Hlavní navigace

Rádio Proglas využívá DVB-T jako vhodnou alternativu k FM

23. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
23. 10. 2009

Jediným soukromým rádiem, které využívá televizní multiplex DVB-T pro své šíření, je křesťanské Radio Proglas. To funguje na nekomerčním principu a ke své bohaté síti analogových FM vysílačů přidalo i digitální televizní multiplex 3 společnosti Czech Digital Group. Původně vysílalo v DVB-T experimentálně od roku 2000 ještě v rámci někdejšího multiplexu B, a s televizní platformou DVB-T počítá i v příštích letech. V kombinaci se satelitem se může dostat i do míst, kam nedosáhne signál z FM vysílačů.

MM socky3

Pokud porovnáme náklady na šíření v FM a v DVB-T, pak pomocí DVB-T pokryjeme stejné území výrazně levněji. VKV pásmo je v naší republice plné a kvalita přenášeného zvuku je v porovnání s možnostmi digitálního vysílání horší. Navíc takovou službu jako EPG pomocí RDS nelze realizovat. V DVB-T se nám dále nabízí možnost pokrýt celou republiku, což by se nám v FM nikdy nepodařilo, říká člen technického týmu Rádia Proglas Vladimír Kintr.

Nejpodstatnějším problémem je přesvědčit naše posluchače, nebo potencionální posluchače, že se dá „rádio poslouchat na televizor“. Raději doporučujeme sestavu přijímač (set-top-box) a aktivní repro soustavu, ale pro lidi, kteří žijí sami je poslech prostřednictvím televizoru optimální. Samozřejmě také pravděpodobně nebudeme schopni dlouhodobě financovat souběžně celoplošné DVB-T a FM v současném rozsahu, dodává Kintr. Jisté je, že Proglas hodlá podporovat vysílání v DVB-T i po nástupu digitálních rozhlasových multiplexů, pokud o tuto platformu bude zájem. Životnost v DVB-T ukáže čas – zájem posluchačů o tuto platformu a finanční možnosti Proglasu, dodává Kintr.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.