Hlavní navigace

Rádia už v Německu prostřednictvím DVB-T nevysílají, technologie nabízí pouze televize

6. 1. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

UVNITŘ ANKETA – Berlín byl nabídkou šíření rozhlasových stanic v DVB-T unikátní. Výběrová řízení v jiných městech v minulosti neproběhla z důvodu nedostatku zájmu o tuto technologii.

Obyvatelé hlavního města Německa (a našich západních sousedů vůbec) už prostřednictvím DVB-T, tedy technologie, která slouží hlavně pro pozemní televizní vysílání, mohou přijímat výhradně tyto stanice. V uplynulých dnech bylo z berlínského multiplexu 4 fungujícího na kanálu 39 vyřazeno posledních pět rozhlasových programů. Šlo konkrétně o 104.6 RTL, Spreeradio, The Wave, sunshine live a Radio Horeb. Na tuto skutečnost upozornil web Teltarif.de. V uplynulých letech však byla programová nabídka rozhlasových stanic pro Berlíňany bohatá. Mohli poslouchat až třicítku stanic.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Český rozhlas zatím nechce odcházet z veřejnoprávního multiplexu

Šíření rozhlasových okruhů na rozdíl od České republiky ale bylo v Německu naprostým unikátem. V Hamburku a Šlesvicku-Holštýnsku mělo být v minulosti vyhlášeno výběrové řízení na volnou kapacitu pro šíření těchto programů, ale z důvodu nedostatku poptávky se vůbec neuskutečnilo. Němci se mohou v digitální podobě dostat ke svým oblíbeným stanicím jinými cestami. Desítky stanic je možné v Berlíně naladit prostřednictvím technologie digitálního rozhlasu DAB (kompletní seznam zde), dalšími možnostmi jsou například satelit Astra nebo tamní kabelovíIPTV operátoři.

BRANDstorming tip2

ČTĚTE TAKÉ: Český rozhlas vnímá DVB-T jako vhodnou platformu pro starší posluchače

V České republice je šíření rozhlasových stanic zatím neodmyslitelnou součástí DVB-T. Veřejnoprávní multiplex 1 využívá pro šíření svých okruhů Český rozhlas. Tato skutečnost je dokonce zakotvena v zákoně. Potencionální vyřazení stanic by ale příliš velkou datovou kapacitu nepřineslo. Jednalo by se o stovky kilobitů, které by bylo možné využít maximálně pro navýšení datového toku stávajících programů České televize. Na druhou stranu je otázkou, zda má šíření veřejnoprávního rozhlasu v DVB-T smysl. Je pravděpodobné, že po zavedení celoplošného digitálního vysílání DAB se od této možnosti upustí.

Posloucháte rozhlasové stanice prostřednictvím DVB-T?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).