Hlavní navigace

Radiokomunikace připraví Chomutov na digitální vysílání

22. 9. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

22. 9. 2008

Společnost České Radiokomunikace (ČRa) se chystá připravit chomutovský vysílač Jedlová hora na pozemní digitální vysílání. Z této lokality bude spuštěn veřejnoprávní multiplex (MUX 1) sice až 15. prosince, už ve středu 24. září ale dojde k výměně anténního systému právě v této lokalitě. V pondělí 22. září byly dojednány poslední detaily výměny a dohodnut přesný termín s televizními stanicemi. Z Jedlové hory, která má 75 metrů a leží v nadmořské výšce 845 metrů, jsou šířeny tři analogové televizní programy (ČT1, ČT2, Nova) a 5 rozhlasových stanic.

MIF22_Early

Stávající anténa, v minulosti konstruovaná pouze pro analogové vysílání, již nevyhovuje nárokům na moderní digitální technologie. Aby během demontáže současné antény a následné montáže nových vysílacích antén nedošlo k přerušení vysílání analogové televize (ČT1, 52. kanál a ČT2, 35. kanál), připravily České Radiokomunikace na této lokalitě náhradní vysílací anténu pro tyto dva programy. Výměna anténního systému je nutnou podmínkou pro přechod na digitální televizní vysílání, řekl při této příležitosti Martin Roztočil, ředitel Úseku vysílacích služeb ČRa.

K přechodu vysílání do náhradní antény dojde ve středu 24. září v ranních hodinách. Přestože dojde z technických důvodů k mírnému omezení vyzářeného výkonu, neměl by signál z této kóty doznat výrazného zhoršení, neboť ostatní parametry vysílání se nemění. Provoz vysílačů do náhradní antény potrvá cca 5 týdnů podle povětrnostních podmínek během montáže. Počátkem listopadu bude vysílání analogových programů ČT vráceno do nových antén s původními parametry, dodala mluvčí společnosti Marie Fianová.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.