Hlavní navigace

Rada Českého rozhlasu proti dalším digitálním stanicím

1. 6. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
1. 6. 2007

Český rozhlas by neměl investovat do přípravy dalších digitálních stanic a přehodnotit jednotlivé multimediální projekty, zejména pak u stanice ČRo Leonardo, která připravuje například „gorilí“ reality show Odhalení. Generálnímu řediteli rozhlasu Václavu Kasíkovi to na veřejném zasedání doporučila Rada Českého rozhlasu.

Zastavení přípravy dalších digitálních stanic rada odůvodnila tím, že přepnutí analogového rozhlasového vysílání na digitální nemá zatím stanovený ani výhledový termín. Rada ČRo je přesvědčena, že vznikem dalších digitálních stanic by v současné době nebyly hospodárně využity prostředky rozhlasových koncesionářů, odsouhlasilo šest z osmi radních.

Při paralelním pokračování vysílání všech stanic ČRo v digitální podobě podle nich rozhlas naplňuje svou zákonnou povinnost danou Zákonem o elektronických komunikacích i novelou Zákona o rozhlasovém a televizním vysílání. Multimediální projekty stanice Leonardo by měl ČRo omezit kvůli vysokým nákladům, které nemusí být efektně využity. Tyto peníze by radní radši viděli u regionálních studií nebo celoplošných stanic ČRo.

ebf - tip do článku - debata

Kasík by měl také zastavit připravované přeformátování ČRo 1 – Radiožurnálu a zachovat jeho současný profil. V souvislosti s nedávnou změnou na postu programového ředitele ČRo a s připravovanou změnou na místě ředitele ČRo 1 – Radiožurnál by měl zkvalitnit program a posílit finance stanice tak, aby Radiožurnál zaujal významné místo zpravodajsko-publicistické stanice v intencích, které jako hlavní úkol veřejnoprávního rozhlasu vymezuje zákon o Českém rozhlase, shodli se všichni radní.

Jednomyslně rozhlasová rada přijala také stanovisko, že by Kasík měl zvážit vznik nové stanice mluveného slova, která by vysílala analogově na středních a dlouhých vlnách, a jejíž obsah by připravovaly nynější programy ČRo 6 a Rádio Česko. Naopak k otázce ukončení analogového vysílání ČRo 4 – Rádia Wave z pražského a středočeského vysílače Cukrák se radní neshodli a kvůli malému počtu hlasů ani nemohli přijmout žádné rozhodnutí.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).