Hlavní navigace

Radix DTR 9000 PVR je rekordérem pro kutily

26. 1. 2007
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Radix DTR 9000 byl jedním z prvních set-top-boxů, který se na DigiZone.cz dočkal recenze. Dnes už se sice původní varianta neprodává, ale odkaz přijímače dál nese model 9000 PVR. Na první pohled vypadá identicky, přidává však divácky atraktivní schopnosti nahrávání a odloženého sledování. Novinky jsou k dispozici všem, kdo si pořídí set-top-box s pevným diskem. Pro ostatní je připravená jeho holá verze.

Digitální přijímač Radix DTR 9000 PVR je na míru šitý všem kutilům, kteří rádi tráví svůj čas nad elektronikou a prefabrikované výrobky je neuspokojují. Set-top-box v základním vydání pevný disk neobsahuje, přesto pamatuje na funkce jako záznam pořadů nebo time-shifting. Majitel si může totiž připojit skladiště dat sám. Recenze na DigiZone.cz začínáme většinou základním popisem přijímače. Ten si ale protentokrát necháme až na později a zaměříme se rovnou na téma nejzajímavější, kterým je pevný disk a všechno s ním spojené.

Radix 9000 PVR

Doporučení pro výběr disku

Radix 9000 PVR je připravený vzít si pod kontrolu až 120 GB pevný disk. Můžete ho sice osadit i větší kapacitou, ale po naformátování zůstane na potřeby set-top-boxu jen necelých 130 GB. Disky se liší mj. počtem otáček a velikostí paměti cache. Uživatelé stolních PC by si mohli říct: To je jasné. Přece čím větší, tím lepší! Názor sdílejí také někteří prodejci doporučující 8 MB cache a 7200 otáček za minutu. Nicméně zákazníci, kteří se rozhodli podobných úvah uposlechnout, si často zadělali na problémy. Proč?

Tento typ je konstruovaný na hranici použitelnosti, co se týká výše teploty bez použití přídavného chlazení. Proto doporučuji všem doplnit ho v případě použití disku ventilátorkem a předejít tak případnému zničení disku nebo i set-top-boxu samotného, vystihl situaci jeden z přispěvatelů fóra DigitálníTele­vize.cz. Výrobky značky Radix jsou tu hojně diskutované a speciálně model 9000 PVR opředený řadou problémů.

Rady diskutujících můžeme shrnout do pěti bodů:

  • Pomalejší disky s 5400 minutovými otáčkami a jen 2 MB cache jsou pro set-top-box vhodnější než rychlejší jednotky s větší cache.
  • Chlazení není radno podceňovat, ideální je připojit do přístroje chladič s teplotním spínačem.
  • Nejvýhodnější je umístit pevný disk mimo krabici do tzv. šuplíku.
  • Přenos dat do PC a jejich vypálení na DVD je možné. Ale jelikož výrobek používá specifický systém souborů, potřebuje uživatel na akci hned několik nástrojů.
  • Ačkoli je pro vložení pevného disku nutné otevřít bednu přijímače a porušit ochrannou samolepku, prodejci reklamace i pak vyřizují v zásadě kladně. Před vracením set-top-boxu je ale vhodné uvést vše do původního stavu a samoinstalaci disku zbytečně nezdůrazňovat.

Pevný disk si potrpí na chlazení

Příspěvků k recenzovanému výrobku od firmy Radix nabízí DigitálníTele­vize.cz desítky. Jejich autoři jsou s modelem 9000 PVR v zásadě spokojení nebo ho úspěšně reklamovali, v řadě lidí probudil kutilskou náturu. Důvodem je většinou nutnost řešit vzniklé problémy.

Při přehrávání záznamu z HDD mi zhruba jednou za pět minut nahrávka skočí. Když se vrátím zpátky a pustím si to místo znova, je v pořádku. Problém bude tedy spíš s přehráváním. Je to chyba nebo vlastnost? ptá se jeden diskutér. A druhý si s ním notuje: Já jsem vrátil Radix 9000 PVR ze stejného důvodu občasného zamrznutí při přehrávání po zhruba desetidenním laborování. Zkoušel jsem (prodejci) doporučovaný HDD s 8 MB cache, dodatečné aktivní chlazení disku i procesoru. Výsledek stejný. Pravděpodobně jde tedy o problém se sběrnicí.

Další zákazníci ale potíže nemají. Já mám připojený Western Digital 80 GB, 7200 rpm, 8 MB cache a SATA. Kromě zvýšení teploty nemám žádný problém. Ačkoli teplota nebyla kritická, preventivně jsem ji řešil přidáním tichého větráčku, uvádí jeden. Další zdůrazňuje nutnost chlazení: Tak jsem do přístroje dal 120 GB disk Hitachi 7K160. Zhruba po 20 minutách nahrávání s nasazeným krytem se na disku nedala udržet ruka. Nahrávka tak po pěti deseti minutách začala přeskakovat. Vedle odkryté bedny jsem proto postavil pokojový ventilátor, který disk a pasivní chlazení na čipu ofukoval. Hádám, že jsem to uchladil na 25 stupňů. Výsledek byl uspokojující. Za tři hodiny se přístroj „zakoktal“ jedinkrát, a to při funkci time-shifting. Doporučuji tedy chladit a chladit.

Schůdné a pro někoho i spásné řešení nabízí jiný přispěvatel: Z mých měsíčních zkušeností vyplývá, že všechny problémy vyřeší investice cirka 250 korun do rámečku se šuplíkem. Větrák mají oba. Pak je třeba také delší kabel k HDD, aby dosáhl ze set-top-boxu k šuplíku. Vyřešíte tím hned dva problémy najednou. Kromě eliminace přehřívání disku získáte i možnost připojení k PC a přepisu nahrávek na DVD. Používám 80 GB Western Digital JB a vše mi funguje bez zasekávání, přeskoků a dalších neduhů.

Export dat do PC

Uživatelé počítačů jsou zvyklí na různé formáty organizace pevného disku. Lidé pracující s operačním systémem Windows většinou používají NTFS nebo FAT32. Radix 9000 PVR má ale soubory uložené ve speciálním systému STAVFS, který používají také rekordéry značek Pace, Humax, Opentel a další. Když si proto vytáhnete disk s nahrávkami ze šuplíku a vložíte ho do PC, pravděpodobně tu nenajdete na první pohled nic.

Zkušení majitelé tak doporučují služby programu TwinRip, který umožňuje kontakt i s exoticky naformátovaným pevným diskem ze set-top-boxu. Jeden z diskutujících ale varuje optimisty, že úspěch na sebe může dát pár dní čekat: TwinRip si na disk umí sáhnout, i když není standardně namapovaný. Sice jsem testoval nastavení celý víkend, než mi začal generovat použitelná PVA, ale nakonec se podařilo. Dalším krokem je úprava dat pomocí programu PVAStrumento, který umí na výstupu dodat soubory použitelné pro aplikace obsluhující vypalovací mechaniky. Proces vypadá zdlouhavě, jeho příprava bude jistě náročná, ale kdo ho zvládnul, nemůže si ho vynachválit.

Radix 9000 PVR ovladac

Co uživatel instalací disku získá?

Už při zapojení 40 GB pevného disku má člověk k dispozici až 25 hodin nahrávek. Start i konec záznamu může divák zajistit ručně dálkovým ovládáním, nechybí ale ani možnost využití časovače s deseti pozicemi a volitelnými cykly opakování. Parametry záznamu pro časovač může jednoduše poskytnout elektronický průvodce programy (EPG). Pro všechny majitele bez pevného disku zůstává varianta VCR, která set-top-box uvede do provozu a následně uspí tak, aby zásoboval digitálním signálem videorekordér.

V rámci nahrávek si lidé mohou poznačit až deset záložek. Umožňují rychlé budoucí skoky na zajímavá místa a jednoduché přehrávání klíčových scén záznamu. Užitečné jsou i na přeskakování reklam. Samozřejmostí je zrychlené přetáčení tam i zpět (2×, 4×, 8× a 16×), stejně jako zpomalení videa. Nechybí ani přímý skok na určitou pozici záznamu.

Funkce time-shifting zajišťuje pohotové nahrávání v době krátkodobé nepřítomnosti. Divák si může program zastavit až na dvě hodiny, během kterých se mu nahrává na pevný disk. Po návratu se zájemce může ve stále se rozšiřujícím záznamu volně pohybovat a rychle tak dohnat zmeškaný děj. Disk není v provozu stále. Během nečinnosti přejde do pohotovostního provozu, ze kterého se později musí vždy pár sekund probouzet. Spánek podle základního nastavení přijde po deseti minutách nečinnosti, dobu je ale možné změnit.

Radix 9000 PVR panel

Stručné přestavení

Radix DTR 9000 PVR je rozměrným set-top-boxem, který umístíte spíš do stolku pod televizi než na televizor. Jeho míry jsou 34×25,5×6,9 c­entimetru, hmotnost dosahuje tří kilogramů. Provozní spotřeba může být až 40 wattů, standby režim si řekne o čtvrtinu. Citlivost ladicího obvodu je –20 až –80 dBm. Ovládací prvky na předním panelu zahrnují směrovou růžici s tlačítkem OK uprostřed. Nalevo odtud jsou klíče Menu a Exit, vpravo pak přepínač mezi provozním a pohotovostním režimem. Displej ukazuje čtyři velké světle zelené číslice, které mají význam buď času, nebo navoleného programu.

Zadní panel nabízí síťový vypínač, vstup a výstup pro anténu i dva konektory SCART. Uživatelé mají k dispozici také konektory analogového stereo zvuku, kompozitní a s-video výstup. Digitální zvuk zajišťuje rozhraní S/P-DIF v optickém i koaxiálním provedení. Propojení s počítačem ve věci aktualizace firmware obstará konektor RS-232. Dálkové ovládání má 42 tlačítek, se kterými zvládnete obsloužit všechny funkce set-top-boxu. Ovladač je větší a do ruky mi padnul dobře.

Radix 9000 PVR zezadu
Radix 9000 PVR zezadu II

Instalace výrobku probíhá jednoduše. Po zapojení a výběru jazyka menu, mezi kterými je i čeština, následuje vyhledávání programů. Další nastavení je dostupné později z hlavní nabídky. Člověk si může volit poměr stran obrazovky, řeč zvuku a titulků, letní čas, barevné kódování a podobně.

EPG pracuje správně česky na všech programech, teletext se naopak diakritice nenaučil. Alespoň, že má paměť na stovky stran, a tak dovoluje čtenáři skoky po jednotlivých trojčíslích bez čekání. Práce s programovým průvodcem je intuitivní, na pohyb v rámci dne i týdne slouží směrové šipky. Nevýhodou EPG je ale nemožnost zobrazit si schéma programu, na který se člověk zrovna nedívá. Kvůli informacím o vysílání je vždy nutné přepnout set-top-box na konkrétní stanici.

Individuální závěr

Možnost připojit si k výrobku vlastní pevný disk je sympatická, problémy se záseky v přehrávání a nutnost důkladného chlazení ale nadchnou asi jen málokoho. Stejně uživatelsky nepříjemný je i použitý souborový systém a s ním spojené úkony nutné pro transport záznamu na počítač a DVD. Ovládání set-top-boxu samotného je však na dobré úrovni a kvalitní jsou i nabízené funkce. Tentokrát proto nechám konečný soud nad přijímačem Radix DTR 9000 PVR na každém z vás.

Radix 9000 PVR
Celkové hodnocení 7,5 b.
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) 3,5 b.
Podpora češtiny (max. 3 body) 2,5 b.
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) 1,5 b.

Přístroj zapůjčil: obchod.digizo­ne.cz

Databáze: Radix DTR 9000 PVR

cif-tip-téma-foto

Orientační cena: 3490 Kč

Foto: Autor

Jak velký byste chtěli mít v set-top-boxu pevný disk?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.