Hlavní navigace

Radní České televize si pochválili objektivitu zpravodajství, kritizovala ho Ivana Levá

4. 2. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Česká televize chystá změny ve vysílání pořadu Hyde Park, měl by být více interaktivní. Ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal uvedl, že uvažuje o nutnosti registrace diskutujících.

Zpravodajství České televize je objektivní a nepodléhá cenzuře. Na tomto pro někoho možná překvapivém závěru se shodli na dnešním zasedání rady veřejnoprávního média během projednávání šestého bodu, kterým byla „Zpráva o stavu, změnách a rozvoji kanálu ČT 24 za 2. pololetí roku 2014“. Málokterý rok byl na zahraniční události tak bohatý jako rok 2014,“ uvedl dokument předkladatel zprávy, místopředseda Rady ČT Jan Bednář. Kladně mluvil zejména o zahraničních zpravodajích. „Jsou to vesměs velmi kompetentní redaktoři a jejich zpravodajství má velkou informační hodnotu, konstatoval Bednář.

K TÉMATU: Radní České televize: Umělé kauzy ve zpravodajství médium zbytečně poškozují

Podle Jana Bednáře přináší veřejnoprávní média tolik informací, kolik nejsou schopny komerční televize svým divákům zprostředkovat. V nedávné minulosti se terčem kritiky stalo například zpravodajství z Ukrajiny, které mělo být neobjektivní a nevyvážené. K tomu Bednář uvedl, že vyvážené určitě bylo, což platí i pro ostatní země, kde působí zahraniční zpravodajové veřejnoprávního média. Česká televize nepodléhá žádné cenzuře ani manipulaci, zdůraznil Bednář, který má sám dlouholetou praxi z médií, jako jsou například BBC, Rádio Svobodná Evropa nebo Český rozhlas.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Česká televize prostřídala některé moderátory na zpravodajském kanálu ČT 24

S kritikou části veřejnosti nemohl souhlasit ani ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal. Schytáváme kritiku ze dvou stran. Buď jsme moc proukrajinští nebo proruští, postěžoval si Šámal s tím, že pro ideální přiblížení se reálnému stavu události využívá Česká televize transparentní zdroje a spolupracuje s lidmi, kteří v daném místě působí. Nemusíme se zavděčit nikomu, ale snažíme se přinášet stanoviska obou stran, uvedl ředitel zpravodajství veřejnoprávního média. Na stranu kritiků se postavila radní Ivana Levá, která uvedla, že způsob informování o ukrajinském konfliktu ČT zbytečně uškodil. 84 % lidí uvedlo, že zpravodajství důvěřuje. Já patřím k těm šestnácti procentům, posteskla si Levá, která si za svůj výrok vysloužila z pléna potlesk.

MM AI t

ČTĚTE TAKÉ: Drama ve Francii přineslo ČT 24 až 15% podíl, za celý den oslovila přes 8 % publika

Ředitel zpravodajství České televize Zdeněk Šámal prozradil, že novinek se má v letošním roce dočkat interaktivní pořad Hyde Park, který dává významný prostor dotazům a názorům z řad diváků. Hyde Park se dočká inovace. Rádi bychom rozšířili interaktivitu. Začali jsme zapojovat síť Twitter a kanál YouTube, naznačil novinky, kterým se pořad aktuálně ubírá a doplnil: Na chování diskutujících bohužel nemám jednoznačnou odpověď. Bylo by dobré, kdyby se diskutující začali registrovat. Bude nutné stanovit pravidla pro diskutující. Je toho málo, co můžeme udělat, ale je to lepší než neudělat nic. Nejúspěšnějším Hyde Parkem je sobotní Hyde Park Civilizace, kterým diváky provází Daniel Stach.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).