Hlavní navigace

Registrace pro přispívání do diskuzí svobodu slova neomezuje

15. 2. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Kancelář veřejného ochránce práv vydala své stanovisko k povinným registracím pro účast v diskuzích a anketách na stránkách internetových zpravodajských portálů. V poslední době některé občany zajímá, jestli tím není porušeno právo na svobodu slova a projevu. Jitka Seitlová, zástupkyně ombudsmana, dospěla k závěru, že nikoliv. V odůvodnění zopakovala právní výklad, který neslyší někteří provozovatelé webových stránek s diskuzí příliš rádi. Pokud by provozovatel serveru nepodnikl potřebné kroky…

Kancelář veřejného ochránce práv vydala své stanovisko k povinným registracím pro účast v diskuzích a anketách na stránkách internetových zpravodajských portálů. V poslední době některé občany zajímá, jestli tím není porušeno právo na svobodu slova a projevu. Jitka Seitlová, zástupkyně ombudsmana, dospěla k závěru, že nikoliv. V odůvodnění zopakovala právní výklad, který neslyší někteří provozovatelé webových stránek s diskuzí příliš rádi. Pokud by provozovatel serveru nepodnikl potřebné kroky k odstranění případného protiprávního jednání, nesl by sám veškeré sankční následky. Je tedy pochopitelné, že se tomu provozovatelé internetových diskusí snaží předejít tím, že podmiňují účast v diskusi registrací, uvedla Jitka Seitlová.

Zda-li a v jakém rozsahu provozovatel webových stránek zodpovídá za aktivity jejich návštěvníků je dlouhodobě předmětem odborných i obecných diskuzí a debat. Někteří provozovatelé webů se snaží vyhnout případným problémům prohlášením, že za text jednotlivých příspěvků do diskuzí zodpovídá jejich autor. Není výjimkou, že v některých případech u problematických témat je diskuze raději pro jistotu zcela zrušena. (Finanční noviny)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).