Hlavní navigace

První Macy s procesory ARM, Huawei chce prodat Honor, YubiKey se čtečkou otisků prstů

13. 11. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Apple
V ČR se bude prodávat Google Pixel 5. Qualcomm může dodávat Huawei. NAND paměti se 176 vrstvami. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

Apple představil očekávané první počítače s čipem Apple Silicon jako náhradou za Intel. Čip M1 v první vlně dostane šest zařízení. Jde vždy o 256– nebo 512GB modely MacBook Air (29 990 a 37 990 korun), MacBook Pro (38 990 a 44 990) a Mac mini (21 990 a 27 990 korun). Vždy jsou k dispozici standardně 8 GB RAM a je možný upgrade na 16 GB RAM. A to z toho důvodu, že DRAM je přímo součástí SoC čipsetu, stejně jako CPU, GPU, cache, fabric a koprocesor pro AI. M1 se vyrábí pomocí 5nm procesu u TSMC, má osm jader, ale frekvence udávaná není. Výkon zřejmě bude slušný, oficiální výdrž notebooků pak má být až 17 hodin. Bude ale třeba počkat na testy. M1 je pro Apple začátek, i proto prozatím zvolil pouze několik modelů zařízení.

Apple také ve čtvrtek vypustil do světa macOS 11 Big Sur. Nejvíce viditelnou novinkou je vzhledové přiblížení se mobilním iOS a iPadOS. Update zdarma dostanou stroje iMac od ročníku 2014 a výše, iMac Pro od 2017, Mac Pro od 2013, Mac mini od 2014, MacBook Air od roku 2013, MacBook Pro od konce 2013 a MacBook od ročníku 2015.

V Česku se začne prodávat Google Pixel 5. Alza.cz přišla s nabídkou 19 990 korun pro černou i zelenou variantu. Jde o přirážku, která je dána tím, že Pixely u nás nejsou v oficiální distribuci. U Alzy začnou prodeje 30. listopadu.

Huawei se chystá prodat smartphonovou odnož HonorReuters přišlo s informací, že odkupní nabídku ve výši 15,2 miliardy dolarů podalo konsorcium investorů vedené firmou Digital China (velký distributor telefonů včetně Honoru) a vládou v Shenzhenu, kde Huawei sídlí. Čína tak zřejmě od nového amerického prezidenta neočekává výraznou změnu postoje vůči embargům na Huawei.

Zprávy z Číny říkají, že Qualcomm může dodávat své mobilní čipy Huawei. Dne 5. listopadu už měl od této společnosti přijmout platbu ve výši 1,8 miliardy dolarů. Qualcomm by tak měl být další z amerických firem, které od tamní vlády získaly povolení v rámci uvaleného embarga. Je tak možné, že smartphony Huawei budou nadále žít i s high-end čipy, i když Huawei místo svých Kirinů nasadí Qualcomm Snapdragon. Výjimku mají i Intel, AMD či dodavatelé čipů pro displeje a mobilní fotoaparáty.

První betaverze operačního systému Harmony OS, kterou chystá Huawei jako náhradu za Android, by měla k vývojářům dorazit 18. prosince. Veřejná beta přijde nejdříve v dubnu příštího roku. Huawei uvádí, že 90 procent jeho telefonů je na změnu systému technicky připraveno.

Na trh se chystá klíč YubiKey Bio. Jde o klasický YubiKey do USB, který má ale poprvé integrovanou čtečku otisku prstů, a není tedy třeba zadávat PIN.

Micron přichází s 3D NAND flash čipy se 176 vrstvami. Dnes je běžných 96 až 128 vrstev, přičemž Samsung rozjel 136 a chystá 160 vrstev. Odezva čtení a zápisu se má navíc zvýšit o 35 procent, velikost čipu se pak zmenší o třetinu. Propustnost naroste na 1600 MT/s. Nové čipy se ve finálních produktech začnou objevovat v příštím roce.

Intel vydává samostatnou grafickou kartu pro datacentra. Vychází z architektury Xe-LP a navazuje na před pár dny představenou GPU do notebooků. Intel novinku pozicuje jako hardware pro streamování médií nebo hraní cloudových her pro Android. GPU má 8 GB DDR4 paměti a PCI Express 3.0.

V továrně MSI poblíž Shenzhenu hořelo. V místě se vyrábí značné množství tištěných spojů pro řadu produktů včetně základních desek. MSI uvádí, že by problémy s dodávkami či rostoucími cenami neměly nastat.

Hyundai údajně jedná o koupi Boston Dynamics, obchod by měl vyjít na miliardu dolarů, zjistil Bloomberg. Boston Dynamics vyrábí skvělé roboty, ale ne a ne pro ně najít obchodní model a dostat se do zisku. Majitelé si proto firmu přehazují jako horký brambor. Původně šlo o samostatný spin-off z MIT, který následně koupil Google a později současný vlastník SoftBank.

Adobe za 1,5 miliardy dolarů kupuje firmu Workfront. Ta vyvíjí software pro marketing, například správu obsahu či reklamních kampaní. Adobe ho začlení do Experience Cloudu zaměřeného stejným směrem.

Spotify za 235 milionů dolarů kupuje Megaphone. Jde o firmu soustředící se na hosting podcastů a na nástroje kolem. Spotify v poslední době do podcastů a akvizic kolem nich výrazně investuje a kupuje i tvůrce obsahu.

Apple přerušuje spolupráci s firmou Pegatron, která je jedním z klíčových dodavatelů. Bloomberg zjistil, že tento podnik zneužíval práci náctiletých lidí a snažil se vše aktivně skrývat. Apple to zjistil po vlastním šetření. Pegatron je firma z Tchaj-wanu.

Microsoft přichází s .NET 5.0. Redmond uvádí, že hlavně chce celou platformu více sjednotit. Dále je zde podpora Windows a ARMu, vylepšení podpory macOS a Linuxu a jazyků C# a F# a zlepšil se výkon.

Amazon Web Services představilo řadu novinek v oblasti storage. Zajímavé je například automatické přesouvání souborů na levnější úložiště v případě, že se daná data dlouho nepoužívala (v rámci S3).

Palo Alto Networks za 800 milionů dolarů získává firmu Expanse. Ta vyvíjí nástroje pro monitoring kyberbezpečnostních útoků a Palo Alto ji začlení do nabídky Cortex.

Cloud23

SentinelOne získává investici 267 milionů dolarů. Celkem už má 430 milionů a ohodnocení tři miliardy dolarů. SentinelOne aplikuje prvky AI na zabezpečení koncových zařízení.

Donedávna šéf McAfee Christopher Young se stává novým výkonným viceprezidentem Microsoftu pro business development. Reportovat bude Nadellovi. Young mimo jiné působil v Ciscu a točil se kolem českého Cognitive Security, které tato společnost koupila.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).