Hlavní navigace

Radiokomunikace zvažují nasazení dronů, zkrátila by se doba odstávek vysílačů

2. 10. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Výrazně bychom tak mohli zvýšit bezpečnost a efektivnost práce při snížení nákladů,“ uvedl při této příležitosti Libor Kubišta, ředitel úseku provozu telekomunikačního operátora.

České Radiokomunikace testují jako první telekomunikační operátor v České republice možnost nasazení dronů, tedy létajících robotů s kamerou, kteří by jim výrazně usnadnili práci při údržbových přestávkách. První testovací lety proběhly úspěšně v polovině srpna na vysílači Svatoboru. V září byl dron poprvé zkušebně využit při reálné kontrole stavu nejvyšší stavby v ČR – vysílače v Liblicích u Českého Brodu, přiblížila mluvčí operátora Petra Miterová. Údržba vysílačů za plného provozu je de facto pro člověka nemožná, a to za prvé díky vysokému napětí a ionizujícímu záření. Dronům ale tyto faktory nevadí.

NEPŘEHLÉDNĚTE: České Radiokomunikace se obávají rostoucího rušení televizního signálu

Tam, kam musíme nyní vysílat horolezce zavěšené na lanech a odstavovat celá zařízení z provozu, zkoušíme nyní vyslat drony na dálkové ovládání. Létající robot zmonitoruje izolátory a lana v místech, která jsou jen velmi těžko přístupná. Výrazně bychom tak mohli zvýšit bezpečnost a efektivnost práce při snížení nákladů, uvedl při této příležitosti Libor Kubišta, ředitel úseku provozu Českých Radiokomunikací. Díky těmto létajícím robotům je možné opravy lépe naplánovat, protože ukážou místo a rozsah poškození míst na vysílači. Servis se pak může na daný problém připravit v předstihu.

UXD

Z ARCHIVU: ČTÚ pokutoval prodejce modelů vrtulníků a aut, dálkové ovládání rušilo spektrum

Zkušební nasazení dronů však mělo i své ale. Jediným zádrhelem bylo rušení přenosu obrazu z kamery dronu do našeho počítače na zemi. To se dá ale snadno vyřešit úpravou frekvence. Každopádně provoz našeho dronu neměl na chod vysílače vůbec žádný vliv, konstatoval Jiří Karpeta, spolumajitel firmy Robodrone, která létající roboty provozuje. České Radiokomunikace připravují i nasazení létajícího robota s kamerou s Ultra HD (4K) rozlišením. Experiment se má odehrát na konci tohoto měsíce. Na kterém vysílači konkrétně, to telekomunikační operátor neupřesnil.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.