Hlavní navigace

Raspberry Pi přichází s verzí 2, chystá se i podpora Windows 10

Jan Beránek

Novinka jednoduchého počítače zesiluje tlak na případnou konkurenci. Druhá generace je až šestkrát silnější než předchůdce.

Jeden gigabajt paměti a čtyřjádrový procesor taktovaný na 800 MHz. Cena se bude pohybovat kolem pětatřiceti dolarů jako u předchozí verze. Stejně tak se nemění ani továrna a i druhé Raspberry se vyrábí v areálu Sony ve welšském Bridgendu.

Podle Ebena Uptona, tvůrce konceptu Raspberry Pi, se už prodalo 4,5 milionu kusů první verze. „Dnes prodáváme přibližně 200 tisíc balení měsíčně,“ tvrdí Upton pro BBC. Nečekané podle něj je, že plno lidí si nekupuje jen jeden minipočítač, ale naopak, řada zákazníků jich má pět nebo šest.  

Novinka zůstává v principu stejná, ale podle Uptona z ní výpočetní výkon dělá už opravdový počítač. Existující software sice bude potřeba překompilovat, ale i druhá verze Raspberry Pi poběží na Linuxu a autoři slibují i pozdější podporu Windows. 

BCM2836 silicon bringup from Raspberry Pi Foundation on Vimeo.

Content 2017 - tip Footshop

„Během posledního půl roku pracujeme s Microsoftem na možnosti používání Windows 10 na Raspberry Pi 2. Detaily ale prozradí až Microsoft během pár měsíců,“ tvrdí zástupci Raspberry Pi na blogu.

Konkurence už se houfuje. Jen na britských ostrovech už se prodává skládací počítač od firmy Imagination, a seznam rozšířil už i třeba Intel Galileo, Gizmo 2 nebo BeagleBone Black.

Našli jste v článku chybu?
4. 2. 2015 21:29

Protože to tak Microsoft chce. Když tam bude chtít Apple portovat OS X, taky ho tam dostane. Ovšem je to otázka nabídky a poptávky. Microsoft to nabízí, ty to nemusíš používat. Já myslím, že to je fér a zůstanu u Debianu.

3. 2. 2015 7:59

Asi tak - RaspPI je skvělé na spoustu věcí, ale zrovna NAS k nim nepatří, je problematické připojit rozumně disky či gigabit LAN, důvody jste popsal výstižně. Bohužel verze 2 na tomto nemění skoro nic.

Osobně mám s Raspberry zkušenosti docela velké a myslím si, že nová verze může být i lehce kontroverzní. Současná verze byla totiž optimalizovaná na různá "technologická použití" s různými HW doplňky atd., výkon CPU obvykle stačil a nad nedostatky sběrnice se dalo přimhouřit oko. Verze 2 bude mít…