Hlavní navigace

Prosinec: Menší pokles, než jsme čekali

20. 1. 2000
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Vždy v půli měsíce vychází pravidelný audit DCCI, nyní pod společnou hlavičkou s agenturou Taylor Nelson Sofres. Již tradičně toho využijeme k tomu, abychom zhodnotili vývoj českého Internetu v minulém měsíci. Výsledky za prosinec jsou docela překvapivé: pokles je menší, než se čekalo.

Léto a prosinec. To jsou dvě období, která českému Internetu příliš nesvědčí. V létě odčerpávají návštěvnost dovolené, které jsou však zpravidla rozložené do celých dvou měsíců. V prosinci máme tu čest s Vánoci, které jsou sice výrazně kratší, jejich vliv je však mnohem výraznější: takřka všichni sedí doma, jedí kapra či cukroví a na Internetu se objevují jen nejskalnější příznivci. Navíc už zhruba od poloviny prosince se projevuje předvánoční horečka, takže lidé mají méně času na to, aby brouzdali po Internetu; pokud ovšem na poslední chvíli neshánějí vánoční dárky právě po Internetu.

V souladu s očekáváním sice zaznamenal český Internet v prosinci pokles, ale osobně jsem očekával, že číslo bude ještě o něco dramatičtější:

říjen 3.077.007 shléd­nutých stran + 19,94 %
listopad 3.690.707 shléd­nutých stran -9,57 %
prosinec 3.337.650 shléd­nutých stran
říjen 197.310 unikátních hostů + 21,82 %
listopad 239.967 unikátních hostů - 10,49 %
prosinec 214.790 unikátních hostů

Pro pravidelné čtenáře to už sice musí být poněkud únavné, ale přesto musím pro správné hodnocení jako každý měsíc zopakovat, jakým způsobem jsou čísla v tabulkách počítána. Jedná se o součet příslušných hodnot u všech serverů v DCCI auditu. Aby se však odstranil rušivý vliv nově přidaných serverů, které by svými čísly v rozporu s realitou zvyšovaly růst, jsou zahrnuty pouze servery, které se auditu účastnily po všechny tři měsíce. Pokud tedy například některý server vstoupil do auditu v říjnu, budou jeho čísla zahrnuta až v lednovém srovnání. To je také důvodem, proč se čísla u jednotlivých měsíců v jednotlivých článcích liší: postupně je možné brát v úvahu i servery, které vstoupily do auditu v poslední době, a naopak.

Desetiprocentní pokles je tedy vlastně úspěchem. Jak vyplývá z podrobných výsledků auditu, lví podíl na něm má několik velkých serverů, které v celkovém průměru „podržely“ ostatní, které klesly výrazněji. Tak například Živě po několika velmi chudých měsících, kdy návštěvnost spíše kolísala, v počtu stránek vyrostlo dokonce o 22 procent (v IP se přeci jen prosinec projevil poklesem o jedno procento), iDnes vzrostlo dokonce o 37 procent (v IP mínus 4). Skokanem měsíce se stal server Pohlednice, který vyskočil o neuvěřitelných 94 procent! V tomto případě jde však evidentně o sezónní vliv: jak je vidět, některým serverům Vánoce naopak prospívají.

Letošní Vánoce také ukázaly, jak se i poskytovatelé obsahu přeci jen profesionalizují. Zatímco vloni většina odborných zpravodajských serverů mezi svátky nevycházela a využila těchto – byť formálně pracovních – dní k odpočinku, letos řada serverů neustala s chrlením článků ani v této době, byť třeba jen v omezené míře. Na rozdíl od loňska tak vycházel například Mobil server, zahanbit se nedalo ani Živě a Svět namodro, u nichž je to však už pravidlem. Naopak ISDN server si dopřál zaslouženého odpočinku a totéž platí i o Lupě. Právě tato skutečnost, tedy že i mezi svátky bylo co číst, možná trochu pomohla snížit celkový propad.

Zvláštnost auditu spočívá v tom, že čísla jsou zveřejňována vždy až v polovině měsíce následujícího, kdy už je pomalu na čase hodnotit další měsíc. Leden se nám právě přehupuje do poslední dekády a průběžná čísla zatím vypadají poměrně optimisticky, je možné čekat slušný růst. Ostatně z „propadlého“ prosince se bude většině serverů růst poměrně snadno.

ICTZ23

Marek Antoš


Starší, související články a odkazy:

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.