Hlavní navigace

Rada ČT začne volit Janečkova nástupce v květnu

25. 3. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
25. 3. 2009

Předseda Rady České televize Jiří Baumruk dnes předložil harmonogram volby generálního ředitele televize. První kolo výběru se uskuteční 13. května, termín finálního hlasování a jmenování nového ředitele ale předseda Rady nespecifikoval, prý proto, aby Rada ČT měla možnost operativně reagovat, jelikož v procesu volby může dojít ke komplikacím.

ČTĚTE DÁLE: Ředitele ČT bude letos volit rada se staronovým předsedou Baumrukem

KL22 hlasovani

Nového ředitele totiž začne volit Rada ještě v současném složení i když třetina členů se má koncem května vyměnit. Není ale jasné, zda Poslanecká sněmovna stihne všechny nové členy zvolit. Proti dřívější volbě ředitele se ale postavila část radních na čele s Jiřím Voráčem a Milanem Uhdem. Opírají se o rozbor právničky Kateřiny Šimáčkové z Masarykovy univerzity v Brně, která tvrdí, že pokud mandát členů rady skončí jako mandát generálního ředitele, měla by ho volit rada v novém složení. Proti tomu je právní rozbor členky Rady Zdeny Hůlové, která tvrdí, že mandát nekončí radě jako celku, ale jen jednotlivým členům, a jde o kontinuálně fungující orgán.

Pokud by rada volila ředitele v současném složení, dávají se výrazné šance na úspěch současnému řediteli Jiřímu Janečkovi, který už avizoval, že se pokusí obhájit svůj mandat.