Hlavní navigace

Rádio Dálnice u Jihlavy supluje veřejnou službu: pomáhá řidičům na rozkopané D1

26. 3. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Komerční stanice, která měla ambici pokrýt signálem celou dálnici D1, momentálně vysílá pouze v Jihlavě a okolí. Dopravní zpravodajství zaměřuje na kritický úsek mezi 113. a 110. kilometrem.

Do zelí veřejnoprávnímu Českému rozhlasu leze u Jihlavy komerční Rádio Dálnice provozované Radimem Pařízkem. Ve svém vysílání se zaměřilo na pomoc řidičům na opravované dálnici D1. Zaměřuje se přitom především na kritický úsek mezi 113. a 110. kilometrem, kde je nyní díky rekonstrukci provoz zúžen ve směru na Prahu do jednoho jízdního pruhu. „Často se zde tvoří kolony, které prověřují pozornost i nervy řidičů,“ konstatuje provozovatel stanice.

K TÉMATU: Rádio Dálnice zahájilo vysílání na první frekvenci pro Jihlavu

ICTZ_2022_EARLY

Rádio Dálnice, které vysílá na frekvenci 99,4 MHz, zařazuje dopravní zpravodajství každých patnáct minut. „Posluchači se aktuálně dozví, jaká je situace v místě zúžení, délku kolony a čas, který pravděpodobně v koloně stráví, než se dostanou na volnou část dálnice,“ uvádí provozovatel. Rádio Dálnice aktuálně využívá jen několik málo frekvencí, usiluje však o získání celé kmitočtové sady, jež pokrývá celou dálniční síť D1 a o niž kvůli žalobám jiných provozovatelů loni přišlo.

„Kompletní kmitočtová síť, která by měla pokrýt dálniční úseky a důležité rychlostí komunikace bude zprovozněna až v následné době. Jejímu rozjezdu v minulosti zabránily podáním žalob některé konkurenční rozhlasové stanice a až v současné době se daří úspěšně soudní řízení dokončovat. Hodně v tom pomohla i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která udělením licence vyjádřila projektu Rádia Dálnice podporu coby významnému komunikačnímu kanálu rychlých a aktuálních dopravních informací, tolik žádaných řidiči nejen z České republiky,“ slibuje Rádio Dálnice.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.