Hlavní navigace

Průzkum: Na e-shopech v cizině nakupuje pravidelně 15 procent Čechů

Jan Beránek

Podle nejnovějšího průzkumu společnosti PayPal a agentury GfK zůstávají tuzemští nakupující věrni spíš svým místním e-shopům.

Doma je doma. Pětaosmdesát procent českých nakupujících si pravidelně objednává zboží z českých internetových obchodů. Patnáct procent ale každý měsíc nakoupí v internetové cizině. 

Podle posledního průzkumu platebního systému PayPal a GfK ale už víc než polovina českých zákazníků v zahraničních e-shopech nakoupit zkusila. „Třetina (34 %) má při online nákupech obavy, pokud se prodejce nachází v zahraničí. Obecně tam lidé nakupují pouze ve velkých, známých a spolehlivých obchodech,“ tvrdí regionální šéf PayPalu Matt Komorowski

Nejpopulárnější jsou obchody v Číně. Ty, kromě ceny svého zboží, nabízí i poštovné zdarma. Na dalších příčkách se umístily německé, americké a britské e-shopy.  

Content 2017 - tip Footshop

Nejčastěji se v cizině nakupuje oblečení a elektronika. „Zatímco důvodem pro nákup v „západních“ e-shopech je převážně dostupnost zboží, které doma nenajdeme, v čínských e-shopech nakupujeme téměř výhradně kvůli ceně (76 %),“ dodává Komorowski.

Při placení se v zahraničí prosazuje i PayPal, který v tuzemsku příliš neboduje. V případě Čechů, kteří utrácejí v zahraničních obchodech, ale předstihla platební služba i platební karty. PayPalem platí 36 procent českých zákazníků. 

Našli jste v článku chybu?
21. 7. 2016 10:13
tom (neregistrovaný)

mne z nakupovani v cizine (mimo EU) vylecila celni zprava, protoze veci nad 600,- uz se musi proclit a ikdyz je to cca do 4000,- osvobozeno od cla tak musite zaplatit DPH a to vam smejdi vypocitaji i z postovneho + celni rizeni par stovek no ve vysledku vec za 700,- stoji 1300,- a to se proste nevyplati

24. 7. 2016 0:19
Haha (neregistrovaný)

Tak povídej, co je v těch slavných cizích eshopech tak supervýhodné oproti tomu, když si to koupím tady u "zlodějů". A nezapomeň započítat hezky dopravu a mimo EU hlavně DPH a poplatky za "proclení". Pokud vynecháme krávoviny někde z číny, tak už se nevyplatí až na výjimky prakticky nic po započtení skutečných nákladů - pro normálního člověka v normálním množství. Nehledě na praktickou nemožnost vrácení zboží (poněvadž se to nevyplatí) a totéž s reklamacemi.