Hlavní navigace

Rádia využívají digitalizaci pro zlepšení svých podmínek v analogu

2. 4. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
2. 4. 2009

Dvě skupiny provozovatelů rádií se zde prostřednictvím poslanců snaží prosadit vlastní představu o nastavení pravidel na trhu, a tím i rozdělení budoucích reklamních příjmů. Používají k tomu jako argument nutnost digitalizace. Deník E15 ve svém dnešním vydání ale konstatuje, že velcí provozovatelé rádií se snaží dotlačit zákonodárce k něčemu, o co zatím nejeví příliš zájem.

Hlavní body, které řeší tzv. digitální novela o rozhlasovém a televizním vysílání z dílny předkladatele Petra Plevy, se digitalizace týká jen okrajově. Přesněji, stanovuje vypnutí analogového vysílání na rok 2025, dává ale současným hráčům do rukou silnější nástroje pro oligopolizaci trhu.

ROZHOVORY K TÉMATU:
Michal Zelenka: Rozhlasovou diginovelu jsme upravili podle připomínek vlády
Jiří Hrabák: Rozhlasová diginovela prospěje všem, i menším rádiím
Martin Hroch: Na digitalizaci rádií se dívám s nedůvěrou

Jak konstatuje deník E15, podle této novely by byla posunuta hranice pro definování celoplošnosti rádia – z minimálního 70-procentního pokrytí obyvatel na 80 procent, což umožní rozšíření regionálních vysílacích sítí. Rovněž by byla možná vyšší kumulace vlastnictví více licencí jednou osobou až do pokrytí 300 procent obyvatel. Oponenti novely též upozorňují na možnost regionálního odpojování celoplošného vysílání, které se nelíbí regionálním hráčům. Podle poslance Jaroslava Plachého by to mohlo narušit podmínky hospodářské soutěže a postupně likvidovat regionální vysílání.

MM socky3

Předkladatel novely Petr Pleva to však odmítá. „Malá rádia to nijak neomezuje, návrh pro ně žádnou změnu nepřinese,“ uvedl. I když se menší stanice sdružené v Národní rozhlasové asociaci NRA snaží do sněmovny prosadit vlastní návrh novely vysílacího zákona, který by zamítl většinu bodů Plevovy novely, samotný Petr Pleva žádné změny neočekává. Novela se nedávno vrátila do garančního výboru, v legislativním procesu je znovu na začátku. „Výbor novelu projedná koncem dubna. Nepředpokládám, že by tam došlo ke změnám. Návrh pak půjde zpět do druhého čtení,“ dodal Pleva.

Podle odhadu předsedy rady Českého telekomunikačního úřadu Pavla Dvořáka by přechod na digitální rádiové vysílání měl proběhnout někdy kolem roku 2015, uzavírá E15.