Hlavní navigace

Radio 1 příští týden oslaví 25. narozeniny

Autor: Radio 1
Bohumil Herwig

Počátky se datují na podzim 1990. Během výstavy Totalitní zóna začalo vysílání pirátské rozhlasové stanice Stalin. To však bylo po několika dnech úředně zastaveno.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Na začátku roku 1991 bylo zabavené technické zařízení vráceno a 15. února 1991 vzniklo Radio Ultra jako pokračovatel pirátské tradice. Následným udělením oficiální licence 25. března 1991 vzniklo Radio 1 a stalo se tak první soukromou českou a nezávislou rozhlasovou stanicí.

Od začátku své existence se od ostatních komerčních stanic lišilo svou alternativní hudební dramaturgií, která není svázaná hitparádovými pravidly. V průběhu let se vysílání přizpůsobovalo nastupujícím světovým hudebním trendům a prošlo také nesčetnými změnami. Jeho poslání však zůstalo stejné: být otevřené všem formám kvalitní hudby a kultury vůbec.

NAPSALI JSME: Rádio 1 připomene legendární pražské Rádio Stalin, oslavilo by 25 let

Alternativní Radio 1 od února výrazně rozšířilo pokrytí pozemním signálem v Česku

Teleko od února rozšiřuje digitální nabídku o další dvě stanice

A jak se bude oslavovat? Na programu bude vzpomínkové hraní, které potrvá od tohoto pondělí, tedy od 21. až do pátku 25. března. Moderátoři Radia 1 ve svých směnách připomenou hudební historii stanice, ale nebude se jednat jen o „retro hraní“, nýbrž i o živé vysílání, a to s hosty, kteří byli v první dekádě existence Radia 1 jeho nedílnou součástí.

Content Javornický

V pondělí 21. března tak například Dan Walterstein odvysílá svůj výběr TOP CZ/SK scény za uplynulých 25 let a Jiří Burian nabídne – za stejné časové období – to nejzajímavější z kytarové scény. Během středečního dopoledne 23. března pak Zdeněk Hnyk nabídne posluchačům oldies hitparádu Pár set pátků zpátky a ve čtvrtek 24. března v 17 hodin Stanislav Zima přivítá Jerryho Žáka v rámci pořadu Uši ve střehu, ve kterém bude Jerry hádat pouštěné skladby.

V pátek 25. března si Radio 1 na závěr narozeninového týdne připomene, že je to přesně 25 let, co obdrželo licenci (je pro Prahu a Středočeský kraj) pro vysílání na frekvenci 91,9 MHz FM, kde vysílá dodnes. A vysílá i na internetu a před nedávnem jste ho ještě mohli naladit i v DAB multiplexu Teleko. Zde skončilo s rokem 2015 a zatím se nikde neobjevilo.