Hlavní navigace

První řádný multiplex na Slovensku by mohl začít vysílat ještě letos

18. 3. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

18. 3. 2009

Slovensko počítá s tím, že by řádné zemské digitální televizní vysílání na jeho území mohlo začít ještě letos. Podle Milana Mizery, vedoucího odboru správy kmitočtového spektra Telekomunikačního úřadu Slovenské republiky, však záleží na tom, jak rychle úřad vybere operátora prvních dvou digitálních sítí. Tendr vypsaný v loňském roce byl zrušen ještě předtím, než z něj vzešel vítěz.

Vítěz soutěže získá jednu síť s kanály nad 60, kterou bude moci provozovat do první poloviny roku 2015 a jednu další síť pro frekvence pod 790 MHz, upřesnil Mizera na dnešním workshopu Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) o digitální dividendě v Praze. První jmenovaná síť s vysílacími kanály nad 60 by mohla začít vysílat prakticky okamžitě po udělení licence. Tyto kanály dříve využívala pouze armáda a jsou tedy volné, řekl Mizera.

KL22_nominace

Slovensko sice zahájilo veřejnou diskusi o využití digitální dividendy, podle Mizery však není ani na evropské úrovni jasné, kterých pásem se bude dividenda týkat. Pokud půjde o kanály nad 60, s těmi se bude moci dále nakládat až v druhé polovině roku 2015. EU ale ještě jasně neurčila, že pro digitální dividendu bude využito právě toto pásmo, upozornil Mizera.

Veškeré debaty o konkrétním využití digitální dividendy jsou v současné době předčasné, míní Mizera. Mám pocit, že teď dělíme koláč, který se teprve peče v troubě, dodal.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.