblasti pozemnich tras - respektive spatnou regulaci broadbandu a LLU. Ale to je uz jina pisnicka.
Dobry den,
muzete mi prosim v clanku ukazat, kde je onen predpoklad, ze WiFi hotspoty budou pouzivat uzivatele, kteri chteji usetrit? Myslim, ze jsem naopak na vice mistech zminil prave ono "cileni" site na nomady.
Nevýhodou tohoto faktu je pak to, že se do této zákaznické kategorie často nevejde "obyčejný" uživatel se zájmem o úsporu a/nebo alternativu svého nejčastějšího připojení. Dosah hotspotů totiž většinou pokrývá nanejvýš několika set či jen desítek metrů, dostatečných k pokrytí žádané oblasti.
Ano. To je ovsem jen konstatovani faktu, ze verejne hotspoty nebudou tim pravym mistem pro "obycejne" (setrici) uzivatele. Je to neco jako vyrok "rychla auta nejsou pro kazdeho" v recenzi noveho sportovniho vozu. Nerika to nic o tom, co predpoklada autor clanku :)
Je to věčná písnička - rozdíl mezi WiFi jako FWA a WiFi hotspotem je propastný - v ceně služby, garancích, cílové skupině, typické délce připojení.
Budiž v tomto seriálu jasně řečeno že residenční přístup na internet via WiFi technologii ve městě a na vsi je reakcí na nedostatečnou infrastrukturu, narozdíl od veřejných hotspotů v loklaitách, kde se vyskytují mobilní uživatelé.
A seriál by měl být (předpokládám) především o mobilním přístupu.
Přesně tak, je postavené na hlavu používat komerční hotspoty, které dle filozofie poskytovatele slouží k mobilnímu připojení "na ulici", jako paušální přístup k Internetu z domova.
Jinak WiFi imho není pouze reakcí na technologické zabezpečení v dané lokalitě, ale znamená konkurenční prostředí pro "zatuchlé" tradiční okupanty takových teritorií (ČTc via modem, ET/T-M via mobil apod.)
Serial je opravdu spise "o mobilnim pristupu", pokud se to tak nezda, pak je toto nedostatecne zdurazneni moji chybou :)
Jinak si ale myslim, ze volba pripojeni zalezi plne na podminkach kazdeho uzivatele. Jiste se najdou lide, pro ktere je verejny hotspot na protejsim dome nejlepsim moznym pristupem do Internetu, i kdyz na to puvodne "neni urceny". Snazim se sit popsat tak, aby kazdy pochopil jeji vyhody a nevyhody, a to vcetne ceny apod.
proc se venujete minoritnim wi-fi sitim zamerenym hlavne na zahranicni turisty, a nevenujete se nejvetsi wi-fi siti v CR czfree.net, ktera na mnoha AP poskytuje internet zdarma (i kdyz vetsinou pamaly).
No, v "normálním" světě je WiFi opravdu používané opravdu především jako levná síť uvnitř budouv a potom jako síť pro cestovatele - hotely, letiště, kavárny. Jenom u nás se spousta lidí (ale ne tak velká, jak to vypadá podle ohlasů na webu) snaží Wifi ze zoufalství používat jako infrastrukturu pro metropolitky a podobně. Na spoustě míst už mimo jiné freenety zarušily pásmo natolik, že se nedá používat a bude hůř ...
Co máš proti freenetům??? Je to good levný připojení a většinou kvalitnější... já sám mám takovej polofree net přes wifi a za tu linku co mám bych dal u jiných ISP tak minimálně 5x víc a k tomu tohle mám bez jakýhokoliv omezení, bez FUP!!!, jedna statická externí IP zdarma + každá další IP (když bych jich potřeboval víc) za jednorázovej poplatek - stovku :-) (což je taky solidní, protže jiní ISP chtějí často daleko vyšší ceny za statický externí IP a to ještě placený ne jednorázově, ale měsíčně... a když bych chtěl třeba IPčka 3, tak nemám nárok...)
--
Prostě 100% komereční konkurence mi nic podobnýho nabídnout nemůže... a že je zarušený pásmo? Mno tag to je smůla... ale jak se říká - kdo dřév přijde - TEN DRIV MELE! A pokud chcou nějaký komereční ISP rýžovat prachy na netu přes wifi, tak ať si od ČTÚ koupí licenci na vlastní frekvenci nebo ať nakoupí hardware pracujcí na 10Ghz (tahle frekvence je taky free) a na 2,4Ghz se vykašlou :-))) Rozhodně je to taky vyjde levněji, jak budování infrastruktury kabelama... mě spíš přijde sprostý, že komereční ISP zneužívají free frekvence... já bych je nechal jen pro lidi a freenety :-)
Strécu. Přeméšlé. Oni i ty licencovaný frekvence jsou docela nabušené. 3,5Ghz nandeš plno všade. To máš tak tři až čtyři ISP v tomhle pásmo. V praze ani nemluvim. Díky tomu že se prostě u nás i velkým ISP vypláci vybudovat buben víc než si objednat šlahoun od telescumu. Zarušení bude čím dál tim víc vzrůstat.Bydlim v malym městě a pro firmu máme dvě budovy spojený bezdrátovým wifi bridge. Včera jsem naměřil jen nějakých 800kbit. Včíl dobré při přímé viditelnosti na 80m né? Směrovky né? 10Ghz? a co kyslík? Čéče ty IP adresy si uzurpuje i náš ISP a nedá nám veřejnou ani jedno keket. A to jsme významný zákazník.
Ehm, neodpustím si rýpnout. Dodržuje vůbec eurotel a tmobile nějaké limity ČTÚ pro vyzářený výkon v pásmu 2.4GHz?
Přijde mi poněkud divné, že na plechovku o zisku ~8dB (ta moje není úplně přesná, ale ten zisk má) chytím AP CZFree.Net.Quercus vzdálené necelých 400m se signálem -70dBm, ale přitom WiFi sítě eurotelu a tmobilu, jejichž vysílače v hotelu Corinthia Towers jsou ode mě vzdáleny něco těsně pod kilometr, se ode mě dají zachytit s ještě silnějším signálem, až -60dBm.
To, že je eurotelí AP na stejném kanále, jako (pro mě žádoucí) AP CZFree.Net.Quercus, je samozřejmě zákon schválnosti, grrr...
CZFree.net se budeme venovat v predposlednim dile, a to i presto, ze tak uplne nesplnuje podminky site verejnych hotspotu pro kratkodobe vyuziti. Rozhodla ale jeji velikost a to, ze by spouste ctenaru k pocitu uplnosti nejspis chybela :)
Z vlastni zkusenosti vim, ze Eurotel WiFiJet je zameren take na stale "domaci" pripojeni.
Ale co nechapu je zpusob uctovani za dobu pripojeni. U technologie WiFi se preci daleko vice hodi platba za prenesena data. Osobne vyuzivam PDA s WiFi a obcas se pri pohybu mestem pripojuji na free HotSpoty, na Eurotel ne. Kdyby ale nabizel moznost (pred)platit urcity datovy objem, tak bych jej pouzival.
Opravdu potrebujeme - jsme - li na cestach mimo firemni sit - pri odesilani duleziteho mailu jakesi obskurni a jako noty na buben rozmistene WiFi hotspoty ??
Autor zjevne blaboli z hladu. Nevim jak vy, ale ja hotspoty nelovim a pripojim se pres GPRS :-))
Ach boze, ach boze...
Preji dobry den,
myslim ze je pouze vec nazoru keazedho uzivatele zda pouzije WiFi nebo GPRS, ja osobne radeji sahnu po WiFi a to nejen v CZ ale i v zahranici. Drzim se vsak jedne zasady:
Jde-li navazat VPN, pouzivam toto spojeni k libovolne praci, nejde-li, tak si tak maximalne prectu denni tisk.
Nejde jen o bezpecnost jako takovou, ale zaroven tim odpadaji neprijemnosti vznikle s trensparentni proxy a podobne.
S pozdravem Venca
PS: Eurotel jsem jeste netestoval, ale cas od casu pouzivam HotSpot CT a tam neni problem VPN navazat.
Mozna Vas to prekvapi, ale GPRS roaming neni rozhodne vec, ktera by fungovala. Zvlast roaming Eurotelu v sitich USA funguje tak, jsem si radeji zaplatil T-Mobile Wifi pristup a internetuji nad kafezmrzlinou ve Starbucks :-)
běžně používám GPRS pro přístup na internet a mohu říct, že je to velice funkční, stabilní a spolehlivé. Možná je to výběrem operačního systému GNU/Linux, kde sice nebylo jednoduché zprovoznit Bluetooth, ale přístup k internetu je bezproblémový včetně roamingu (pár států v Evropě - moc jsem toho s GPRS nenacestoval :o), liší se jen ve vytáčeném čísle. Služba Eurotel DataNonStop je sice poměrně drahá a to nepočítám, že statická IP adresa se připlácí, ale pro mne jediné dostupné řešení v místě bydliště, kde Wifi AP je vzdálen dvacet kilometrů přes kopec. Určitě bych se přes Wifi připojil, bohužel...
samozrejme.. vliv OS ma na geograficke sireni signalu, pocet timeslotu a hustotu telefonujicich velky vliv...mozna az si date nove jadro.. (pozor od rana vysly dve..) tak se rychlost zdesetinasobi...
Mluvime oba o hotspotovem WiFi? Mohu Vas ujistit, ze WiFi sit T-Mobile v USA neni pro FWA (o kterem se domnivam, ze pisete) pouzitelna (na druhem konci parkoviste uz signal ze starbucks nechytite).
Budte zdravi, rad bych tu publikoval zkusenost s uctotvanim {subj}. V miste bydliste, temer dokonale elektromagneticky stinenem od mestskeho pole, jsem pro nouzove rychlejsi pripojeni a trochu "na zkousku" aktivoval tuto sluzbu s mimoradnym pausalem a aktivaci 1Kc. Signal nicmoc, spolehlive teprve na 2Mbps, ale to staci, prutok spickove 1M5. Peclive jsem s presnosti na minuty zapisoval delky pripojeni, abych se vesel do 10hodin mesicne za cenu pausalu, tesice se na fakturu na 2Kc od E. :) Po pravde jsem prilis neveril, ze se trefim do 600 minut a trochu prestrelim. Prekvapeni prislo s fakturou na cca 1300Kc, na niz opravdu ani jeden numericky udaj nedava smysl. Volne minuty:90, doba pripojeni:2546 minut, coz je za dobu uctovani 13dni cca 3 hodiny denne, absolutni nonsens, ani kdyby system pocital dobu spojeni wifi modemu na AP. Na hotline jsem nemel zatim stesti, chystam tedy tvrdou reklamaci, ale jak je znam, zadny vlastni zaznam casu ani log z proxy pro ne nema cenu (pro soud snad ano?). Neni mi jasny zpusob citani casu, prihlasovani dle http rozhrani rozhodne neodpovida realnym hodnotam (ani kdyby jim to falirovalo v nasobeni celymi cisly:). Napada me, ze to na me proste zkusili, jak umim pocitat a zda pro me takova castka neco znamena (vem ji cert, zaplatit budu muset), nebo moznost pristupu na muj ucet nekym jinym, to by ale muselo dojit k prusaku loginu (z eteru nemozne, SSL, aspon doufam, nemonitoroval jsem).
Jake mate zkusenosti? Jak na ne?..
Dik, T.