Hlavní navigace

Prohlížeč Spartan je poprvé dostupný veřejně, v aktualizaci pro Windows 10

31. 3. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Microsoft
Kdo má nainstalovány předběžné Windows 10 a povoleny „rychlé“, ale chybovější aktualizace, ten si už může osahat Spartan, nový prohlížeč od Microsoftu.

Microsoft vydal nový „build“ dokončovaných Windows 10, a to pod číslem 10049. Prozatím se toto sestavení doručí jen těm, kteří si v nastaveních zvolili aktualizace v „rychlém kruhu“ („Fast Ring“). Ty obsahují více chyb, ale přicházejí o to dříve. „Pomalý kruh“ získá 10049 nejspíše za týden.

Jedinou podstatnou novinkou v sestavení 10049 je právě nový internetový prohlížeč Spartan, který Microsoft vyvíjí jako náhradu za Internet Explorer. Poprvé ho představil v lednu. Spartan bude umožňovat také rozšiřování funkcí doplňky od třetích stran, ale teprve časem.

Ikona pro Spartan nahrazuje ve Windows tu pro Internet Explorer, který však zůstane v systému skryt pro ty, kdo jej potřebují, a pomocí „group policy“ budou moci podnikoví správci dokonce nastavit, že uživateli se má nadále jako výchozí nabízet Internet Explorer a ne Spartan.

Už v novém vzhledu, ale ještě nehotový

Microsoft věnuje vydání Spartanu samostatný blogový příspěvek. V něm shrnuje hlavní funkce první veřejné verze a slibuje, že Spartan bude často a průběžně aktualizovat.

Spartan už stihli vyzkoušet v TNW. Prohlížeč jim obecně připadá rychlý, upozorňují však, že předběžná verze má podle očekávání ještě zjevné chyby — některé weby se v ní nezobrazí správně, třebaže IE by je zvládl.

Prohlížeč přichází v minimalistické, ploché, bezbarvé úpravě, která má co nejméně narušovat vnímání webového obsahu.

Je už vybaven „digitální asistentkou“ Cortanou, ale zatím pouze v sestavení pro „US English“. The Verge podotýká, že Cortaně zatím nejsou dostupné všechny plánované zdroje informací, že například ještě nemá přístup do kalendáře nebo k informacím o letecké dopravě.

Ve Spartanu si už můžete vyzkoušet poznámky psané přímo „na“ webové stránky, včetně kreslení po nich. Spartan je už také propojen s poznámkovníkem OneNote.

Můžete si snadno odkládat weby na seznam k pozdějšímu přečtení. (Kdo to kdy zkusil, ten sice už tuší, že k většině odloženého se nikdy více nevrátí, ale přece jen je z toho lepší pocit.)

MMF23 tip3

Dostupná je už také funkce „čtečky“, známá dosud především uživatelům macovského Safari: prohlížeč se při ní snaží „vykuchat“ ze stránky jen obsah ke čtení, bez rušivých prvků okolo.

Spartan má být hotov v létě, spolu s Windows 10.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).