Hlavní navigace

Radní ČTÚ Štěpánek zpochybňuje bonusovou licenci pro Novu Cinema

10. 11. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
10. 11. 2008

Televize Nova by neměla dostat od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) tzv. bonusovou licenci pro celoplošné zemské digitální vysílání filmového kanálu Nova Cinema, dokud nevysloví bezvýhradný souhlas s Technickým plánem přechodu na DVB-T. Na serveru Česká média to píše Petr Štěpánek, člen Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) a bývalý místopředseda RRTV.

K TÉMATU: Nova požádala o bonusovou licenci pro pozemní vysílání Novy Cinema

Nova podle Štěpánka sice v polovině srpna souhlasila s vládním harmonogramem digitalizace, ale tento souhlas doplnila několika výhradami. Vysílací rada by nyní, kdy jí Nova zaslala žádost o vydání bonusové licence pro Novu Cinema, měla po Nově požadovat jasné vyjádření, zda s plánem digitalizace souhlasí či nikoli, a to včetně termínl vypínání analogových kmitočtů.

Pokud by RRTV licenci udělila, aniž by si vyjasnila postoj Novy k Technickému plánu přechodu a vypínání analogu, bylo by poté problematické Nově tuto licenci odebrat, když analog nevypne, míní Štěpánek. Televize by se totiž mohla odvolat k soudu a takové jednání i s případným dalším odvoláním by mohlo trvat neúměrně dlouho, zatímco by Nova dál vysílala analogově i digitálně – v DVB-T pak se dvěma programy.

ebf - tip do článku - debata

Možná proto bude dobré na tomto místě zvláště důrazně připomenout, že kompenzační licence – fakticky jakýsi bonus mimo pořadí – stát nabízí soukromým subjektům jako výměnný obchod za spolupráci na procesu digitalizace. Nikoli za vymýšlení překážek, nástrah a problémů. Nikoli za potměšilou chytristiku, ospravedlňující nevracení analogových kmitočtů, píše Štěpánek.

RRTV minulý týden vyzvala společnost CET 21, která je provozovatelem Novy, k ústnímu jednání nad její žádostí o bonusovou licenci pro Novu Cinemu. Štěpánek míní, že pokud je toto ústní jednání nařízené právě kvůli vyjasnění postoje Novy k Technickému plánu přechodu, je to jen dobře. Staré české přísloví říká, spěchej pomalu. Možná, že by ho rada, která tak spěchala s digitálním licenčním řízením, až se jí protáhlo na dva roky a celou digitalizaci neposunulo ani o píď, ba naopak ve svých důsledcích ho prakticky zablokovalo, měla mít na paměti dvojnásob, napsal radní ČTÚ.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).