Hlavní navigace

Protest proti průběhu registrace

10. 2. 2000
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Přestože drtivá většina uvolněných domén, které byly nějak zajímavé, už našla své nové majitele a neúspěšní zájemci se pomalu začínají smiřovat se svým osudem, situace se zklidňuje jen zčásti. Dokladem je protest, který podala firma LANtaNet a který se opírá o vnitřní nefunkčnost registračního systému EUnetu.

Podání protestu ve věci registrace domén pod TLD .cz dne 4.2.2000

Podáváme protest proti průběhu registrací domén pod TLD .cz dne 4.2.2000. Podle našich zjištění doložených v přílohách tohoto protestu jste se jako technický správce registratury TLD .cz dopustili zásadních chyb, které dle našeho názoru jednoznačně vedly ke znevýhodnění žadatelů, kteří striktně dodrželi stanovené podmínky. Za další nekorektní postup ze strany technického správce TLD .cz považujeme pozastavení registrací subjektů a kontaktních osob od 1.2.2000 do 4.2.2000 6:00 hod. Z tohoto faktu vyplývá další znevýhodnění žadatelů o domény, kteří neměli tyto záznamy registrovány a neúspěšně se snažily tyto registrace doručit systému 4.2.2000 po 6:00 hod před odesláním vlastní žádosti o registraci domény.

Analýza průběhu registrací je obsažena v přílohách tohoto protestu. Tato analýza jednoznačně vypovídá o technickém selhání systému registrace domén pod TLD .cz. Důsledkem tohoto stavu je, že žadatelé o registraci, kteří odeslali své žádosti těsně po 6:00 hod. 4.2.2000 v jednom exempláři neměli téměř žádnou šanci na úspěch. Na jejich žádosti, pokud vůbec byly doručeny MTA mux.eunet.cz pro jeho nedostupnost se vracela chybová hlášení o nedoručitelnosti těchto žádostí dalšímu systému db1.eunet.cz. Žádosti, které byly doručeny ze systému mux na db1 s mnohahodinovou prodlevou, dostaly pořadí v systému registrace daleko za žádostmi, které se podařilo systému registrace z nám neznámých důvodů doručit mnohem dříve i v případě, kdy byly od žadatelů odeslány o několik hodin později.

Na základě těchto skutečností žádáme o anulování všech registrací domén, o které bylo žádáno 4.2.2000, a vypsání nového termínu zahájení registrací domén, které byly odstraněny z TLD .cz v důsledku nezaplacení poplatků ze strany majitelů těchto domén. Zároveň důrazně žádáme o kvalitní technické zabezpečení procesu registrace domén pod TLD .cz a zajištění rovnoprávných podmínek pro všechny žadatele.

Žádáme, aby byla uveřejněna oprava Vaší tiskové zprávy vydané dne 4.2.2000 Agenturou PR Consulting např. na http://svet.na­modro.cz/go/r-art.asp?id=1000204­673 tak, aby obsahovala skutečná fakta o průběhu registrací domén pod TLD .cz dne 4.2.2000. Tisková zpráva vydaná dne 4.2.2000 je dle našeho názoru a našich zjištění zcela nepravdivá a snaží se o zakrytí nepopiratelných problémů okolo registrací zrušených domén.

V příloze též zasíláme kopie „Zahájení sporu“ o registraci domén rolex.cz a kocka.cz. Ve formulářích zahájení sporu je jasně demonstrováno technické selhání registratury TLD .cz a je z nich zcela zřejmé znevýhodnění žadatele, který jednoznačně dodržel stanovené podmínky a postup.


Tento protest se opírá o skutečnost, která se sice rozebírala již během víkendu, ale přímo v článku jsme se jí na Lupě dotkli jen zlehka. V rámci registrace totiž vznikly dva problémy. Prvním z nich je dobře známý problém serveru mux.eunet.cz, který měl podle údajů EUnetu maximum 32 současně otevřených spojení, což zdaleka nestačilo náporu žádostí. Server proto tvrdošíjně odmítal poštu a bylo třeba řady pokusů, aby se člověk spojil a žádosti doručil. Tento server však ještě nebyl cílovým místem žádostí, ale předával je dalšímu serveru – zvenčí nedostupnému – db1.eunet.cz. A právě tady vznikl další problém, protože i tento server byl patrně přetížený a proto byly po čtyřech hodinách ve frontě dokonce odesílány zprávy o dočasné nedoručitelnosti mailů. LANtaNet přitom operuje s tím, že kvůli tomuto problému se nakonec na server db1.eunet.cz mohla jako první dostat žádost, která přitom na mux.eunet.cz dorazila až mnohem později než jiná. Jinými slovy, doménu mohl získat člověk, který doručil žádost později než jiný zájemce o stejnou doménu.

KL23 hlasovani

Argumentace v obou návrzích na zahájení sporu, které LANtaNet podal, je podrobnější, průvodní dopis, jenž jste si mohli přečíst výše, podává pouze určité shrnutí. Přesto se domnívám, že neobsahuje dostatečně silné argumenty, které by potvrzovaly, že ve frontě mailů, čekajících na doručení na server db1, došlo k záměně pořadí. Některé údaje o průběhu registračního procesu, které by v této souvislosti mohly být zajímavé, najdete ve včerejším článku, v němž se EUnet k tomuto problému vyjadřuje ve formě otázek a odpovědí.

Marek Antoš

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).