Hlavní navigace

Prohlížeč Google Chrome opustil stádium betaverze

Jiří Macich ml.

V září představený prohlížeč Google Chrome se zbavil nálepky veřejné betaverze. Přestože Google si u některých svých služeb označení betaverze ponechává i po několika letech provozu (jako jeden příklad za všechny lze uvést Gmail), jeho dlouho očekávaný vlastní webový prohlížeč opustil stádium betaverze přesně sto dnů od oficiálního představení. Ukončení této fáze se přitom původně očekávalo až začátkem příštího roku. Můžeme jen spekulovat, jestli tento krok nějak souvisí s možnými ambicemi…

V září představený prohlížeč Google Chrome se zbavil nálepky veřejné betaverze. Přestože Google si u některých svých služeb označení betaverze ponechává i po několika letech provozu (jako jeden příklad za všechny lze uvést Gmail), jeho dlouho očekávaný vlastní webový prohlížeč opustil stádium betaverze přesně sto dnů od oficiálního představení. Ukončení této fáze se přitom původně očekávalo až začátkem příštího roku. Můžeme jen spekulovat, jestli tento krok nějak souvisí s možnými ambicemi prosadit Google Chrome jako předinstalovaný prohlížeč na některých značkových počítačích, o kterých jsme vás dříve informovali.

Marcom

S ukončením betatestování se změnilo i označení verze prohlížeče. To poskočilo z 0.4.x rovnou na 1.0.x. Za prvních sto dnů od uvedení prohlížeče bylo vydáno celkem 14 aktualizací. Kromě správce záložek však oproti původní verzi ze začátku září žádná zásadní novinka přidána nebyla. Na přislíbenou podporu rozšíření si tak uživatelé ještě počkají. Google ve výhledu na nejbližší aktualizace slibuje automatické vyplňování formulářů, podporu technologie RSS a také konečně verze pro Linux a Mac OS X. Google Chrome zatím funguje jen pod Windows XP nebo Windows Vista.

O nástupu prohlížeče Googlu na český trh jsme blíže psali v článku Google Chrome láká především uživatele Firefoxu 2 a samotnému prohlížeči se pak věnovala i glosa Google Chrome – nadšení i obavy. (Official Google Blog)

Našli jste v článku chybu?
12. 12. 2008 15:07
BobTheBuilder (neregistrovaný)
Skutečně, ani se to nepozná, jen podle čísla. Třeba to, že se instaluje pořád v profilu do Local Settings - což je ovšem část, která se vyjímá z cestovního profilu. A nelze jinak - třeba nainstalovat pro všechny uživatele, takže to vypadá pořád jako beta. Funguje pěkne, copak o to.
12. 12. 2008 9:15
alblaho (neregistrovaný)
Tuhle jsem byl příležitostně ve Windows, tak jsem se ho jal vyzkoušet. Musím říct, že je to fakt dobrý soft. Skoro bych nevěřil, že se dá uživatelské rozhraní takhle vylepšit (po tolika letech docela úspěšného snažení Mozilly, různých nadstaveb nad IE atd.). Nejvíc se mi líbilo, že maximum prostoru nechává webové stránce - na svém notebooku ocením i ten skrývací statusbar. No doufám, že časem bude použitelná verze pro Linux. I když si myslím, že to dopadne jako s Firefoxem - na Linuxu sice běž…