Hlavní navigace

První praktický test Li-Fi: pomocí světla jedou data rychlostí 1Gbps

David Slížek

Estonský startup začal testovat bezdrátové datové přenosy prostřednictvím Li-Fi v reálném provozu. Příliš informací ale zatím nenabízí.

O bezdrátovém přenosu dat pomocí světla jsme na Lupě podrobně psali před více než rokem – viz Fenomén Li-Fi: budeme se k Internetu místo WiFi připojovat přes LED žárovky? V estonském Talinnu teď startup Velmenni začal testovat využití technologie v reálném provozu.

„Navrhli jsme řešení chytrého osvětlení pro jeden průmyslový provoz, kde datová komunikace probíhá prostřednictvím světla. S jedním soukromým klientem jsme také spustili pilotní projekt, v jehož rámci jsme postavili Li-Fi síť pro přístup k internetu v jeho kancelářích,“ řekl šéf firmy Deepak Solanki deníku IBTimes UK.

V reálném provozu se startupu podle něj daří posílat data rychlostí až 1 Gbps. Další podrobnosti nebo zkušenosti z pilotních projektů bohužel neprozradil. V laboratorních podmínkách už ale výzkumníci z University of Oxford na krátké vzdálenosti dosáhli rychlosti až 224 Gbps.

Zda se Li-Fi jednou skutečně prosadí jako doplněk Wi-fi, je ale zatím pořád ve hvězdách. K masovému rozšíření zbývá kromě samotného přenosu vyřešit několik zásadních otazníků: především vybudování infrastruktury – tedy osazení LED žárovek čipy umožňujícími datové přenosy a vybavení cílových zařízení přijímači Li-Fi signálu.

Content 2017 - tip Footshop

Přenos prostřednictvím světla má také ve srovnání s Wi-Fi některá omezení: světlo například samozřejmě neprojde zdí (což se výzkumníci snaží prezentovat jako bezpečnostní výhodu Li-Fi).

Našli jste v článku chybu?
29. 11. 2015 20:52
Unknown (neregistrovaný)

By me zajimalo jakou maji ty LEDky latenci. Ve FSO se kvuli ni uz pri 100Mbps prechazelo na laser, tak jsem si tehda myslel ze je to fyzikalni limit LED technologie. Zjevne za tech par let udelala velkej pokrok nebo se jedna o neco trosku jineho....

27. 11. 2015 19:01
žeryk (neregistrovaný)

Kromě toho co píšou ostatní v diskusi, tohle je opravdu ve stylu line of sight, ne? Jak dobře to bude fungovat v realitě?