Hlavní navigace

Reportáž z BlackBerry Jam Amsterdam: Bude RIM tím třetím, kdo se směje?

21. 9. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: RIM
Zatímco svět šílí z uvedení nového iPhonu, kanadská firma RIM, kterou už řada analytiků pohřbila, stále urputně pracuje na svém zmrtvýchvstání. Na jaro chystá uvedení nových telefonů a nového operačního systému BlackBerry 10. V úterý v Amsterdamu se pro něj snažila nadchnout vývojáře.

Firma Research In Motion (RIM), která stojí za značkou BlackBerry, se momentálně nachází na rozcestí. Kdysi nejúspěšnější smartphony v USA ztrácejí svoje pozice a jsou vytlačovány modernějšími platformami jako iOS nebo Android. Houževnatí Kanaďani ale neházejí ručník do ringu a snaží se dohnat zmeškaný vlak.

Díky akvizici několika firem (z nichž asi nejpodstatnější je firma QNX Software System) a použití open source softwaru se snaží dohnat konkurenci. Není bez zajímavosti, že uživatelské rozhraní nové platformy BlackBerry 10 (BB10) je postaveno na knihovnách Qt/QML, které původně Nokia vyvíjela pro Meego a Symbian a pak je díky přeorientování na Windows Phone odhodila.

Mobilní platforma Blackberry 10 je zcela novým systémem postaveným na základě QNX. QNX je operační systém pro různá embedded zařízení, který za sebou má několik desítek let vývoje a je používaný Evropskou kosmickou agenturou, v lékařských přístrojích i v miliónech automobilů. Platformě BB10 tak může QNX zaručit vysokou stabilitu, kvalitní multitasking a plynulý chod.

Při návrhu uživatelského rozhraní platformy BB10 se RIM snaží navázat na to, proč uživatelé kdysi svoje Blackberry milovali – tím důvodem byla skvělá použitelnost zařízení. Z hlediska ovládání není BB10 kopií Androidu nebo iOS. Uživatelské rozhraní je postavené na gestech, s důrazem na plynulost přepínání mezi aplikacemi a konzistenci ovládání.

Na konferenci byly praktické ukázky nějaké předprodukční verze (která bohužel dosud pro vývojářské zařízení Dev Alpha není dosud dostupná, doufejme, že při velkém update příští týden se to změní). Zatím jen stručně to, co jsem si zapamatoval:

  • veškeré uživatelské rozhraní jede rychlostí 60 snímků za sekundu, čili působí hodně plynule
  • přepínání aplikací pomocí gesta Peek – posunete prstem shora dolů a objeví se živý náhled všech oken aplikací 
  • hodně prvků uživatelského rozhraní (sidebar, aplikační menu) je dostupných na gesto, některé prvky jsou k dispozici na obrazovce trvale (nepovinný action bar ve spodní části obrazovky). Na http://developer.blackberry.com/ui najdete přehled prvků uživatelského rozhraní i poměrně propracované Human Interface Guidelines (něco, co Android v ucelené podobě získal teprve nedávno) 
  • využití LED diody pro notifikaci – BB10 nemá klasický stavový řádek, ale aplikaci je vyhrazena celá obrazovka. Pokud se stane něco, co vyžaduje vaši pozornost, LED dioda začne blikat (každá aplikace může mít svůj vzor blikání) a vy se gestem můžete podívat, co se děje, a podle toho se rozhodnout, jestli to chcete vidět nebo ne. Když to zvolíte, přepnete se do jiné aplikace 
  • skvělá virtuální klávesnice, která napovídá slova přímo na klávesnici

Bohužel zrovna tato část se musí vidět, slovní popis je bohužel trochu neohrabaný. Ale základě živých ukázek i vlastní zkušenosti s Blackberry Dev Alpha musím říct, že ovládání rychle přejde do ruky a například virtuální klávesnice je naprosto parádní.

10 milionů pro vývojáře

Start prvních zařízení s operačním systémem BB10 je plánovaný na první čtvrtletí 2013 a aby se předešlo nedostatku aplikací, vyhlásilo RIM několik programů pro podporu vývoje.

Prvním je program Made for Blackberry. Jedná se o program certifikace aplikací, kdy aplikace, která splní určitá kritéria, dostane v AppWorldu nálepku Made for Blackberry. To jí zajistí lepší viditelnost v tržišti aplikací a představuje pro uživatele určitou záruku kvality. 

Druhý, ještě zajímavější program se jmenuje $10 000. Pokud vytvoříte aplikaci, která dosáhne na certifikaci Made for Blackberry a za prvních 12 měsíců vydělá alespoň 1000 USD, RIM vám doplatí zbytek do 10 000 USD. Tím jste v podstatě pojištěni proti ztrátě, protože každá slušná aplikace má jistotu, že za první měsíce vydělá 10 000 USD. Na tento program je podle RIM vyčleněno 10 000 000 USD, takže se dá očekávat, že takto bude podpořeno nejméně několik tisíc aplikací. 

Dalším programem je BlackBerry 10 Dev Alpha. Jedná se o předprodukční telefon určený pro vývojáře, který lze získat jen na vývojářských konferencích. Tento telefon nejde smysluplně používat (nejde např. uskutečnit hlasový hovor), ale jde na něm aplikaci vyladit pro produkční BlackBerry London. Vývojář má telefon od RIM jen zapůjčený a jakmile vyjde finální BB10, telefon se sám zničí. Pokud však vývojář mezitím vytvoří nějakou aplikaci, protlačí ji do AppWorldu a zničený telefon vrátí, dostane od RIM za odměnu finální BlackBerry London ve speciální edici, takže to není tak špatná výměna.

Když manažeři zpívají

Celkově se celou konferencí neslo poselství změny. Změnili jsme tohle, změnili jsme tamto, nasloucháme vývojářům, děláme to, co je potřeba, jsme lepší, říkali lidé z RIM. A teď něco málo subjektivních dojmů:

Firemní kultura RIM mě opravdu nadchla. Z celé konference i z lidí, se kterými jsem se bavil, je znát, že lidi z RIM mají svoji práci rádi, na nic si nehrají a mají smysl pro humor (viz poněkud upravená verze písně Waiting is the Hardest Part, kterou nazpívali manageři RIM). Takové prostředí podporuje kreativitu, a ta je na BB10 znát.


Autor: Tomáš Hubálek

BlackBerry Jam 2012

Možná i díky rozhodně ne neomezeným financím je vidět, že RIM nad mnoha rozhodnutími přemýšlí a snaží se je dělat efektivně (což se o některých konkurentech v zápase o třetí místo úplně říct nedá). Osobně už dlouho čekám na nějakou třetí mobilní platformu, který by alespoň trochu narušila hegemonii Androidu a iOS a zdá se mi, že BlackBerry 10 by mohlo být právě „tím třetím, kdo se směje“.

BRAND23 Workshop

Zatímco Microsoft ohlásil svoje mobilní zařízení na podzim tohoto roku a dodnes nevydal ani SDK (čili v okamžiku spuštění aplikací rozhodně nebude App Hub přetékat kvalitními aplikacemi třetích stran), RIM s vývojáři spolupracuje už od začátku a v okamžiku spuštění bude, podle mého názoru, kvalitních aplikací nezávislých vývojářů dostatek.

BlackBerry je v USA stále ještě pozitivně přijímaná značka, zařízení půjdou do prodejů s největší pravděpodobností perfektně vyladěná. Pozdní nástup může paradoxně znamenat určitou výhodu, protože dává možnost poučit se z chyb ostatních. U firmy RIM je vidět, že to v mnoha případech udělala, a pokud neudělá nějakou zásadní botu v marketingu (a nebo ji například Microsoft nekoupí kvůli patentům), dokážu si představit, že tato kdysi tak populární značka bude slavit comeback.

Autor článku

Autor je nezávislý vývojář mobilních aplikací. Jeho Android aplikace mají miliony stažení. Zajímá se o marketing mobilních aplikací (a občas o něm i přednáší). Je šťastným otcem tří dcer. Najdete ho na Google+.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).