Hlavní navigace

Rasismus v Google Maps, prohlížeč od Adblocku a Microsoft nekoupil Salesforce

24. 5. 2015
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

Americký prezident má nový Twitter, PayPal dostal slušnou pokutu, SEO spam v Google fungoval skvěle a 35 let Pacmana. Co přinesl právě končící #tyden.

Google Maps mají další problém. Čůrající Android je nic proti tomu, že zadání „nigger king“ ukázalo na Mapách Googlu Bílý Dům, stejně tak fungovalo „nigger house“. Viz Google says sorry over racist Google Maps White House search results.

Nehledejte v Mapách Google samé kokoty. On má Google s těmi mapami opravdu docela problém.

Nehledejte v Mapách Google samé kokoty. On má Google s těmi mapami opravdu docela problém.

Spotify rozšiřuje aktivity o video a podcasting, viz třeba Spotify now does videos and podcasts. Možná to tak trochu vysvětluje tu zhoršující se kvalitu aplikace pro hudbu. Bude zajímavé sledovat, kam to povede, protože tohle trochu zavání tím, že Spotify chce být „všechno“ a možná nakonec nebude „nic“.

Eugene Kaspersky: ‚Our business is saving the world from computer villains‘ je rozhovor s Eugenem Kasperskym. Řeší se v něm i to, že jde o ruskou společnost. A řada dalších věcí.

TELEgraficky

The Carbonite Maneuver je prostě špička ■ Apple koupilo Coherent Navigation ■ The Onion redesignoval ■ Square získalo další finance ■ Starbucks popírá hack aplikace ■ RIP Poachlt RozhovorEvanem Sharpem ■ Webmaster Toosl jsou nově Search Console ■ K neuvěření, ale Techmeme přidává nové funkce ■ Tvůrci GTA žalují BBC ■ PacMan je 35 let starý ■

WEBDESIGN, INTERNET

Mobile First říká Benedict Evans, že je to ve skutečnosti počítač, kde najdeme omezený očesaný internet a mobil má ten kompletní. Dobré zamyšlení s dalšími podstatnými postřehy.

Znáte www.flightradar24.com? A víte něco o tom, jak to celé funguje? Čtěte v Flightradar24 finds not just planespotters flocking to its website

Inside Google's Secret War Against Ad Fraud je dobré čtení pro každého, kdo netuší, že reklamy na internetu jsou obrovský byznys. Hlavně v tom, že se na ně dá podvodně klikat, podvodně je ukazovat, a tak vůbec.

YouTube Kids má (samozřejmě) problém s obsahem. Objevují se tam videa, která dětem ukazovat není nejlepší nápad. Viz Google’s ‘kid-friendly’ app YouTube Kids shows some very grown-up videos, kde zjistíte, že za všechno může vyhledávání, které lze sice v této aplikaci vypnout, ale po instalaci je zapnuté. A nutno dodat: k čemu by to těm dětem bylo, kdyby nebylo možné najít, co chtějí?

Výborné čtení v Confessions of a Google Spammer. O tom, jak skvěle fungovalo black SEO. A pak jak náhle přestalo zcela fungovat. A jak se lehce získané peníze stejně snadno rozplynuly. A tak vůbec.

První výsledky obnoveného přístupu Googlu ke tweetům jsou tu, ale najdete je pouze v mobilních telefonech. Viz Tweets take flight in the Google app.

How to Use Facebook and Google Analytics TOGETHER to Monitor Fan Traffic je vlastně i docela užitečný návod k sledování příchodů a následného chování na webu pomocí Google Analytics. Ten Facebook je tam jenom takové lákadlo, protože doby, kdy GA šlo dát do stránky na Facebooku, jsou už roky pryč.

Apple vymění Helvetica Neu v iOSu i MAC OS za font, který použili pro hodinky, tedy za San Francisco. Viz Apple plans to refresh iOS 9, OS X 10.11 using new Apple Watch font.

The Internet Health Test otestuje vašeho ISP, jestli vám uměle neomezuje rychlost internetu. Co asi řekne na vaše připojení?

Videoblog? V Jižní Africe brzy jenom po registraci. Další země s rozvíjející se cenzurou internetu. Viz Africa's Worst New Internet Censorship Law Could be Coming to South Africa.

SOFTWARE

Angry Planes mod pro GTA V je hodně zábavný kousek, protože mít agresivní letadla, to je prostě něco. Než se ale rozhodnete ho zkoušet, tak pozor, stal se nástrojem šíření malwaru. Viz GTA 5 ‚Angry Planes‘ mod makes pilots very aggressive.

Simulátor Atari 2600 na úrovni tranzistorové simulace. Viz Atari 2600 Simulation.

Pan Sponka neuspěl, ale Cortana, to možná bude jiné kafe. Je docela zajímavé, že svět pokročil natolik, že něco jako Siri či Coratana docela dává smysl. A co teprve za pár let. Viz Cortana Everywhere: Speech-Driven Digital Assistants As The New Universal UI.

Přenos URL zvukem z Chromu do Chromu? Zvláštní experiment. Viz Google Tone is a Chrome extension for sharing URLs with nearby computers using sound.

Je to s podivem: RealNetworks ještě stále existují, ale dnes už se streamingem nemají prakticky nic. Právě čerstvě vypustili do světa aplikaci pro sdílení fotek mířící hlavně na rodiče. Viz RealNetworks enters the crowded photo backup market with a new app.

Flickr a jeho automatické označování fotografií má problém. Na černochy lepí „animal“ či „ape“ a na koncentrační tábor přilepí „jungle gym“ a „sport“. Viz Flickr faces complaints over ‚offensive‘ auto-tagging for photos.

Forget freemium: ex-Rovio chief says “view-to-play” is the future for games začíná hodně trefným popisem vývoje her od sharewaru k free-to-play. Ale to není všechno. Bývalý šéf z Rovia je přesvědčený o tom, že hry se budou financovat z toho, že před hraním se podíváte na video. Jo. Jasně.

HARDWARE

Chytrý dům? Nemusí to být až tak jednoduché a pozitivní. Tohle je sice reklama, ale pointu trefili dobře:

THE EXECUTIVE COMPUTER je článek z prosince 1985, který rozebírá to, že laptop (notebook) je zbytečná věc, nikdo ho nechce a ani nemá důvod ho chtít. A také to, že výrobci ruší jejich produkci. Doma prý nikdo pracovat nechce, a když už, tak je lepší si vzít pár disket. Je to krásné čtení. Zvlášť když uvážíme, že to vlastně není až tak daleko v minulosti.

Hardware? No, to si pište. Létat jako pták s tímhle hardwarem? Okamžitě bych do toho šel: 

Lily Camera vás prostě sama bude sledovat a točit:

Hard Drive Reliability Stats for Q1 2015 vám třeba pomůže správně si vybrat výrobce pevného disku.

MARKETING A KOMUNIKACE

Až se budete dívat na nějaké to jídlo na Instagramu, tak pamatujte, že značky nejsou hloupé a patřičně jídlo vylepšují. Viz CChili's Tweaks Its Food to Look Better on Instagram.

A ano, i takhle může vypadat vážně míněná reklama. Na Wix.com:

Taková těžká haluz na téma „Kterak mluvčí trval na hesle ve Wikipedii, protože je přece významnější než jiní mluvčí“, což jsem samozřejmě zjednodušil, ale je to tak nějak zásadní dojem z čtení neuvěřitelné korespondence v E-maily s AH.

Fitbit má nový spot:

Dnes tvoří sociálně-mediální marketing necelých 10 % z celého marketingového rozpočtu, za pět se očekává růst na 21,4 %. Viz Get Serious: How Social Media Became a Big Budget Marketing Category.

To nejlepší pro sociální sítě, ale třeba i blogy? Kombinace obrázků, seznamů a kurátorství obsahu. Viz How To Use Images To Skyrocket Your Blog Traffic: A Case Study Of 100 Million Articles. A když nad tím tak budeme přemýšlet, tak zásadní problém #TYDEN série je, že má málo obrázků a vůbec žádné odrážky. Protože bez odrážek je seznam na nic. Ne, dělám si trochu legraci, ale tahle studie má pravdu.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Je potřeba to opakovat pořád a pořád dokola. Žádná služba si nesmí uložit vaše heslo v čitelné podobě. Ani v podobě šifrované, která by umožnila dešifrování. Nesmí. Proto jakákoliv služba, která vám ochotně pošle „vaše heslo“, je zralá na zrušení. A co je ještě horší, najdou se novináři známých jmen, kteří dokáži tohle zásadní pravidlo popírat. Jako třeba světově známý John Dvorak. Viz John Dvorak Is Totally Wrong About Passwords.

Security researcher ‚hijacked plane in-flight‘: questions and (some) answers je dost podstatné čtení na téma, které se táhne už několik týdnů – na počátku šlo o bezpečnostního experta, který tvrdil, že palubní zábavní systémy pro pasažéry jsou hacknutelné. A který byl vyprovozen z letadla poté, co tweetoval dost podivné věci. Teď FBI tvrdí, že tenhle člověk jim řekl, že přiměl letadlo k manévru. A článek, na který vede odkaz, velmi důrazně upozorňuje, že nevíme jestli se to opravdu stalo. Tohle bude hodně zajímavé.

O pár dní později vydává Bloomberg zprávu Man’s Claims of Hacking Plane Discredited by Law Enforcemene, ve které uvádí, že tvrzení bezpečnostního experta popírají jak vyšetřovatelé, tak Airbus i Boeing.

Následuje tvrzení, že získal přístup k Mezinárodní vesmírné stanici a změnil na ní teplotu, a také že už v roce 2012 se dostal do systémů letadla Boeing 737. Tohle i další věci můžete číst v Alleged plane hacker said he pierced Boeing jet’s firewall in 2012.

Británie má vypečený nový zákon, dává pracovníkům zpravodajských služeb imunitu před stíháním za hackování cizích přístrojů. No potěš. Viz Intelligence officers given immunity from hacking laws, tribunal told.

Gucci žaluje čínský e-shop Alibaba. Důvod je očekávatelný, prodej padělků. Viz Alibaba gets sued by Gucci for fakes…again.

Švédskému státu se zalíbila doména piratebay.se, a tak si ji přivlastnil. Viz Staten beslagtar Pirate Bays nätadresser.

Naletět na Infobaden? Neuvěřitelná taškařice

Naletět na Infobaden? Neuvěřitelná taškařice

PayPal má problém, 25 milionů dolarů pokuty za to, že uživatelé bez svolení dostávali PayPal Credit, což je obdoba klasické kreditní karty, tedy něco, na čem lze velmi snadno vydělat. Viz US regulator says PayPal to pay $25 mln over credit product problems.

Hacker-For-Hire Website Owner Unmasked aneb tajemství prozrazeno, tedy lépe řečeno, vlastník se sám přihlásil.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

AIM nepamatujeme, tady bylo jedničkou ICQ. Pravda, ještě dlouho let poté, co ICQ skoro přestalo existovat, postupně pár naivních českých firem doufalo v jeho zmrtvýchvstání. Legrační. Asi tak stejně, jako když se podíváte na to, jak vypadal původní AIM. Viz AIM graveyard: An ode to the chat app that defined my social life.

Dobré připomenutí od Anila Dashe: Know your Twitter accounts: @POTUS is the President. @WhiteHouse is the institution. @BarackObama is run by OFA; it's a campaign account. A je dobré připomenout, že jde o reakci na nově vzniklý účet @POTUS. A aby toho nebylo málo, je tu ještě @FLOTUS, kde to „FL“ znamená First Lady. Ještě by vás mohlo zajímat, že @POTUS dosáhl milionu sledujících za pět hodin po spuštění, což je prý prolomení světového rekordu.

Twitter nasazuje novou podobu vlastního vyhledávání. Viz Twitter’s New Search Results Interface Expands To All Web Users, kde to označují za něco extra. Realita je, že pouze přesunuli výběr zleva nahoru, vyrobili spoustu zbytečného prázdného místa, vnucují se s nepřehlednými kartami a tak různě. Prostě pokračuje to, s čím přišel Twitter ve chvíli, kdy udělal nové profily, nedotáhl je do konce a nedokázal ani udělat nic se zbytkem.

A je to tady. Selfie nové generace. Vemte mobil do ruky, eh, pardon do nohy. A foťte! Viz So Apparently People Are Taking Selfies With Their Feet Now.

Tinder Co-Founder Sean Rad Says Harassment Happens Because ‚Men Don't Know What To Do‘ je poněkud zvláštní ukázka toho, že provozovatel seznamovací aplikací (a sítě) Tinder vlastně vůbec netuší, která bije. A asi má trochu problém, když harašení a napadání žen na Tinderu přikládá nezkušenosti a bezradnosti mužů. A tak trochu naznačuje, že oni ti muži jsou vlastně oběti a je zodpovědností žen, aby si je vychovaly.

MOBILNÍ APLIKACE

Samsung končí s Samsug Wallet, pokusem o mobilní peněženku. Důvod je prostý, nebyl o ni zájem. A to má také prostý důvod, nedávalo žádný smysl něco takového mít a navíc ještě od Samsungu. Viz Samsung terminating Samsung Wallet: Membership card app didn't satisfy usage rates.

Nevíte, jaké hry si na Android pořídit? Top 5 Android Games by Gameloft třeba trochu pomůže.

Facebook by stále rád dostal do Messengeru hry. Píší o tom v With Messenger Apps Sluggish, Facebook Eyeing Games, kde zmiňují, že se aplikacím pro Messenger nedaří. Čemuž bych se moc nedivil, Messenger je chatovací aplikace a už tak dost trpí tím, že na mobilu/tabletu musíte neustále přecházet mezi Messengerem a Facebookem.

Layout od Instagramu už dorazil i na Google Play. Ze zkušeností s verzí pro iOS musím dodat, že to není špatná aplikace, ale pokud na ní trochu zapracují, bude to podstatně lepší.

Adblock Plus uvedl vlastní prohlížeč pro Android, ve kterém funguje blokování reklam. Viz Adblock Browser Righteously Fends Off Ads on Your Android Phone, a pokud byste chtěli, tak zatím není v Google Play, kde ho můžete získat jako beta testeři.

Mozilla overhauls Firefox smartphone plan to focus on quality, not cost vypadá na dost velkou bezradnost Mozilly v otázce, co tedy s tím telefonem podniknout. Ale holt asi telefon za 25 USD fungovat nebude.

STARTUPY A EKONOMIKA

Carl Icahn tvrdí, že šéf Applu (a Apple vůbec) by toho měl dělat více, zejména co se produktů týče. Timu Cookovi dokonce napsal otevřený dopis, ve kterém si stěžuje na cenu akcií, které by se prý měly prodávat za 240 USD a ne za 128 USD. Podle něj by se Apple hned měl vrhnout na televize a v roce 2020 do automobilů. Viz Apple CEO Tim Cook should be doing a better job, investor argues.

HMA koupeno AVG. Viz How misbehaving at school made one man a multimillionaire.

V roce 2014 se na pirátských webech protočila reklama za 209 milionů dolarů, stejně jako v roce předchozím. Viz Piracy Web Sites Net $209M From Digital Ads.

Proč Microsoft nekoupil Salesforce? Třeba proto, že ve hře bylo 70 miliard dolarů a Microsoft chtěl zaplatit „jenom“ 55 miliard. Viz Here’s Why Microsoft Didn’t Buy Salesforce.

E-KNIHY

Google má nový font přímo pro e-knihy. Jmenuje se Literata a u Googlu nahrazuje doposud používaný Droid Serif v Google Books.Viz Introducing Google Play Books' new font, Literata.

ICTZ23

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. Vzniká průběžně celý týden.

Pokud chcete seriál sledovat, má vlastní štítek v podobě #TYDEN

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.