Hlavní navigace

Redukční dieta pokračuje: Google se zbaví deseti okrajových služeb a aplikací

Petr Kočí

Aardavark, Desktop, Fast Flip, Notebook či SideWiki – před pár lety halasně propagované novinky, dnes služby na odpis, které obří korporaci nestojí za to dál rozvíjet. Google nechce tříštit síly.

Po nedávné čistce v portfoliu mobilních aplikací Google v pátek oznámil konec dalších deseti produktů. Chce tak proklestit nepřehledný prales služeb, které se mu za poslední léta nahromadily, ať už jako výsledek vlastního vývoje nebo nákupu menších firem.

Například průkopníka na poli sociálního vyhledávání a zodpovídání otázek Aardvark Google koupil loni za 50 milionů dolarů. Teď se rozhodl jej zavřít a zaměstnance převelet na vylepšování důležitějších součástí svého internetového impéria.

„Hrabáč“ (služba je pojmenovaná po tomto malém savci připomínajícím mravenečníka) bude fungovat do konce září, do té doby si mohou uživatelé ještě stáhnou svá data. „Po 30. září už nebude možné je získat, protože všechno nevratně vymažeme,“ píší zakladatelé Aardvarku. Jiné služby skončí ještě dříve – nejčastěji se objevuje termín v polovině tohoto měsíce.

Content 2017 Tip Kytary

Komu všemu tedy zvoní hrana?

  • Aardvark – sociální vyhledávání a zodpovídání otázek
  • Google Desktop – hledání dokumentů lokálně na vlastním počítači
  • Google Fast Flip – rychlé listování webovými stránkami podobně jako stránkami časopisu
  • Google Maps API for Flash – rozhraní map pro vývojáře pracující v ActionScriptu
  • Google Pack – balíček programů ke stažení a lokální instalaci (obsahuje aplikace jako Chrome, Picasa, Earth, Skype, Adobe Reader nebo RealPlayer)
  • Google Web Security – bezpečnostní balík pro firmy
  • Google Image Labeler – hra na označování obrázků pomohla Googlu vylepšit vyhledávac algoritmy
  • Google Notebook – poznámkový blok na odkazy i textové poznámky – data budou převedena do Google Docs
  • Google Sidewiki – možnost opatřit libovolnou stránku poznámkami, které uvidí ostatní uživatelé služby
  • Google Subscribed Links – manuálně vytvořené výsledky vyhledávání, k jejichž odběru se mohou uživatelé přihlásit

Změny jsou součástí strategie prosazovené od začátku roku novým CEO Larry Pagem. „Lepší zacílení a stanovení priorit jsou pro nás klíčové vzhledem k úžasným příležitostem, které se nám otevírají,“ řekl při oznamování výsledků za druhé čtvrtletí akcionářům.  

Našli jste v článku chybu?
3. 9. 2011 10:40
Karell (neregistrovaný)

Ttohle proste strasne boli, google notebook je nejlepsi notickova sluzba co jsem kdy videl, rychla, jednoducha, ucinna, pouzivam to roky, ani nevadi ze se to nerozviji, protoze to umi co potrebuju, ale proc to musej vypnout?

12. 9. 2011 14:03
sgt (neregistrovaný)

To je mozno problem pre teba ako 1 fyzickeho uzivatela, firmy by vsak ostali v klude, normalne by to totiz mali mat uvedene v zmluve. Pri cloude sa preberaju aj veci ako co sa stane, ked provider skrachuje, skonci s aplikaciou, aka je vydpovedna lehota, a ci je provider schopny naspat premigrovat vsetky data od klienta.