Hlavní navigace

Redingová volá po sjednocení licencování audiovizuálního obsahu

10. 7. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
10. 7. 2009

Nezvykle otevřeně se ohledně nelegálního stahování dat a nejen internetového pirátství vyjádřila evropská komisařka Vivien Reding před členy Lisabonské rady. Ve svém projevu uvedla, že nárůst internetového pirátství je projevem nízké důvěry v existující byznys modely a právní řešení. Její slova citoval z oficiálního webu Europa.eu server Medialne.sk.

Podle průzkumu Eurostatu již více než 60 procent intenzivních uživatelů internetu stáhlo obsah bez zaplacení, a téměř 30 procent odmítá platit za obsah na internetu. Komisařka Vivien Reding tvrdí, že porušování pravidel by mělo být trestné, nicméně má pro to jisté pochopení. Existuje na trhu dostatek atraktivních spotřebitelsky přístupných legálních nabídek? Díváme se na problémy očima šestnáctiletého mladíka nebo jen pohledem profesorů práva, kteří vyrostli v éře Gutenberga?

CIF23

I proto Viviane Reding zopakovala svou hlavní prioritu – Evropská komise by měla vytvořit jednotný systém licencování obsahu platný ve všech členských státech, podobně jako je tomu u kabelového a satelitního vysílání. Prostředky, které nyní provozovatelé investují do zbytečně komplikované administrativy v každé zemi EÚ zvlášť, by pak mohli použít pro zkvalitnění služeb.

Tento návrh ale nesouvisí s návrhem na zavedení celoevropských vysílacích práv pro satelitní a kabelové televize. O této iniciativě se Viviane Reding ve svém projevu nezmínila.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).