Hlavní navigace

Regionální multiplexy 1 a 7 se v Plzni vzájemně ruší, vysílají na kanálech 37 a 38

10. 5. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Český telekomunikační úřad nechává na podnět provozovatele Regionální sítě 1 Iva Brabce situaci prověřit. Nelze vyloučit ani přeladění jednoho z vysílačů.

Vysílání dvou regionálních televizních multiplexů na sousedních kanálech v Plzni znemožňuje části diváků přijímat programy Regionálních sítí 1 a 7. Multiplexy totiž využívají kanály 37 a 38, přičemž mladší Regionální síť 7 vysílá větším výkonem. “V minulém týdnu začal na Plzeňsku vysílat 38 kanál pana Pařízka. Tento má mnohonásobně větší výkon a je ve směru našeho vysílače. Máme informace o tom, že dochází k překrytí kanálů (37 a 38),” informoval server DigiZone.cz provozovatel Regionální sítě 1 Ivo Brabec.

K TÉMATU: Regionálních multiplexů DVB-T v Česku přibývá, přichystali jsme jejich přehled

Regionální síť 1, která šíří křesťanskou televizi Noe, Regionálnítelevizi CZ, Retro Music Television a Plzeňskou 1, vysílá z panelového domu na sídlišti Košutka na kanálu 37 výkonem několika desítek Wattů. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) tento týden při aktualizaci databáze televizních vysílačů zvýšil maximální povolený výkon tohoto vysílače na 1 kW. Regionální síť 7 s programy ČT 1 HD, ČT 2 HD, ČT Sport HD a Retro Music Television využívá vysílač umístěný na plzeňské vodárně, na kanálu 38 vysílá výkonem téměř 32 kW.

KL24

ČTĚTE TAKÉ: Plánujete příjem nových multiplexů? Společné televizní antény přinášejí řadu úskalí

“ČTÚ nemá zkušenost s takovým případem rušení, tak dala na náš podnět věc prošetřit a proměřit. Bude-li tento problém přetrvávat, dojde k přeladění jednoho z vysílačů,” uvedl Ivo Brabec. Montážní firmy z Plzně, na které se obrací majitelé panelových domů se společnými televizními anténami (STA), proto zatím nechtějí přidávat do STA vysílací kanály těchto dvou sítí a vyčkávají na rozhodnutí ČTÚ o případném přeladění některé ze sítí.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).