Hlavní navigace

Provozní marže tuzemských mobilních operátorů se blíží 50 procentům

Martin Vyleťal

Český T-Mobile a Telefónica O2 dělají svým mateřským firmám radost. Oba operátoři si totiž i loni zachovali na poměry v telekomunikačním byznysu mimořádně vysokou provozní marži. Tuzemský T-Mobile dokonce dosáhl provozní marže 47,7 procenta. Ta je nejvyšší ze všech poboček Deutsche Telekomu. Česká Telefónica O2 měla loni provozní marži 44,2 procenta a v rámci Telefóniky na tom byly loni lépe jen pobočky ve Španělsku a Chile.

Český T-Mobile a Telefónica O2 dělají svým mateřským firmám radost. Oba operátoři si totiž i loni zachovali na poměry v telekomunikačním byznysu mimořádně vysokou provozní marži. Tuzemský T-Mobile dokonce dosáhl provozní marže 47,7 procenta. Ta je nejvyšší ze všech poboček Deutsche Telekomu. Česká Telefónica O2 měla loni provozní marži 44,2 procenta a v rámci Telefóniky na tom byly loni lépe jen pobočky ve Španělsku a Chile.

Podle odborníků stojí za vysokými provozními maržemi mobilních operátorů v Česku především málo konkurenční prostředí v mobilních telekomunikacích. Trh je stabilně rozdělený a konkurenční přesah je malý, uvedla pro iHNed.cz ředitelka pro rozvoj obchodu analytické společnosti Gartner Dana Bérová.

Operátory tak nic nenutí především rezidenčním zákazníkům výrazně snižovat ceny. Průměrný Čech tak za své peníze dostane výrazně méně, než by dostal zákazník rakouského, německého či britského operátora, prohlásil Ondřej Malý, redaktor iHNed.cz.

Zdroj: iHNed.cz

Našli jste v článku chybu?
28. 2. 2011 14:34
kos (neregistrovaný)

Nejlepší řešení by podle mě bylo, kdyby EU nařídila zrušení roamingu ve státech EU. Mohli bychom přejít k operátorům z jiných zemí za lepší cenu. Pak by se vidělo, jak by ti naši bojovali o zákazníky.

28. 2. 2011 11:57
Jirka (neregistrovaný)

Zamýšlel se někdo, co s tím? - Hrozba přechodu k jinému operátorovi nepomůže, všichni maj podobné ceny. - Veřejné kritizování je k ničemu, operátorům to nevadí. Za peníze udělají všechno - Někam si stěžovat? K ničemu to nevede. ČTU to nezajímá - Vzít klacky a dát co proto odpovědným lidem? V ČR bohužel nelegální a trestné.

Tak má někdo další návrh?