Hlavní navigace

Regionalnitelevize.cz slaví první narozeniny jako propagátor Česka i "příživník"

29. 3. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Nelichotivé označení si zástupci televize získali mezi některými našimi čtenáři díky snaze o „uloupnutí“ části koncesionářského poplatku pro Českou televizi

Propagátor regionů a cestovního ruchu

V pondělí 1. dubna tomu bude přesně jeden rok, kdy si zájemci o zpravodajství z krajů mohli poprvé naladit nový tematický program regionalnitelevize.cz. Stanice svým vysíláním zaplnila místo na trhu, když nabídla obsah, který doposud nebyl na poli celoplošného vysílání obvyklý. Regionální televize byly se svým vysíláním rozprostřené po celé republice, ale chyběl jim jakýsi centrální program. Sama televize uvádí, že mediálně propojuje všechny regiony České republiky a na jednom místě přináší aktuální zpravodajství ze všech obcí, měst a krajů naší země.

Ostatně to, co bylo uvedeno výše, píše sama regionalnitelevize.cz jinými slovy na svém webu: Motivací pro realizaci tohoto projektu je zejména fakt, že pro televizní stanice lokálního charakteru je takřka nereálné proniknout do jakéhokoliv vysílacího systému s celostátní působností, ať už se jedná o pozemní či satelitní vysílání. Internetová televize s celostátní propagací a možností šíření v sítích poskytovatelů internetu a mobilních operátorů je nesporně levnější a přitom stejně účinná varianta, jak získat nové diváky napříč regiony.


Foto pro DigiZone.cz: Ivana Dvorská

Ředitelka regionalnitelevize.cz Eva Stejskalová je velkou propagátorkou českých regionů

„Televize, která se chce přiživit na koncesionářích“

Právě takhle někteří kritici tento projekt charakterizovali. Proč? Do pamětí řady lidí zajímající se o média se totiž regionalnitelevize.cz dostala díky snaze získat část koncesionářského poplatku určeného pro veřejnoprávní televizi. Jeden z propagátorů této myšlenky, člen Asociace regionálních a lokálních televizí (ARLT) a majitel regionální TV Bonus Milan Brunclík, loni v květnu uvedl: Regionální televize jsou těmi, které skutečně dokumentují život v našich regionech, aniž by za to byly odpovídajícím způsobem ohodnoceny. Mnohé z nich plní tuto funkci na bázi dobrovolnosti.

Kritiku si myšlenka získala především pro to, že regionalnitelevize.cz je komerčním projektem a není vysílatelem ze zákona. Nikdo tedy její zástupce nenutí, aby tuto službu veřejnosti dělaly. Myšlenkou představitelů této asociace a samotné stanice, která řadu malých a větších hráčů propaguje, bylo, aby byl vytvořen projekt takzvané Druhé veřejnoprávní. Předpokládá rozdělení koncesionářského poplatku na dvě části, z níž první ve výši 100 Kč by nadále patřila České televizi a druhá v částce 35 Kč síti Druhé veřejnoprávní, vysvětlil Brunclík. To pochopitelně řadu kritiků „nadzvedlo ze židle“.


Foto pro DigiZone.cz: Čestmír Polák

Českou televizi příliš snaha regionalnitelevize.cz o získání koncesionářského poplatku nevzrušila, vůbec na ni nereagovala.

Regionalnitelevize.cz se chce dostat do všech kabelovek

Projekt takzvané druhé veřejnoprávní se u veřejnosti nesetkal s příliš velkou mediální odezvou. Napsalo se sice o něm několik článků, ale třeba samotná Česká televize na tuto myšlenku nijak nereagovala, možná proto, že její zástupci nepovažovali něco podobného za reálné. Zajímavá je ale jedna věc, samotný generální ředitel Petr Dvořák se nechal slyšet, že by za svého úřadování rád spustil kanál, který by byl věnovaný právě regionům. V současné době ale nejde o prioritu. Jde spíše o běh na několik dalších let. Onou prioritou jsou nyní programy ČT :D a ČT art, které odstartují už letos.

Zástupci regionalnítelevize.cz se ale nevzdali. DigiZone.cz minulý týden informoval o tom, že televize by ráda získala povinnost „must carry“, tedy, že by ji všichni kabeloví a IPTV operátoři museli zařadit do svých nejnižších nabídek, podobně jako Českou televizi nebo programy Novy a Primy. A skutečně, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) vzala na svém posledním zasedání žádost na vědomí a bude se jí dále zabývat. Má ale stanice šanci na úspěch? Bylo by to velmi překvapivé. „Must carry“ kanály jsou pouze takové stanice, které vlastní licenci pro pozemní vysílání, a tu regionalnitelevize.cz nemá. Její provozovatel by o ni tedy musel nejprve požádat.

Distribuce? Za rok slušný kus cesty

Ať máte regionalnitelevizi.cz díky jejím aktivitám v oblasti veřejnoprávnosti rádi, nebo ne, jedno ji upřít nelze: stanice udělala za jediný rok v oblasti distribuce signálu pořádný kus cesty. 1. dubna loňského roku startovala jako volně šířený kanál prostřednictvím satelitu Astra 3B, tedy přesně tam, kde své programy šíří i operátoři Skylink a CS Link, později expandovala i do řady kabelovek. Pravděpodobně největším úspěchem tu pro ni bylo proniknutí do digitálních sítí společnosti UPC Česká republika. Dále ji ale můžeme najít i u operátorů Nej TV, Netbox, RIO Media a dalších.

Kapitolou samou o sobě je pak distribuce prostřednictvím pozemního digitálního vysílání (DVB-T). Regionalnitelevize.cz na to šla s ekonomickou rozvahou a nechtěla spáchat harakiri. Proto se vydala nikoliv cestou celoplošných multiplexů od Českých Radiokomunikací, ale lokálními sítěmi. Jako nejvhodnější se v oblastech, kde působí, ukázala nabídka Regionální sítě 1. Ta působí například v Českých Budějovicích, Plzni, Liberci nebo Příbrami. Rozhodující pro existenci tohoto programu pak byla expanze na území hlavního města, kde je kanál šířen prostřednictvím Regionální sítě 4.

MM socky3

Také Regionální síť 12, jak se nový multiplex Czech Digital Group označuje, bude vysílat z pražského Žižkova, stejně jako multiplexy 1 až 3.
Foto pro DigiZone.cz: Čestmír Polák

Ze Žižkovského vysílač sice regionalnitelevize.cz šířena není, ale do zemského vysílání v Praze se přesto dostala.

Centrální program pro velké regionálky?

Možná trochu přehnaná otázka, na druhou stranu, proč ne? Velké regionální televize typu V1, Polar nebo Jihočeská televize, které jsou šířeny v zemském multiplexu 3, mají slušný zásah. To, co jim však chybí, je centrální program, jehož roli měla původně plnit televize Pětka. Ta se však od tohoto zaměření značně odchýlila, stala se „televizí české zábavy“, a nakonec své vysílání na začátku února stejně úplně ukončila, takže velké regionální televize o tuto jedinečnou možnost přišly. K tomu, aby se však z programu ředitelky Evy Stejskalové stal až tak vážný hráč, by ještě chyběl pořádný kus cesty.

Znamenalo by to například kompletní změnu programu, značné investice do vysílání, mimo jiné vstup do peoplemetrového měření jako samostatný subjekt a řadu dalšího. To jsou záležitosti, které regionalnitelevize.cz určitě nebude chtít absolvovat. Tvrzení, že malé a středně velké stanice, z jejichž obsahu je vysílání tvořeno, jsou placeny z peněz obcí nebo přímo radnic, je podle Evy Stejskalové značně zkreslené. Televize si prý naopak distribuci a další náklady na výrobu ve většině případů hradí samy. To je i důvod, proč si chtěli „sáhnout“ na část koncesionářského poplatku.

Sledujete regionalnitelevizi.cz?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.