Hlavní navigace

Raspberry Pi přichází s verzí 2, chystá se i podpora Windows 10

2. 2. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Novinka jednoduchého počítače zesiluje tlak na případnou konkurenci. Druhá generace je až šestkrát silnější než předchůdce.

Jeden gigabajt paměti a čtyřjádrový procesor taktovaný na 800 MHz. Cena se bude pohybovat kolem pětatřiceti dolarů jako u předchozí verze. Stejně tak se nemění ani továrna a i druhé Raspberry se vyrábí v areálu Sony ve welšském Bridgendu.

Podle Ebena Uptona, tvůrce konceptu Raspberry Pi, se už prodalo 4,5 milionu kusů první verze. „Dnes prodáváme přibližně 200 tisíc balení měsíčně,“ tvrdí Upton pro BBC. Nečekané podle něj je, že plno lidí si nekupuje jen jeden minipočítač, ale naopak, řada zákazníků jich má pět nebo šest.  

Novinka zůstává v principu stejná, ale podle Uptona z ní výpočetní výkon dělá už opravdový počítač. Existující software sice bude potřeba překompilovat, ale i druhá verze Raspberry Pi poběží na Linuxu a autoři slibují i pozdější podporu Windows. 

BCM2836 silicon bringup from Raspberry Pi Foundation on Vimeo.

Content tip EARLY

„Během posledního půl roku pracujeme s Microsoftem na možnosti používání Windows 10 na Raspberry Pi 2. Detaily ale prozradí až Microsoft během pár měsíců,“ tvrdí zástupci Raspberry Pi na blogu.

Konkurence už se houfuje. Jen na britských ostrovech už se prodává skládací počítač od firmy Imagination, a seznam rozšířil už i třeba Intel Galileo, Gizmo 2 nebo BeagleBone Black.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).