Hlavní navigace

Rada ČT se přela o volbu generálního ředitele, jasněji bude 25. března

25. 2. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Autor: 115393
25. 2. 2009

Může nového generálního ředitele České televize volit televizní rada v současném složení o několik měsíců dříve, než současnému šéfovi ČT Jiřímu Janečkovi vyprší šestiletý mandát, a krátce předtím, než poslanci zvolí nástupce třetiny nynějších radních? Právě o tom se dnes na veřejném zasedání na Kavčích horách přeli členové Rady ČT.

K TÉMATU: Jiří Janeček hodlá znovu kandidovat na generálního ředitele ČT

Radní Jiří Voráč si nechal vypracovat stanovisko právníka z Masarykovy univerzity v Brně, pode něhož by byla předčasná volba ředitele radou, které z třetiny končí mandát, protiústavní. Další člen rady Milan Uhde podle serveru Česká média s volbou ředitele za současného složení rady souhlasí, mandát nového ředitele by ale podle něj neměl začínat až po ukončení funkčního období končících radních. V tom případě by se ale muselo zkrátit nynější funkční období Jiřího Janečka, a to i v případě, že by svůj mandát znovu obhájil.

ČTĚTE TAKÉ: Poslanci hledají kandidáty do Rady ČT, nominace přijímají do 27. února

MMF24

Podle radní Dany Makrlíkové by čekání s volbou ředitele na dobu, až poslanci zvolí nové radní, mohlo dostat ČT do provizoria, protože volba radních by se mohla protáhnout na několik měsíců. Radek Mezuláník si myslí, že by volbu mohla zahájit současná rada a dokončit rada v novém složení, protože jde o proces na několik měsíců. Pěti radním končí mandát již v květnu.

Diskuse radních vyústila v rozhodnutí, že předseda rady Jiří Baumruk připraví do 25. března návrh harmonogramu volby generálního ředitele ČT.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).