Hlavní navigace

Radio 1 příští týden oslaví 25. narozeniny

19. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Radio 1
Počátky se datují na podzim 1990. Během výstavy Totalitní zóna začalo vysílání pirátské rozhlasové stanice Stalin. To však bylo po několika dnech úředně zastaveno.

Na začátku roku 1991 bylo zabavené technické zařízení vráceno a 15. února 1991 vzniklo Radio Ultra jako pokračovatel pirátské tradice. Následným udělením oficiální licence 25. března 1991 vzniklo Radio 1 a stalo se tak první soukromou českou a nezávislou rozhlasovou stanicí.

Od začátku své existence se od ostatních komerčních stanic lišilo svou alternativní hudební dramaturgií, která není svázaná hitparádovými pravidly. V průběhu let se vysílání přizpůsobovalo nastupujícím světovým hudebním trendům a prošlo také nesčetnými změnami. Jeho poslání však zůstalo stejné: být otevřené všem formám kvalitní hudby a kultury vůbec.

NAPSALI JSME: Rádio 1 připomene legendární pražské Rádio Stalin, oslavilo by 25 let

Alternativní Radio 1 od února výrazně rozšířilo pokrytí pozemním signálem v Česku

Teleko od února rozšiřuje digitální nabídku o další dvě stanice

A jak se bude oslavovat? Na programu bude vzpomínkové hraní, které potrvá od tohoto pondělí, tedy od 21. až do pátku 25. března. Moderátoři Radia 1 ve svých směnách připomenou hudební historii stanice, ale nebude se jednat jen o „retro hraní“, nýbrž i o živé vysílání, a to s hosty, kteří byli v první dekádě existence Radia 1 jeho nedílnou součástí.

cif 24 - early cena - média

V pondělí 21. března tak například Dan Walterstein odvysílá svůj výběr TOP CZ/SK scény za uplynulých 25 let a Jiří Burian nabídne – za stejné časové období – to nejzajímavější z kytarové scény. Během středečního dopoledne 23. března pak Zdeněk Hnyk nabídne posluchačům oldies hitparádu Pár set pátků zpátky a ve čtvrtek 24. března v 17 hodin Stanislav Zima přivítá Jerryho Žáka v rámci pořadu Uši ve střehu, ve kterém bude Jerry hádat pouštěné skladby.

V pátek 25. března si Radio 1 na závěr narozeninového týdne připomene, že je to přesně 25 let, co obdrželo licenci (je pro Prahu a Středočeský kraj) pro vysílání na frekvenci 91,9 MHz FM, kde vysílá dodnes. A vysílá i na internetu a před nedávnem jste ho ještě mohli naladit i v DAB multiplexu Teleko. Zde skončilo s rokem 2015 a zatím se nikde neobjevilo.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).