Hlavní navigace

Programová ředitelka ČT neuvažuje o odchodu, kritiku tvůrců odmítá

14. 12. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 115393
14. 12. 2009

Programová ředitelka České televize Kateřina Fričová nehodlá dobrovolně odejít ze své funkce i přesto, že je teď pod výrazným tlakem některých tvůrčích osobností. Ty ji vyčítají nepřehledné praktiky v televizi, která produkuje největší část původní tvorby. Když se generální ředitel rozhodne mě odvolat, tak je to jeho právo. Ale já tlakům podléhat nechci, připadala bych si jako srab. Holt, radost jim neudělám, řekla Fričová v rozhovoru pro týdeník TÝDEN.

Podle Fričové jsou některé podmínky externích producentů a režisérů vůči televizi nepřijatelné. Jako příklad uvádí požadavek Asociace režisérů a scénáristů ohledně honorářů za reprízy. Požadují podmínky, jaké by je v jiných televizích ani nenapadly. Například provozovací honoráře, v ještě větší míře, než dosud. Přitom Nova ani Prima neplatí žádné, říká Fričová a dodává: Na Českou televizi se klade jiný metr než na privátní televize. Tady režisérovi dramaturg řekne, že například nesouhlasí s obsazením a režisér z toho udělá skandál. To by si v privátu nikdy nedovolil, respektive byla by to poslední věc, kterou by tam udělal.

KL24

Kateřina Fričová se vyjádřila i ke práci svého syna Vojtěcha Friče, který produkuje pro Českou televizi znělky a self-promotion. Můj syn v televizi vyrostl a pracuje v ní od svých šestnácti let. Dělal střihače, režiséra, producenta… Pracoval pro ČT daleko dřív, než jsem já nastoupila. Jeho firma vytvářela například kampaň na ČT Plus, za kterou televize dostala cenu na mezinárodním festivalu Promax zaměřeného na znělky, selfpromotion. Když jsem se ucházela o toto místo, řekla jsem komisi, že jsem v této situaci, a že bych to v budoucnosti nerada řešila. Všichni mě ubezpečili, že je to v pořádku. Odmítla rovněž, že by její syn produkoval nástupnický pořad po zrušené Noci s Andělem. To je totální nesmysl. Už jsem to také slyšela a ráno jsem si kvůli tomu promluvila s Pavlem Andělem, který se mi dušoval, že tu lež nevypouští… Ale nic se neděje náhodně, tyhle kampaně mají vždycky nějaký cíl, dodala Kateřina Fričová.

Poznámka: Server Digizone.cz zítra přinese vlastní rozhovor s programovou ředitelkou ČT Kateřinou Fričovou, který vznikl nezávisle na rozhovoru týdeníku Týden.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).