Hlavní navigace

Průvodce výběrem LCD nebo plazmové televize na serveru Technet.cz

20. 11. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
20. 11. 2007

Na trhu je velké množství televizorů, které v sobě obsahují tuner pro příjem zemského digitálního vysílání (DVB-T). Zpravidla jde zatím o hybridní přístroje schopné příjmu analogového i digitálního vysílání. Uvádí to server Technet.cz, člen mediální rodiny iDnes.cz, ve svém průvodci „Jak nakoupit televizi pod stromeček“.

Obsáhlý článek doplněný slovníčkem pojmů a tipy na konkrétní televizory začíná několika obecnými radami. Například na volbu velikosti úhlopříčky. V menším panelákovém bytě si bohatě vystačíte s 32 palci, do větších obýváků patří spíše 42 palců a více. Velikost úhlopříčky obrazovky je nutné volit s ohledem na to, jak daleko budete od televizoru sedět, píše Technet.cz.

Server se zmiňuje o současném poměrně nekvalitním DVB-T a ilustruje na něm výhody menších televizorů. Do dětského pokoje či ložnice úplně stačí nejvíce šestadvacetipalcové modely. Vyznačují se kompaktními rozměry, relativně nižší cenou a leckdy také schopností perfektně reprodukovat i poměrně nekvalitní české digitální televizní vysílání. Na menší obrazovce totiž chyby obrazu nejsou tolik vidět, uvádí Technet.cz.

Content 23

Zvlášť na pozoru by se podle serveru měli mít ti, kdo se na televizi dívají zblízka. Pokud koukáte výhradně na televizní vysílání, může být velká obrazovka, zejména zblízka na škodu. U analogového, dosud většinového vysílání vynikne neostrost či šum, u digitálního na první pohled poznáte, že se skládá ze spousty malých bodů, popisuje „kvality“ obou typů televizního vysílání server Technet.cz.

A kolik byste měli mít před nákupem nového televizoru na kontě? Technologicky zaměřený server uvádí: Za nejmenší modely málokdy zaplatíte víc než 10 tisíc korun, v kategorii kolem 26 palců většinou stačí 13 až 15 tisíc korun, populárních 32 palců pořídíte za 15 až 30 tisíc, kvůli velké televizi s úhlopříčkou 42 palců peněženku odlehčíte o 25 až 50 tisíc a za obří panely s úhlopříčkou alespoň 52 palců vydáte nejméně 70 tisíc.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).