Hlavní navigace

Ptejte se mne na co chcete, já na co chci odpovím

27. 5. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jednou z klasických pouček pro tvůrce WWW stránek je, že návštěvníci chtějí mít možnost nějakým způsobem projevit svou aktivitu nebo uplatnit svůj názor - a jejich stránky by jim to měly umožnit. Vhodné jsou například všelijaké ankety. Jindřich Šaršon píše o nové službě v českém Internetu, veřejném anketním serveru.

V nedávné době jsem potřeboval zjistit názor uživatelů na mých WWW stránkách. Spoléhat na to, že mi někdo napíše e-mail, mi připadlo celkem naivní vzhledem k tomu, že znám svoji lenost; ostatní na tom určitě nejsou lépe. A tak jsem si vytvořil skriptík, který dokázal počítat počet kliknutí na dvě možné odpovědi a výsledky pak zobrazit. Že by se něco podobného hodilo více uživatelům a že ne každý umí programovat v Perlu, si asi uvědomili autoři služby web-ankety.cz a dali ji zdarma k dispozici všem uživatelům Internetu.

Jak je u podobných služeb zvykem, je potřeba se nejprve zaregistrovat. Docela mě potěšilo, že není třeba zadávat žádné zbytečnosti, stačí e-mail, adresu stránky a heslo, pod kterým se budete přihlašovat, když budete chtít přidat další anketní otázku. Po registraci obdržíte přihlašovací číslo – které jsem při prvním pokusu zapomněl a musel jsem se registrovat znovu. Takže si číslo radši napište na papírek (jako jsem to udělal já při druhém pokusu) a ten pak uložte na nějaké známé místo (abyste se nemuseli registrovat potřetí :-). Přihlašovací jméno by bylo lepší, ale při tom, co služba nabízí dál, jsem tento nedostatek překousnul.

[Ukázka ankety]

Jak jsem očekával, můžete vytvářet prosté anketní otázky a u každé z nich nabídnou maximálně pět možností pro odpověď. Autoři uvádějí, že jich může být až deset, ale já jsem pro jejich zadání nenašel kolonky. To ale není všechno, můžete také vytvářet celé anketní kampaně. Představte si, že jste velmi zvědavý člověk, který se stále na něco ptá návštěvníků svých stránek. A nejlépe ještě každý den na něco jiného. Realizace je díky web-anketě velmi jednoduchá, není třeba každý den ručně editovat HTML stránku a otázku zadávat a měnit. Můžete si totiž na serveru vytvořit otázky „do foroty“ a jen jim přiřadit datum, kdy se mají na vaší stránce zobrazit. O nic dalšího se nemusíte starat.

Zabudování ankety do vaší stránky je takřka primitivní, stačí zadat jeden příkaz

<SCRIPT Language=JavaScript src="http://www.web-ankety.cz/_body2.asp?IdUser=cislo&gt;&lt;/SCRIPT&gt;

kamkoliv do HTML kódu, anketa se zobrazí korektně i v tabulkách. Vložení je zařízeno přes JavaScript, takže se zobrazí jen majitelům s novějšími browsery, což bych viděl jako drobnou nevýhodu. Autoři mají ošetřeno, aby někdo nemohl odpovídat na stejnou otázku víckrát, ale ne zrovna neprůstřelně (např. já jsem pro účely ilustračního obrázku nežádal 13 lidí, aby mi klikli na anketu); pro běžné použití to však určitě postačí.

KL24

Do budoucna autoři slibují monoho vylepšení (různý vzhled anketních otázek, zasílání výsledků mailem apod.), takže uvídíme, co dalšího nám tato zatím mladá služba časem nabídne.

Jindřich Šaršon

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).